New Year 2014 NZ Honours

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

DNZM (Dames Companion of the Order)

Trelise Pamela Cooper, MNZM, Auckland, services to fashion and community; Alison Mae Paterson, CNZM, QSO, Auckland, services to business.

KNZM (Knights Companion of Order)

Dr Noble Thomson Curtis, Rotorua, services to Maori education; Archbishop David John Moxon, Rome, services to Anglican Church; Robert John Parker, Christchurch, services to local body affairs and community; Peter James Vela, ONZM, Hamilton, services to thoroughbred industry.

CNZM (Companions of the Order)

Richard Miller Ballantyne, Christchurch, services to business and community; Frana Grace Cardno, QSO, Te Anau, for services to local government; Alastair Kinloch Carruthers, Auckland, services to arts governance; Justice Lester Hugh Chisholm, Christchurch, services to judiciary; Peter Charles Cooper, US, services to urban redevelopment; Prof Cynthia Margaret Farquhar, MNZM, Auckland, services to women's health; Earl Raymond Hagaman, Christchurch, services to business, tourism and philanthropy; Lieutenant-general Richard Rhys Jones, Wellington, services to the State; Donald Mitchell McKenzie, OBE, Waiheke Island, services to physiotherapy and the blind; Donald George McLaren, ONZM, Auckland, services to animal health industry and racing; Justice John Maurice Priestley QC, Auckland, services to judiciary; John Richard Reid, OBE, Auckland, services to cricket; Peter Ramsay Townsend, Christchurch, services to business and community; Karen Elizabeth Walker, MNZM, Auckland, services to fashion design.

CNZM (Honorary Companion of the Order)

Dr Kurt Michael Campbell, US, services to New Zealand-United States relations.

ONZM (Officers of the Order)

Dr Margaret Rosemary Nelson Agee, Auckland, services to mental health education; Jane Mary Annear, Timaru, services to local government; Graham Lindsay Blow, Wellington, services to astronomy; Peter Savery Braithwaite, Christchurch, services to education; Ronald Morrison Brown, Auckland, services to transport industry; Prof Robert Allan Buckle, Wellington, services to business and education; Hekenukumai Puhipi Busby, MBE, Whangarei, services to Maori; Adrian Lawrie Buttimore, Christchurch, services to treatment of kidney disease; Elizabeth Jean Chesterman, Christchurch, services to Cancer Society of New Zealand; John Gordon Coles, Waimate, services to local government; Ann Kaye Crosby, Hamilton, services to business and philanthropy; Bernard Thomas Crosby, Hamilton, services to business and philanthropy; Dr Stephen Latham Goldson, Christchurch, services to science; Wendy Ruth Hawke, Auckland, services to inter-country adoption; Marjorie Joe, MNZM, JP, Napier, services to Maori and community; Prudence Ann Kelly, Wellington, services to education; Thomas Craig Lambie, Pleasant Point, services to agriculture; Natalie Lavery, Upper Hutt, services to senior citizens; Alan David Livingston, Hamilton, services to sports and community; Dr Tearikivao Maoate, Christchurch, services to Pacific health; Patrick John McManus, Westport, services to local government; Susan May Morris, Taumaranui, services to local government; Prof Stephen Richard Munn, Auckland, services to health; Geoffrey Peter Murphy, Wellington, services to film; Maureen Helena Pugh, Kumara, services to local government; Prof Frederick William Seymour, North Shore, services to psychology; George Walter Hugh Vercoe, QSM, ED, Morrinsville, services to local government; Dale Williams, Otorohanga, services to local government and youth.

MNZM (Members of the Order)

