University of Otago graduation

Abi Tubbs was one of the graduands in last Saturday's University of Otago graduation parade. About 530 others will be graduating in person at two ceremonies today. Photo by Craig Baxter.
Abi Tubbs was one of the graduands in last Saturday's University of Otago graduation parade. About 530 others will be graduating in person at two ceremonies today. Photo by Craig Baxter.

About 260 students will graduate from the University of Otago in person, mainly with degrees and diplomas in medicine and medical laboratory science, in a ceremony at the Regent Theatre, Dunedin, at 1pm today. About 150 other students will graduate in absentia at the 1pm ceremony.

DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN PERSON

Doctor of Philosophy and Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery
Gregory Patrick Tarr.

Doctor of Philosophy
Sally Jane Eyers, Helen Jean Harcombe, Matire Louise Ngarongoa Harwood, Susan Janice Jack, Hiang Loon Low, Susan Margaret McAllister, Karyn Maree O'Keeffe, Sandra Kathryn Richardson, Katrina Emslie Varian.

Bachelor of Arts
Alastair James Brown.

Master of Bioethics and Health Law and Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery
Dennis Shen Han Chan, master of bioethics and health law, distinction.

Master of Medical Laboratory Science
Rajashri Mani Koduri.

Bachelor of Medical Laboratory Science
Olivia Porus Badcock, distinction, Jesse William Phillip Bain, Rumbidzai Margaret Chimwayange, Caitlin Marie Dunstan-Harrison, credit, Nicolette Pao Yi Loo, credit, Shayla Hope McDonald, Erandi Nisansala Malliya Wadu, Raymond Wai Ming Nam, Rose Maree Neville, credit, Leah Pringle, credit, Samuel Thomas Spenceley, Jane Xiao Xuen Wong, credit.

Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery
Ahmad Sufian Abdul Rahman, Rashid Mohammed Said Al Araimi, Haitham Hilal Said Al Mahrouqi, distinction, Charles Robert Wiremu Allen, Timothy Robert Allen, Yousif Saeed A Alyousif, Jamie Lay Jia Ang, Antonia Marion Arlidge, Aufar Bahri, Chelsea Joy Baines, Hazirah Binti Bajuri, Andrew Graham Barrett, Nicola Grace Baxter, Isaac Tony Bernhardt, Amr Bakr M Binsadiq, Lauren Claire Brown, Thomas William Brownless, Alana Marie Brunner-Parker, Jeremy Llewellyn Buchanan, Lance Joseph Buckthought, Shaun James Butler, Emma Jane Carter, Taisia Hannah Cech, Ivy Tzu-Hua Chen, Mark Ming-Hung Chen, Josephine Yen Chew, Hanna Maree Child, Seung Joon Chin, Sin Mei Chin, Sophie-Ann Chin, Emma Bridget Clare, Briary Crawford-Zachernuk, Andrew Philip Crowley, Elizabeth Joan Curtis, Andrew Bejoy Das, Rebecca Anne Davies, Jordan Samuel Davis, Joseph Donnelly, distinction, Micheal Graham Douglas, Ashley Grace Eastwood, Nicholas James Eichler, Robert Tyler Ross English, Emily Grace Fawcett, Greta Merle File, Elizabeth Wen Wei Foo, Callum Sean Fowler, Samuel Robert Fowler, Holman Hao Gao, Yi Gao, Danielle Simone Gelbart, Hamish Nigel Gibbs, Alexandra Claire Grant, Kirsten Maree Gray, Rachel Ximena Greenwood, Karla Amy Griffith, Andrew Paul Griffiths, Siti Zuhrini Binti Haji Kahan, Ruzaimah Binti Haji Mohammad, Rebecca Anne Hamblin, Seoung Yeun Han, Bronwyn Sarah Hanger, Megan Elizabeth Haywood, Imogen Ellen Healy, Naomi Louise Herbert, Mathew Anthony Hobbs, Jonathan Hoogerbrug, Omeed Kamran Howey, Amiria Isabelle Howie, Maeve Hume-Nixon, Rachel Jane Hunter, Sara Jane Huse, Maria Catherine Hutchinson, Siti Noor Maisarah Hanun Binti Ibrahim, Christopher William Jacques, Mary Meera John, Rhys Alan John, Matthew Robert Johnston, Julia Jonggowisastro, K Tharmaraj K Kunaraj, Hai Sue Kang, Michael Yoon Kang, Isla Crystal Mawera Karetai, Syarihan Noor Bte Karim, Jonathon James Keast, Eve Leah Keller, Stancy Lee Kelly, Clarence Joseph Kerrison, Mui How Koh, Jonathan Boh Cheng Kok, Agatha Kujawa, Daryna Nicole Kulakovska, Rikesh David Kumar, Thomas David Kuperus, Charm Kwon, Genevieve Ka-Yu Law, Ho-Nam Lee, Camilla Rose Lees, Lawrence Potiphar Ching Hin Leung, Yang Li, Yu Li, Zeyin Li, Catherine Anne Liddle, Isobel Cynthia Light, Calvin Fung Jin Lim, George Syek Meen Lim, Cam Spencer Loveridge-Easther, Nick Loveridge-Easther, Jennifer Rose Lyon, distinction, Yu Jung Ma, Daniel James McConnell, Sarah Ngaire McConnell, Bridget Nan MacDonald, Sophie-Lee Alice Mace, Anna Charlotte McInnes, Matthew Douglas Mackey, Mary Elizabeth McLeod, Peter James McLeod, Khairil Afif Bin Mahmud, Helen May Martyn, Andrew Philip Maw, Nadhila Mazlan, Jane Rosemary Millar, with distinction, Kirsty Beth Moffat, Andreea Alina Mogos, Mohd Faried Anwar Bin Mohamed, Khairul Missa Binti Mohd Amin, Nur Izzati Binti Mohd Azmy, Natasha Binti Mohd Nasran, Thomas Christopher Mules, Zea Munro, Abilash Menon Muraly Daran, Emma Jane Murgatroyd, Mohd Hasif Mustafa, Jack Frederick Alcock Newberry, Scott James Newman, Patrick Thomas Newsam, Suh Juang Ng, Bryden Rereao Clarke Nicholas, Heather Frances Norton, Sarah Oberer, Kirstie Jayne O'Donnell, Nathan Ray O'Donnell, Michael Joseph O'Grady, Benjamin Dennis O'Keeffe, Nicholas Wandeo Onyango, Hannah Janet Osborn, Thenmoli Palaniyappan, David Donald Gordon Palmer, Shi Jane Pang, Jeong Yoon Park, Jong Hoon Park, Lydia Park, Rhys Edwin Parry, distinction, Mariam Parwaiz, Jenni Louise Perrin, Tanuja Peters, Carrie Anne Peterson, Leesa Jane Pfeifer, Unre-Anne Pike, distinction, Nicola Rose Pointing, Emma Margaret Powell, Hannah Elisabet Ruth Preston, Hew Price, Rachel Sarah Marie Price, Bridget Marjorie Prior, Jack Stephen Pullman, Danus Ravindran, Matthew Richard James Reay, Matthew Philip Restieaux, Georgia Kate Richmond, Andrew Nichol Robertson, Jalilah Binti Roselan, Mahfuzah Binti Ruselan, Ryan Joel Malleson Ruxton, John Alexander Ryan, Euna Sahng, Jaishree Santhirasegaran, Benjamin Martin Seers, Phoebe Katherine Jane Shearman, David William James Short, Puai Yee Shum, Kia Miang Sii, Baneet Singh, Helen Alwyn Slade, Rebecca Anne Smith, Tobia Harry Babington Snook, Sung Eun Son, Edward Thomas Stace, Amanda Maree Stanton, Lisa Dianne Stevenson, Rachael Jane Stevenson, Sarah-Jayne Anderson Stevenson, Kirsty Margaret Stewart, Bruce Timothy Uelese Sua, Adrian Jonathan Sykes, Gabrielle Jo-Lyn Tay, Gregory Marc Taylor, Jennifer Helen Taylor, Jessica Grace Taylor, Sam Grieve Taylor, Praveene Thachanamurthy, Li Ching Tiong, Elizabeth Clare Travis, distinction, Derek Tsai, Amy Shan-Mei Tseng, Oliver Jon Waddell, Hannah Marie Walker, Logan James Renwick Walker, Kirsten Anne Wallace, Wan Noormastura Wan Deraman, Di Wang, Petronella Dawn Watson, Lauren Justine Weaver, Kimberley Sze Ling Wee, Kathryn Louise Wilson, Luke Nicol Wilson, Yohan Withington, Morgana Woolhouse-Williams, Nicholas Samuel Wright, Joy Tzung-Yu Wu, Meng-Huan Morrison Wu, April Constance Xu-Holland, Nurfarhana Binti Zamri, Wei Zhang, Tony Tianwei Zheng, Richard Maitland Paterson Zino.

Master of Medical Science
Claudia Grott Zanicotti, credit.

Bachelor of Medical Science with Honours and Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery
Ashton Cameron Ellison, bachelor of medical science, honours, second class (division I), James Douglas George Heaton, bachelor of medical science, honours, second class (division I), Jeffrey Tsung-Yu Lee bachelor of medical science, honours, first class.

Bachelor of Medical Science with Honours
Richard Norman Storey, first class.

