Beijing medals reflected in New Year Honours

NZOCG Chef de Mission Dave Currie
NZOCG Chef de Mission Dave Currie
New Zealand's sparkling medal hauls at the Beijing Olympics and Paralympics are reflected in the New Year Honours announced today.

Seven Olympic athletes who won medals in August and New Zealand's three gold medallists at the Paralympics in September appear on the honours list.

Heading the sporting honours is Dave Currie, who led the New Zealand team in Beijing and has been in charge of the nation's Olympic and Commonwealth Games teams since 2000.

He is made a Companion of the New Zealand Order of Merit (CNZM).

Olympic gold medallists -- board sailor Tom Ashley and shot putter Valerie Vili -- are appointed Officers of the New Zealand Order of Merit (ONZM).

New Zealand's other golden athletes at the Beijing Olympics, double scullers Caroline and Georgina Evers-Swindell, already had ONZM to their names after the Athens Games -- as did fellow 2004 gold medallists Sarah Ulmer and Hamish Carter.

Mahe Drysdale, who collapsed from sickness and exhaustion after winning bronze in the single sculls at Beijing, is made a Member of the New Zealand Order of Merit (MNZM) -- as are the bronze medal coxless pair of George Bridgewater and Nathan Twaddle and 1500m bronze medal athlete Nick Willis.

Cyclist Hayden Roulston, who took silver in individual pursuit and team bronze, completed his redemption from past misdemeanours by being appointed MNZM. But his young pursuit teammates have missed out on an honour -- this time around.

Swimmer Sophie Pascoe, who won three gold medals and one silver at the Paralympics, was also appointed a MNZM along with fellow champions, swimmer Cameron Leslie and cyclist Paula Tesoriero.

Another New Zealander to dominate on the international sporting stage in 2008, Scott Dixon, is made an MNZM after his best-ever season of motorsport -- winning the Indianapolis 500 and the IndyCar Series in the United States.

The highest honour on the list goes to Professor Ngatata Love, appointed a Principal Companion of the New Zealand Order of Merit for his services to Maori.

The Te Atiawa leader chairs the Wellington Tenths Maori Land Trust and Palmerston North Maori Reserve Lands Trust. His many posts include being on the boards of New Zealand Post, Kiwibank, Te Papa and Victoria University.

Otago University vice-chancellor and internationally renowned cancer researcher Professor David Skegg is appointed a Distinguished Companion of the New Zealand Order of Merit, as are historian Dr Claudia Orange, businessman John Wells, who chairs Sport and Recreation New Zealand and retired Speaker of the House of Representatives Margaret Wilson.

Others from the world of medicine and science to be honoured include ear, nose and throat specialist Dr Ronald Goodey, who pioneered cochlear implants, and Professor Ron Jones, who was the government-appointed advisor to the Gisborne cancer inquiry -- both made CNZM. Professor Graham Hill, who pioneered several surgical techniques at Auckland Hospital, and Dr Robert Welch, who has led genetic engineering research at AgResearch, are appointed ONZM.

Cinematographer Michael Seresin -- whose credits include Midnight Express, Angela's Ashes and Harry Potter and the Prisoner of Azkaban, and who established the Seresin Estate winery in Marlborough -- is made an ONZM for services to film and the wine industries.

Actor, writer and director Oscar Kightley, who developed the Bro'Town TV series and co-wrote and starred in Sione's Wedding, is appointed an MNZM.

Another Marlborough winemaker Jane Hunter is appointed a CNZM for services to viticulture, while the same honour goes to wine dynasty member Brian Corban for services to the community.

Former New Zealand anti-nuclear and anti-apartheid campaigner Mike Rann, now South Australia's Premier, is made a CNZM. Another New Zealander to achieve prominence overseas, London-based chef Peter Gordon, is appointed an ONZM.

Wellington's Fred Hamer, who retired this year after 53 years on the railways, is awarded a Queen's Service Medal. He was the country's longest-serving steam train and diesel locomotive driver.