Vailankanni Wenceslaus Melchoir Anthony, Auckland, services to New Zealand-India relations; Brooke Archbold, JP, Auckland, services to Coastguard; Douglas Charles Beilman, Paraparaumu, services to music; Jennifer Mary Bornholdt, Wellington, services as poet; Stephen John Boxer, Manukau, services to youth; Senior Sergeant Ian Thomas Campion, Tauranga, services to New Zealand Police and community; Eleanor Catton, Auckland, services to literature; Kevin Barry Chapman, Auckland, services to publishing; Allan Sedman Chisholm, Paraparaumu, services to music; Dr Harry Clark, Palmerston North, services to environmental science; Barry Roger Clarke, Dunedin, services to the community; Michael James Cooney, Tauranga, services to community; Peter Courtenay Dale, Te Horo, services to sport; Emeritus Prof John Frederick Davidson, Wellington, services to education and the arts; Sheryl Lorene Dawson, Tauranga, services to netball; Julia Ruth Einhorn, Te Aro, services to tertiary education and art; Dr Gary Brian Evans, Lower Hutt, services to science; Alexander William Familton, Palmerston, services to local government; Rita Taimalietane Fatialofa-Patolo, Auckland, services to sport; Karyn Wendy Fenton-Ellis, Ngaruawahia, services to community, arts and racing; Johanna Mary Frances Galvin (Sister Loyola Galvin), QSM, Wellington, services to gardening; Dr Rolf Gjelsten, Wellington, services to music; Priscilla Jean Glasson, Christchurch, services to health and community; Francis Roger Maher Hooper, Auckland, services to fashion design; Patricia Hubbard, Wellington, services to early childhood education; Kathleen Maureen Te Wehioterangi Jehly, Rotorua, services to education and Maori; Philip John Keoghan, US, services as a television presenter and to tourism; Philip Trevor Kerslake, Upper Hutt, services to people with cancer; Simon Charles Hayes Leeming, US, services to New Zealand-United States relations; Inspector (Ret) Murray David Lewis, Tauranga, services to New Zealand Police and diplomacy; Amoroa Luke, Blenheim, services to Maori; Peter James McDonald, Stratford, services to real estate and community; Ian Edward Mills, Lower Hutt, services to civil engineering; Ross William Norman, United Kingdom, services to squash; Gregory Leo O'Brien, Wellington, services to the arts; Jeffrey Owen Olsen, Auckland, services to New Zealand Customs Service and sport; Dr Allan Leslie Panting, Nelson, services to orthopaedics; Helene Pohl, Wellington, services to music; Sergeant Bevan Douglas Seal, Christchurch, services to New Zealand Police and youth; Amanda Skoog, Wellington, services to ballet; Alan Charles Sorrell, Auckland, services to film; Richard Tayler, Christchurch, services to athletics; Tutagaloa Tutose Tuhipa, Auckland, services to education and Pacific community; Hafeiki Vilitama, Niue, services to Niue; Robert Craig Walker, Auckland, services to heavy haulage and community; James Leybourne Wallace, Geraldine, services to the arts and conservation; Wayne Wills (Bill Hohepa), Auckland, services to recreational fishing and community; Dr Catherine Ruth Wylie, Wellington, services to education.

QSO (Queen's Service Order)

Barbara Wendy Arnott, Napier, services to local government and community; Belinda Clark, Wellington, services to the State; Mary Winifred Harris, Otaki, services to Parliament; Neville Owen Harris, Lower Hutt, services to the State; Rex Edward Hawkins, JP, Taupo, services to community; William Alexander Moore, Wellington, services to the State; John Chester Pike QC, Wellington, services to the law; Laurel Heather Taufauata, Auckland, services to health and Pacific community; Judge Barrie Stephen Travis, Auckland, services to judiciary.

QSM (Queen's Service Medal)

