University of Otago graduands - 1 December

Bachelor of Pharmacy and Postgraduate Diploma in Commerce
Laxman Popli, bachelor pharmacy, credit, postgraduate diploma commerce: entrepreneurship.

Bachelor of Pharmacy
Hanis Sadikin Binti Abd Hadi, credit; Nur Athirah Abdul Rahman, credit; Soraya Alizadeh, credit; Manar Emad Al-Salami, credit; Sara Khadija Ammar, credit; Lucy Eileen Appleyard, distinction; Syahril Ikhwan Bin Asmat, credit; Amy Elizabeth Badger, credit; Jun Woo Bang; Amiel William Bates, credit; Ashleigh Eritapeta Binnie; Aleshia Maree Bowman, distinction; Zara Rose Katie Brouwers, distinction; Sarah Margaret Buchanan, distinction; Stephanie Louise Buzzard, credit; Hye Won Chang, credit; Emily Yin Chau, credit; Song Lim Cheah, distinction; Steven Kerui Chen, credit; Soo Foong Chew, distinction; Soo Piing Chew, distinction; Yu-hui Chien, credit; Jessica Yi Ping Chin, credit; Hyun Jae Cho, credit; Inyoung Choi, credit; Woo Yean Choi; Chi Shen Chong, distinction; Jonathan George Coleman, credit; Abbie Heather Copinga, credit; Nicole Emily Crichton, distinction; Andrew Herbert Davis, credit; Kurt Docherty; Tom Campbell Elliott, credit; Cindy Jane Excell, distinction; Shannon Brooke Francois, credit; Stella Marise Fulton, distinction; Hannah Marie Giles, credit; Jiayi Gong, distinction; Mala Gopal, credit; Mustafa Hafiz, credit; Shiou Yii Han, distinction; Rozet Heng, credit; Campbell Thomas Hewson, distinction; Yan Hang Ho; Jiayi Joy Hu, credit; Chia-I Huang; Michelle Li Li Hwang; Nadwanie Harniza Binti Ibrahim, credit; Mohammed Bassam Moh'd Ahmad Issa, credit; Younglim Jeon; Hye Jin Ji, credit; Hyeyeon Jin, credit; Kerry Bridget Jordan, credit; Jamie Kim; Na Eun Kim; Alicia Joy Kirkby, credit; Chanelle Therese Kissick, credit; Jessica Kocher, credit; Katalla Jean Kramer, credit; Kee Ho Lee, distinction; Michael Chun Yat Lee, credit; Mary Teresa Jane Nightingale Lepa, credit; Catherine Pak Hei Li, credit; Joel Hann Juin Liew, credit; Jin Lim, credit; Lee Teng Lim, distinction; Chun-Pu Lin, credit; Ling Lin, Angela Liu, credit; Lee Kuan Loh, credit; Amber Louise McAuslan, credit; Lauren Jane McDonald, distinction; Anna Catherine McLachlan, distinction; Caroline Emily Martin, credit; Nur Amni Binti Mat Serudin; Michelle Anne Meyrick, credit; Kate Frances Kerslake Milne, distinction; Nur Zawani Binti Minhat, credit; Nurfatin Nadiah Binti Mohd Mokhtar, credit; Nur Ain Binti Mohd Tajudin, credit; Jeehoon Moon, credit; Naume Mukata; Mary Anne Wee Lyn Ng, credit; Vanessa Rose Ott, credit; Nyva Oum, credit; Phillip Sungjin Park; Seo Jeong Park, credit; Jessal Patel, credit; Emily Rose Paterson, credit; Dk Husniah Pg Haji Jamaludin; Luke Christopher Postma Pinfold, credit; Harsha Jyotika Prakash, credit; Pareezat Rahman, credit; Sharyl Rodrigues, distinction; Corli Roets, credit; Norizzati Adila Salam, credit; Suchaya Sanhajariya, credit; Siddharth Satish Sathe, credit; Lay Cheng Saw, credit; Wilson Shen, distinction; Seung Woo Shin, credit; Emily Kaye Shirtcliffe, distinction; Jacob Siu, credit; Hayneil Kumar Solanki, distinction; Run Jie Soo, credit; Radhika Rajam Sreevalsan, credit; Victoria Joy Tan, credit; Sean Kai Shern Tee, credit; Ricardo Tjandrawidjaja, distinction; Joanna Louise Topliss, credit; Stephanie Michal Tranter, credit; Vijay Mohan Udyawer, credit; Rachael Mary Van Mey Gaarden, credit; Joshua Cody Vereker-Bindon, credit; Tara Francine Wheeler, credit; Jade Te Morehu Gary Wihongi; Bernice Wen Xin Wong, credit; Rachel Yan Yi Wong, credit; Lauren Michelle Wylie, distinction; Ryan Christopher Yee, credit; Zhi Hua Yee, distinction; Jie Min Yew, distinction; Danielle Esther Karlai Young, distinction; Muhamad Azrin Bin Zakaria, credit; Jerry Zijie Zhao.

Postgraduate Diploma in Teaching
Greg Alan MacLeod (endorsed information and communication technology), credit.

Graduate Diploma in Teaching
Jennah Mary Booth, secondary education; Melanie Joy Brown, secondary education; Laura Jane Cadman, secondary education; Joseph William Chambers, secondary education; Nicola Nancy Chapman, secondary education; Hye-Ri Cho, secondary education; Sandra Deans, secondary education; Megan Amy Flanders, secondary education; Brent Matthew Ford, secondary education; Hannah Marie Gardyne, secondary education; Greer Christina Harper, secondary education; Danilo Andrea Hegg, secondary education; Hannah Ruth Kate Hopkins, secondary education; Moira Sisilia Takili Jackson, secondary education; Andrew Daniel Lessard, secondary education; Orla Mary McCormack, secondary education; Kirsten Ann McIntyre, secondary education; Hannah Sophie Markham, secondary education; Jason David Palmer, secondary education; David William Reinhardt, secondary education; Sandra Louise Holmes Rogers, secondary education: Hannah Jean Rouse, secondary education; Catherine Nicole Sim, secondary education; Hannah Elizabeth May Sim, secondary education; Mikaela Gamma Thompson, secondary education; Lauren Marie Whiteley, secondary education; Guy Shield Wilson, secondary education.