Master of Public Health
Gail Elizabeth Duncan, credit.

Postgraduate Diploma in Health Sciences
Seventeen Toumoua, credit.

Postgraduate Diploma in Obstetrics and Medical Gynaecology
Ilisapeci Viwa Lailai-Tasmania, Michael Makary.

Postgraduate Diploma in Public Health
Simone Elise Jeffrey, credit, Iswandi Kurniawan, credit.

DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN ABSENTIA

Doctor of Philosophy
Estelle Swainson Baker, Beverley Ann Burrell, Tina Yen-Ting Chen, John Paul Ronaldson, Marie Louise Russell.

Master of Health Sciences
Shirley Katharine Anne Harris (endorsed in nursing (clinical), distinction, Karen Taiawa Keelan (endorsed in mental health), credit, Tracey Ann Pons, distinction, Claire Louise Roelink (endorsed in nursing (clinical), credit, Gwyneth Noeline Steenson (endorsed in nursing (clinical), credit, Andrea Lee Tainui (endorsed in nursing (clinical), credit.

Bachelor of Medical Laboratory Science
Ken Lu.

Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery
Shamina Bhikha, Rachael Anne Cowie, Lynda Marie Emmerson, Matthew Ian Hamilton, Ili Fatin Ruslan, Richard John Viney, Beth McEwen Walsh.

Master of Aviation Medicine
Lesley Adrienne Cupitt, credit.

Bachelor of Medical Science with Honours and Bachelor of Medicine and Bachelor of Surgery
Oliver Ron Hansby, bachelor of medical science, honours, first class.

Master of Ophthalmology
Anne-Marie Elizabeth Yardley.

Master of Primary Health Care
Elizabeth Falconer Day.

Master of Public Health
Melissa Jenny Kerdemelidis, Justine Sylvia McCallum, distinction, Lien Thi Thuy Trinh, credit, Andrew Morehu Waa, distinction, Michael Stephen Walsh, credit.

Postgraduate Diploma in Aeromedical Retrieval and Transport
Shaun Michael Ryan, credit.

Postgraduate Diploma in Child Health
David John Cookson, credit, Mark Cameron Edwards, Geraldine Kay Fancy, credit, Andrew Lloyd Germann, Toby Devereux Alice Hutchinson, Annie Haejung Jo, Laura Vercoe, credit, Elizabeth Mary Williams, credit, Elvina Chung Sze Yung.

Postgraduate Diploma in Health Informatics
William Hsin-Chieh Huang, distinction, Esther Siew Lyn Lim, distinction, Nomsa Ncube, credit.

Postgraduate Diploma in Health Management
Megan Sara Agnew, distinction.

Postgraduate Diploma in Health Sciences
Jennifer Rachael Bourke (endorsed nursing), credit, Elizabeth Bremen (endorsed nursing), credit, Tessela Andree Burrows (endorsed nursing), credit, Leonor Barroga Canapi (endorsed nursing), credit, Alyson Jeanine Frances Costa (endorsed nursing), Rosemary Anne Fraser (endorsed musculoskeletal management), Vanessa Sonya Grenfell (nee Archer) (endorsed mental health), credit, Rachael Sharron Haldane (endorsed nursing), credit, Linda Kay Hill (endorsed nursing), credit, Gail Marion Houston (endorsed nursing), credit, Deborah Jean Kidner (endorsed nursing), credit, Rachel Mary Kilday (endorsed nursing), credit, Justine Anne Kime (endorsed nursing), distinction, Kathleen Emma McCrory (endorsed nursing), distinction, Vicki Leigh McGhie (endorsed nursing), credit, Michael Joseph McIlhone (endorsed nursing), credit, Maryann Morrison (endorsed nursing), credit, Jacqueline Maree O'Connell (endorsed nursing), credit, Deborah Sharon O'Donoghue (endorsed nursing), credit, Catherine Marie Parkes (endorsed nursing), distinction, Delwyn Joy Rattray (endorsed nursing), distinction, Nicola Jan Reid (endorsed nursing), distinction, Elizabeth Anne Shadbolt (endorsed nursing), distinction, Christine Webster (endorsed nursing), Anne Marie Wildbore (endorsed nursing).

Postgraduate Diploma in Medical Laboratory Science
Michael Awadalla, credit, Merin Thomas, distinction.

Postgraduate Diploma in Obstetrics and Medical Gynaecology
Keryn Margaret Harlow, Yang Huang Grace Ng.

Postgraduate Diploma in Occupational Medicine
Seshnag Siddavaram, credit.

Postgraduate Diploma in Ophthalmic Basic Sciences
Eric Kristin Newcott, credit.

Postgraduate Diploma in Primary Health Care
Peter David Sporle, credit.