Mervyn Roxford Ah Chee, Auckland, services to hospitality and community; Brian Maxwell Arons, Wellington, services to New Zealand Fire Service; Gretl Bass, Auckland, services to community; Stuart James Batty, JP, Christchurch, services to community; Derek Beveridge, Oamaru, services to community; Kingiareta Richard Biddle, Rotorua, services to Maori and mental health; Helen Louise Blake, Levin, services to philanthropy; Bruce Eiohan Brownlie, Feilding, services to aviation and health; Richard Charles Cashmore, Tauranga, services to business, sport and community; Christine Chambers, Whakatane, services to community; Rev Judith Anne Cooper, Auckland, services to Maori arts and community; Colin Ian Crombie, Napier, services to philanthropy; Manoj Daji, Auckland, services to sport and education; George Bruce Darvill, Paeroa, services to community; Garry Dockary, Hastings, services to New Zealand Fire Service; Janet McLeod Forbes, Wellington, services to prisoner rehabilitation programmes; Janet Margaret Froggatt, Dargaville, services to community; Norah Fryer, Auckland, services to early childhood education; Merle Chalwyn Gibson, Richmond, services to music and community; Murray David Giera, Christchurch, services to community; Mark Christopher Grantham, Auckland, services to community; John Morris Green, Rotorua, services to conservation; Christopher John Haines, Invercargill, services to education; Lynette Anne Holland, JP, Christchurch, services to education and community; Raymond Andrew Johnston, Pukekohe, services to community; Stephen Andrew Johnston, Christchurch, services to surf life-saving; Joan Charlotte Franceska Kennett, Palmerston North, services to early childhood education; Dr Harry John Kerr, Hastings, services to health and community; Murray Allan Kidd, JP, Auckland, services to community; Candy Michele Lane, Auckland, services to dance; Janice Ann Lewis, Tauranga, services to New Zealand Police and women's health; Wendy Logan, Nelson, services to early childhood education; Xiao-Jun Lu, Manukau, services to Chinese community; Han Leang Ly, Auckland, services to Cambodian Chinese community; David John Mackie, JP, Clinton, services to community; John Roger Macnaughtan, JP, Auckland, services to New Zealand-Russia relations; Joan Elsie Marks, Whangaparaoa, services to community; Robert George Maskill, Greymouth, services to education; Alan John McLay, Oamaru, services to community; Dr Logan James Ewart McLennan, Porirua, services to health and education; Jacqueline Nuki McVinnie, Hamilton, services to ecclesiastical embroidery; Neil Alexander Bisshopp Monro, Palmerston North, services to rugby and community; Marguerite Rose Moore, Westport, services to women's health; Lloyd Henry Morris, JP, Whangarei, services to community; June Nixey, Wellington, services to prisoner rehabilitation programmes; Peter Franklin O'Brien, Auckland, services to community; Davorin Ivan Ozich, Ranui, services to Croatian community; Simon Jigwan Park, JP, Wellington, services to Korean community and education; Allan Anthony Pengelly, Auckland, services to sport and community; Wendy Katrine Pettigrew, Whanganui, services to heritage preservation; Stephen George Poole, JP, Auckland, services to community; Kenneth Bruce Popple, Porirua, services to New Zealand Fire Service and Coastguard; Glyn Griffiths Powell, Auckland, services to aeronautical heritage preservation; Joyce Patricia Prankerd, Paraparaumu, services to netball; Christopher Bruce Price, Ashburton, services to New Zealand Fire Service; Elaine Elsie Sharman, Lower Hutt, services to music; William Mervyn Shepherd, Whangarei, services to hockey and farming; Kanagarasa Sivaraj, Auckland, services to community; Michael Richard Skerrett, JP, Invercargill, services to Maori and community ; William Huston Smale, Auckland, services to education; Margaret Anne Stove, Australia, services to hand-knitted lace design; Linda Tame, Christchurch, services to education; Janice Margaret Taouma, Auckland, services to early childhood education; Barbara Joan Taranaki, JP, Cambridge, services to community; Henry James Towersey, Whakatane, services to community; Detective Senior Sergeant Greg Victor Turner, Mount Maunganui, services to New Zealand Police and community; John James Tutty, Gore, services to New Zealand Fire Service; Maevis Elsie Watson, Rotherham, services to health and community; Allan Webb, Te Awamutu, services to film industry; Graham Allan Wilshier, Otorohanga, services to community.

New Zealand Distinguished Service Decoration

Warrant Officer Class 1 Graeme Alexander Bremner, services to New Zealand Defence Force and brass bands; Warrant Officer Class 1 Paul Allister Mumm, services to New Zealand Defence Force.

Add a Comment

Our journalists are your neighbours

We are the South's eyes and ears in crucial council meetings, at court hearings, on the sidelines of sporting events and on the frontline of breaking news.

As our region faces uncharted waters in the wake of a global pandemic, Otago Daily Times continues to bring you local stories that matter.

We employ local journalists and photographers to tell your stories, as other outlets cut local coverage in favour of stories told out of Auckland, Wellington and Christchurch.

You can help us continue to bring you local news you can trust by becoming a supporter.

Become a Supporter