Graduate Diploma in Education and Teaching
Kristie Alice Leonard (endorsed primary education).

Diploma for Graduates
Diana Patricia Giraldo Ocampo.

DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN ABSENTIA

Doctor of Philosophy
Shrawan Bhandari; Joe Burton; Eduardo da Silva Alves dos Santos; Errol James Moore; Jeffrey Paul Vanderpham.

Master of Education
Lynette Kaye Johnston (nee Rickerby), distinction.

Bachelor of Education
Muhammad Azhan Bin Abdull Aziz (endorsed teaching English to speakers of other languages); Nurul Afiqah Binti Awang (endorsed teaching English to speakers of other languages); Suhairie B. Dikar (endorsed teaching English to speakers of other languages); Bonnie Maduin Edwin (endorsed teaching English to speakers of other languages); Nurul Izzati BT Izahar (endorsed teaching English to speakers of other languages); Sailaja AP A Jayamani (endorsed teaching English to speakers of other languages); Neil Obrien Joseph (endorsed teaching English to speakers of other languages); Garret Bruce Lang; Tharini A/p Manoharan (endorsed teaching English to speakers of other languages); Nordiana Mat Yaacob (endorsed teaching English to speakers of other languages); Fatin Nadzirah Binti Mohamad (endorsed teaching English to speakers of other languages); Muhammad Zuhaini B Mohd Ariffin (endorsed teaching English to speakers of other languages); Nur Filza Mohd Zaini (endorsed teaching English to speakers of other languages); Azman Salleh (endorsed teaching English to speakers of other languages); Anir Syafiq Sharbirin (endorsed teaching English to speakers of other languages); Diana Deborah Chew Tze Tang (endorsed teaching English to speakers of other languages).

Bachelor of Teaching
Kerry Anne Legge (endorsed primary education); Noah David McErlane (endorsed primary education); Alex Nicole Murphy (endorsed primary education); Johanna Newman (endorsed primary education); Jessie Erin Peat (endorsed primary education); Heath Samuel Ratten (endorsed primary education); Kirsten Louise Spence (endorsed primary education); Anna Lee van der Voort (endorsed primary education).

Bachelor of Pharmacy
Noor-Al-Din Taha Al-Samarrai, distinction; Hernesha Kishore Fakir, credit; Yuan Gao, credit; Yu Ling Ho, distinction; Mark George Jarvis, distinction; James David Melville, credit; Jacques Chak Kwan Yu, credit.

Postgraduate Diploma in Teaching
Clair Antwinette Harrison; Jane-Olivia Howie, credit; Nikki Anne Wineera, credit.

Graduate Diploma in Teaching
Thomas Gartly Allan, secondary education; Jonathan Michael Anderson, secondary education; George William Arthur, secondary education; Alexander Hewitt Blyth, secondary education; Haana Kate Bovaird, secondary education; Michael Christopher Brown, secondary education; Anna Louise Bruce, secondary education; Carol Anne Bungard, secondary education; Nicole Sara Campbell, secondary education; Sarah Louise Carr, secondary education; Michele Gale Chapman, secondary education; Bronwyn Margaret Clark, secondary education; Steven Lloyd Ian Cormack, secondary education; Jessica Rachel East, secondary education; Fiona Hine Tawhiti Gledhill, secondary education; Susanna Connie Greaves, secondary education; Konrad William Barber Hanson, secondary education; Richard Bowes Hare, secondary education; Thomas Benedict Barnabas Harwood-Stevenson, secondary education; Katie Leigh Hector, secondary education; Nicholas Ingram Hooper, secondary education; Kate Jacqueline Hutchings, secondary education; Matt Erich Johl, secondary education; Hannah Mary Joseph, secondary education; James Kelman McAuslan, secondary education; Kelvin James McCrone, secondary education; Rhys James McKirdy, secondary education; Vaughan Ricky Matheson, secondary education; Benjamin Robert Maw, secondary education; Matthew Thomas Robinson, secondary education; James Alexander Francis Ross, secondary education; Nigel Brendan St Louis, secondary education; Ann Katherine Salter Jarrett, secondary education; Jacob Duncan Sargison, secondary education; Andrew Lachlan Scott, secondary education; Alvin Nugraha Setiawan, secondary education; Russell James Smith, secondary education; Ariana Michelle Te Wake, secondary education; David James Alan Paiki Thomas, secondary education.

Graduate Diploma in Education and Teaching
Jaye Roimata Cavaye-Astle (endorsed primary education).

Postgraduate Diploma in Clinical Pharmacy
Mariam Ghassan Basheer, distinction; Tracey Lenore Borrie, distinction; Anthea Irene Gregan, distinction; Patricia Marie Anne Hammond, distinction; Daniel Shiferaw Jemberie, credit; Jie'ai Josephine Liu, distinction; Dyanne Marie Wiffen, distinction; Mary Ann Wong, distinction; Ying Yu.

Diploma for Graduates
Helen Catherine Mataiti (endorsed religious studies).

Postgraduate Certificate in Pharmacy
Sarah Katherine Bushby; Penelope Ann Clark (endorsed medicines management); Supriya Devi (endorsed social pharmacy); Catherine Eleanor Herd (endorsed medicines management); Natasha Kimberley Pool (endorsed medicines management).