Top high school athletes in Selwyn recognised

Millie Thompson's efforts in equestrian, hockey and touch rugby helped her be named sportsperson...
Millie Thompson's efforts in equestrian, hockey and touch rugby helped her be named sportsperson of the year at Lincoln High School.
The multi-talented Millie Thompson has been named Lincoln High School’s sportsperson of the year at their annual awards night.

In equestrian Millie has been selected in the New Zealand under 21 dressage team.

Millie is the captain of the first XI girls hockey team and was awarded most valuable player for the season.

She received school representative colours as a result of being selected in the Canterbury women’s under 18 hockey team.

Millie is co-captain of the Lincoln High School mixed touch team.

She is also a New Zealand representative being selected in the under 20 touch team which will be playing Australia in January.

Along with doing all of those things Millie has also found time to play basketball and kī-o-rahi.

Millie also won the King Cup for general excellence in girls sport for her achievements in 2019.

She also won the Sports Values Cup for the student who best exemplifies a quality sportsperson.

The Williams Cup for sports performance of the year went to cyclist Henrietta Christie.

Henrietta was selected as a member of the New Zealand junior women’s cycling team in the under 19 age-group.

She then went on to compete in an Oceana tournament which included the best cyclists from New Zealand, Australia and the Pacific region. In the individual time trial where she achieved a bronze medal.

The Brown Cup for excellence in boys sport went to first XV captain Wil Gualter, who was a star in the UC Championship and was selected for the New Zealand schoolboys team at the end of the season.

The James Shield for sports team of the year went to the senior mixed touch team which finished second at the national secondary schools’ tournament in October.

Sports volunteer of the year went to Laura Freeman for her effort in playing, coaching and organising senior netball at the school.

Footballer and track and field athlete Zoe McMeeken was named Year 11 sportsperson of the year.

She made the New Zealand under-15 team and at the Canterbury secondary schools’ athletics championships Zoe achieved first in the under-15 triple jump and second in the javelin.

John Mottus was named Year 10 sportsperson of the year.

John is the junior boys athletics champion.

To achieve this award he was placed first in the high jump, discus, long jump, 400 metres and 1500 metres.

John represented the school at the Canterbury secondary schools’ athletics championships and achieved second in the 200 metres.

At the South Island secondary schools championships he gained fourth in the 300m hurdles.

John is a member of the first XI boys’ football team and was recognised as the most valuable junior player.

At the school cross-country championships held near the end of last term John was the junior boys champion.

Swimmer Hugo Wrathall was named Year 9 sportsperson of the year.

At the Canterbury secondary schools swimming championships he was placed first in the 12 and 13-year-old boys, 100m freestyle and in doing so broke the regional record.

He was also given an outstanding junior swimmer award.

At the New Zealand secondary schools swimming championships, he achieved first in the 13-year-old boys, 100m freestyle and third in the 200m butterfly.

As acknowledged earlier Hugo is our under-14 boys swimming champion.

At the Lincoln High School athletics sports at the start of the year, Hugo came first in the Year 9 boys discus and shot put.

Nina Tucker has been named Ellesmere College’s knops dux ludorum at their annual sports awards night.

The top honour recognises excellence in all aspects of sport performance, administration, officiating and coaching and it is considered the most prestigious award for a senior student.

The Blanchett Trophy for single best performance went to Sarah McClure for her third place in the New Zealand schools’ triathlon championships in the under-19 women’s category.

The Atkins ‘All Round’ Trophy went to Jack Dawson.

The Stephanie Allen Memorial Trophy was won byNyah McKenzie and Harrison Keesing.

The Thompson Trophy winners for team of the year was won by the senior A netball team,

Selwyn under-17 netball representative Emily Carter won a sporting excellence certificate as did Canterbury under-18 rugby player Emily Colenso.

Sam Scott, who made the Junior Crusaders Knights squad received the Clausens Senior Fair Play Trophy

The Junior Fair Play Trophy went to Katie Robinson.

McClure in Triathlon, Sam Scott and Brandyn Boyle in rugby and football’s Margarida Dias received their sporting blues for representing Canterbury or New Zealand.

 

 

 

Advertisement

postanote_header_620_x_80.png

postanote_620_x_25.jpg