Jebson takes out Ellesmere senior player of the year

Darfield flanker Haigh Jebson was named Ellesmere senior player of the year on Friday night.
Darfield flanker Haigh Jebson was named Ellesmere senior player of the year on Friday night.
Darfield flanker Haigh Jebson was named senior player of the year at the annual Ellesmere Rugby Awards on Friday night at the Dunsandel Community Centre.

Jebson capped a strong club campaign off as a key member of Ellesmere's Southbridge Shield-winning side this season.

Lincoln High School and Waihora utility back Wil Gualter was named under-18 player of the year after making the New Zealand Schools squad and being a standout in the UC Championship.

Lincoln prop Isaac Roth was named under-21 player of the year after helping Ellesmere to victory over North Canterbury in the Southbridge Shield.

Lincoln No 8 Sam Henderson was named under-19 player of the year, Scott McIlroy was named rugby personality of the year, and Kim Thackwell was recognised for her commitment to Prebbleton and Ellesmere rugby by being named volunteer of the year.

Lincoln Combined captain and midfielder Wil Gualter was named under-18 player of the year at the Ellesmere Rugby Awards.
Lincoln Combined captain and midfielder Wil Gualter was named under-18 player of the year at the Ellesmere Rugby Awards.
Junior awards:

  • Under-13

Joint winners of the Southbridge RFC Cup: Rolleston Gold

Holders of the Totalspan Shield and joint winners of the Southbridge RFC Cup: Prebbleton

  • Under-14.5

Ellesmere final for the Christey Family Trophy: Lincoln

Holders of the Totalspan Shield, winners of the McEvedy Cup for combined competition and R.T McMillan Shield for the Ellesmere competition: West Melton

  • Under-16 girls

Winners of the CRFU under-16 competition: Prebbleton

  • Under-16 boys

Runners-up in the combined competition and runners-up in the Ellesmere competition for the Lilley Family Trophy: Southbridge

Holders of the Totalspan Shield, winners of the Palmers Transport Cup for combined competition and ERSU Under-16 Trophy for the Ellesmere competition: Lincoln

  • Under-18

Holders of the Totalspan Shield and runners-up in the Ellesmere under-18 final for the DJ Forrester Trophy: Plains United

Runners-up in the combined under-18 competition, runners-up in the metro under-18 B competition, winners of the Ellesmere round robin for the HL Riches Trophy and winners of the ERSU Under-18 Trophy for the Ellesmere competition: Prebbleton

Senior awards:

  • Colts

Runners-up in the Ellesmere colts final for the Leeston RFC Cup: Waihora

Holders of the Tony Lee Shield, winners of the Ellesmere round robin for the Arthur Jones Cup, winners of the combined colts final for the CRT Cup, and winners of the Ellesmere colts final for the ERSU Junior Shield: Lincoln Bales

  • Division three

Holders of the Alex Wright Memorial Shield: West Melton

Runners-up in the Ellesmere division three final for the Bert Vickery Memorial Cup: Lincoln

Winners of the Ellesmere round robin for the Steve Maddock Cup and winners of the Ellesmere division three final for the Senior Reserve Shield: Prebbleton

  • Division two

Runners-up in the Ellesmere round robin for the Busch Family Trophy and runners-up in the Ellesmere final for the Stuart Tolerton Memorial Cup: Prebbleton

Holders of the Greg Hill Memorial Shield, winners of the Ellesmere round robin for the ERSU Presidents Trophy and winners of the Ellesmere division two final for the Jack Masefield Shield: Banks Peninsula

  • Division one

Winners of the Luisetti Seeds Bowl in the combined competition: Prebbleton

Holders of the Murray Cooper Memorial Shield and winners of the Ellesmere round robin for the Trustbank Trophy: Springston

Runners-up in the Ellesmere final for the Victor Craw Cup: Darfield

Winners of the NCRSU Trophy section in the combined competition, runners-up in the Ellesmere round robin for the D.A. Love Trophy and winners of the Ellesmere division one final for the Coleman Shield: Southbridge

  • Special awards

McLelland Memorial Trophy good conduct: Hornby division one

M.K. Rathgen Trophy ERSU under-18 player of the year: Wil Gualter

Gavin Eastwick Trophy ERSU under-19 player of the year: Sam Henderson

D & A Harkerss Trophy ERSU under-21 player of the year: Issac Roth

Westpac Cup ERSU senior player of the year: Haigh Jebson

Earl Browning Memorial Trophy ERSU volunteer of the year: Kim Thackwell

BNZ Trophy ERSU personality of the year: Scott McIlroy

 

 

Advertisement

postanote_header_620_x_80.png

postanote_620_x_25.jpg