Postgraduate Diploma in Public Health
Judith Frances Adams (nee Matheson), distinction, Georgia Bailey Deane, distinction, Sarah Michelle Donald, distinction, Emma Lee Adams Kenagy, distinction, Heather Robyn Knewstubb, credit, Phui Kheng Lo, credit, Sara Nourozi, Namrata Prasad, credit, Kim Lee Tuki, Denise Mary Tully, distinction.

Postgraduate Diploma in Rehabilitation
Billie Margaret Jean Searing, credit, Donna Margaret Whelan.

Postgraduate Diploma in Rural and Provincial Hospital Practice
Peter Donald Kyriakoudis, credit.

Postgraduate Diploma in Surgical Anatomy
Paul Matthew Phillips, distinction.

Postgraduate Diploma in Travel Medicine
Michael Robert Brewer, distinction, Alastair William Dunne, distinction, Jennifer Alison Keys, credit, Frances Soka Moon, distinction, Tracy Murgatroyd, distinction.

Diploma for Graduates
Bennett Sihao Cheong (endorsed Christian thought and history), Li Zhang (endorsed human nutrition).

Postgraduate Certificate in Clinician-Performed Ultrasound
Shailesh Chand Dass.

Postgraduate Certificate in Health Sciences
Kelly Gay Briggs (endorsed nursing (specialty mental health), Ruth Shyne Cahutay (endorsed advanced clinical nursing), Michelle Christina Cole (endorsed addiction and co-existing disorders), Karen Denise Collins (endorsed nursing (specialty mental health), Cathy Isabel India Rose Cooper (endorsed addiction and co-existing disorders), Gillian Faye Cowlishaw (endorsed nursing (leadership and management), Sharyn Maree Creighton (endorsed gerontology), Elizabeth Rose Cronin (endorsed nursing (specialty mental health), Joy Dorothy Drummond (endorsed nursing (leadership and management), Caroline Mary Dunn (endorsed nursing (high acuity), Andrew David Fairbairn (endorsed pain and pain management), Alice Elizabeth Revell Fletcher (endorsed nursing (specialty mental health), Aludia May Francis Galano (endorsed advanced clinical nursing), Donna Maree Galloway (endorsed nursing (leadership and management), Joanna Mary Garland (endorsed nursing (specialty mental health), Sharyn Elizabeth Heath (endorsed continence management), Christie June Higginson (endorsed nursing (specialty mental health), Jane Monsarrat Hunter (endorsed musculoskeletal management), Judith Noeleen Jones (endorsed nursing (long-term condition management), Sharan Anne Satya Jones (endorsed nursing (leadership and management), Magdalena Deborah Kuijvenhoven (endorsed nursing (high acuity), Liam Peter McKenny (endorsed nursing (leadership and management), Emely Mahere (endorsed nursing (gerontology), Soana Muimuiheata (endorsed gerontology), Carl Hayden Roberts (endorsed nursing (specialty mental health), Birgitta Maria Sandberg (endorsed nursing (specialty mental health), Fiona Elizabeth Sheppard (endorsed nursing (specialty mental health), Danielle Alice Spencer (endorsed advanced clinical nursing), Fe Dulce Llido Taganas (endorsed advanced clinical nursing), Josie Te Aroha Tait-Jamieson (endorsed nursing (primary health care), Katarina Jane Teepa (endorsed nursing (specialty mental health), Holly Anne Van Ballekom (endorsed nursing (specialty mental health), Charlotte Louise Van Houten (endorsed nursing (specialty mental health), Natasha van Leeuwen (endorsed nursing (specialty mental health), Simone Justine Verburg (endorsed nursing (specialty mental health), Jamie David Walker (endorsed addiction and co-existing disorders), Anna Nicole Whittle (endorsed nursing (specialty mental health), Emily Rose Wooff (endorsed nursing (specialty mental health).

Postgraduate Certificate in Primary Health Care
Kimberley Edith Dobchuk, Harriet Marian Fitzpatrick, Linda Jayne Mellor, Karen Elizabeth Munting (endorsed long-term condition management).

Postgraduate Certificate in Public Health
Glenn Charles Frederick Dodson (endorsed health economics), Maya Wernick (endorsed health services policy).

Postgraduate Certificate in Rehabilitation
Suzanne Mary Ryan.

Postgraduate Certificate in Travel Medicine
Francesco Lentini, Suzanne Wilhelmina Maclaurin, Sarkaw Burhan Mohammad, Lisa Jane Percy, Philippa Dianne Reeve.

Postgraduate Certificate in Women's Health
Harriet Jane Ellerm, Lewis Yong Wei Lam, Kirsten Diana McSweeny, Rahul Rohitesh Prasad.

Certificate in Health Promotion
Sally-May Tira Albert.