New Year Honours announced today:

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

PCNZM (Principal Companion of the Order):

Professor Ralph Herberley Ngatata Love QSO, JP, Porirua

For services to Maori

DCNZM (Distinguished Companions of the Order):

Dr Claudia Josepha Orange OBE, Wellington

For services to historical research

Professor David Christopher Graham Skegg OBE, Dunedin

For services to medicine

Murray John Wells, Auckland

For services to business and sport

Margaret Anne Wilson, Tauranga

For services as a Member of Parliament and Speaker of the House of Representatives

CNZM (Companions of the Order):

Brian Phillip Najib Corban QSO, Auckland

For services to the community

David Finlay Currie, Raglan

For services to sports administration

Professor Roberta Lee Farrell, Hamilton

For services to biochemical research

Anthony Ian Gibbs, Auckland

For services to business

Dr Ronald John Goodey, Auckland

For services to otolaryngology

Emeritus Professor Jocelyn Margaret Harris, Dunedin

For services to education

Meredith Jane Hunter OBE, Renwick

For services to the viticulture industry

Professor Ronald William Jones, Auckland

For services to women's health

John Arthur Laurenson QC, Auckland

For services as a Judge of the High Court of New Zealand

Steven Maharey, Palmerston North

For services as a Member of Parliament

Dr Mark Prebble, Lowe Hutt

For public services, lately as State Services Commissioner

Michael David Rann MP, Adelaide

For services to New Zealand-Australia relations

Professor John Scott Werry, Auckland

For services to child and adolescent psychiatry

ONZM (Officers of the Order):

Thomas John Mitchell Ashley, North Shore

For services to board sailing

Neil Cornelius Adrian Collins QSM, Dunedin

For services to broadcasting, local body affairs and the community

John Stanley Edgar, Waitakere

For services to art, in particular sculpture

Peter Gordon, London

For services to the food industry

Associate Professor William Dean Halford, Palmerston North

For services to education

Professor Vada Harlene Hayne, Mosgiel

For services to scientific and medical research

Professor Michael Donald Hendy, Palmerston North

For services to mathematical biology

Professor Graham Lancelot Hill, Wanaka

For services to medicine

Diana, Lady Isaac QSM, Christchurch

For services to business, conservation and the community

Dr John Peter Langley JP, Auckland

For services to education

Professor Alan Forbes Merry, Auckland

For services to medicine, in particular anaesthesia

Lieutenant Colonel (Retired) Christopher Bernard Marie Mullane MBE, North Shore

For services to Vietnam veterans

Professor Gareth J Parry, Minnesota, USA

For services to neurology

Katharine Margaret Felicity Price, Christchurch

For services to the arts and business

William Alexander Robertson, Porirua

For services to surveying

Associate Professor Bridget Anne Robinson, Lyttelton

For services to medicine

Thomas Louis Rogerson, Auckland

For services to the visually impaired

Professor Caroline Mary Saunders, Christchurch

For services to agricultural research

Michael Stephen Seresin, London

For services to the film and wine industries

Professor David Christopher Thorns, Christchurch

For services to urban sociology

Valerie Kasanita Vili, Manukau

For services to athletics

Emeritus Professor Alan Dudley Ward, Newcastle, Australia

For services to New Zealand history

Dr Robert Arthur Sandel Welch, Hamilton

For services to biotechnology

Richard Frank Wells, Lower Hutt

For services to business

Professor Kenneth Geoffrey White, Dunedin

For services to science, in particular psychology

MNZM (Members of the Order):

Elizabeth Mavis Armstrong, Wellington

For services to early childhood education

Robin Henry Eden Beckett, Auckland

For services to the design industry

Albert Lloyd Beech, Napier

For services to the environment and the community

George Spencer Bridgewater, Oxford, UK

For services to rowing

Gregory Alexander (Elgregoe) Britt, Christchurch

For services to education

Toesulu Maea Brown, Auckland

For services to the Pacific Islands community

Jan Christine Coll JP, Westport

For services to the community

John Michael Cronin JP, Tauranga

For services to local body affairs and the community

Dr Jeanette Rosemary Crossley, Auckland

For services to science, in particular Addison's Disease

Colyn Kathleen Devereux-Kay, Auckland

For services to business

Scott Ronald Dixon, Indianapolis, USA

For services to motorsport

Susan Jane Driver, Wellington

For services to the community

Alexander Mahe Owens Drysdale, Cambridge

For services to rowing

Superintendent Brett Alexander England, North Shore

For services to the New Zealand Police

Amosa Fa'Afoi, Christchurch

For services to the Pacific Islands community

Christine Ellen Henderson, Lumsden

For services to conservation

Graeme John Horsley, Mount Maunganui

For services to the valuation profession

Oscar Kightley, Taupo

For services to television and the theatre

Associate Professor Michele Joy Leggott, North Shore

For services to poetry

Cameron Leslie, Waiwera

For services to swimming

Heather Lynette Thelma Maloney JP, Pukekohe

For services to the community

Dr Diane Lysette Mara, Napier

For services to the Pacific Islands community

Commissioner Garth Hugh McKenzie, Wellington

For services to The Salvation Army

Peter Minturn, Auckland

For services to jewellery manufacturing

Dr Johan Hendrik Morreau, Rotorua

For services to community health

Thomas Eruera Whanaupani Mulligan, Hastings

For services to Maori

Wendy Grace Neilson JP, Tauranga

For services to people with disabilities

Sophie Frances Pascoe, Christchurch

For services to swimming

David John Murray Peart JP, Hamilton

For services to local body affairs and the community

John Reuelu Penisula, Invercargill

For services to art, in particular sculpture

Detective Superintendent Nicholas Graeme Perry, London

For services to the New Zealand Police

Hugh Charles Llewellyn Price, Wellington

For services to publishing

Dr Lesley Claire Rothwell, Wellington

For services to medicine

Hayden Roulston, Ashburton

For services to cycling

Nola Leith Stuart JP, Riverton

For services to the community

Julie Ann Stufkens, Christchurch

For services to dietetics and paediatric nutrition

Professor Janis Elizabeth Swan, Hamilton

For services to engineering

Paula Margaret Tesoriero, Wellington

For services to cycling

Lois Myra Thompson, Wellington

For services to education

Evelyn Maria Tobin JP, Waitakere

For services to te reo

Anihira Te Waihanea Turoa-Henry JP, Taumarunui

For services to Maori

Robert Nathan Twaddle, Cambridge

For services to rowing

Garry Ralph Ward, Waikanae

For services to broadcasting

Mabel Wharekawa-Burt JP, Katikati

For services to the performing arts and the community

Nicholas Ian Willis, Lower Hutt

For services to athletics

Stephen Ernest Wilson, Christchurch

For services to business

Elizabeth Wood, Lower Hutt

For services to children and young people

Professor Georgina Elsie Zellan-Smith, Red Beach

For services to music

NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

Warrant Officer Class One David Leslie Armstrong, Timaru

Royal New Zealand Army Medical Corps (Territorial Force)

ADDITIONAL MNZM (Additional Member of the Order):

Colonel Brendon Lee Fraher, Wanaka

Colonel's List, New Zealand Army

HONORARY ONZM (Honorary Officer of the Order):

Mayumi Moriyama, Tokyo

For services to New Zealand-Japan relations

HONORARY MNZM (Honorary Members of the Order):

Pier Luigi Loro Piana, Vercelli, Italy

For services to New Zealand merino trade

Kenji Nishi, Beppu-shi, Japan

For services to New Zealand-Japan relations

THE QUEEN'S SERVICE ORDER

QSO (Companions of the Order):

Jennifer Marion Broom, Auckland

For services to the refugee community

Thomas Edward (Ward) Clarke, Christchurch

For services to education

Jessie Muriel Mary Gunn MBE, Wellington

For services to veterans' affairs

Barbara Holland, Greymouth

For services to health

Murray Roger Hosking, Lower Hutt

For services to conservation

Professor Philippa Lynne Howden-Chapman, Wellington

For services to public health

Elspeth Cantlie Kennedy MBE, Nelson

For services to the community

Gavin Alistair McFadyen, Wellington

Lately Assistant Commissioner, New Zealand Police

For services to the New Zealand Police

Kay Therese McKelvie, Auckland

For services to business and health

Gwendolyn Anne Nagel, Kaukapakapa

For services to special education

Clement Rudolph Simich, Auckland

For services as a Member of Parliament

Paul Desmond Swain, Upper Hutt

For services as a Member of Parliament

Lester Gordon Taylor JP, Lower Hutt

For services to education

Major (Retired) Hone Hikitia Te Rangi Waititi JP, Opotiki

For services to the community

The Reverend Charles Tansey Waldegrave, Lower Hutt

For services to social policy

THE QUEEN'S SERVICE MEDAL (QSM)

Teina Akavi, Waitakere

For services to the Cook Islands community

Allan Royce Anderson JP, Wanganui

For services to conservation and the community

Christine Ann Anderson, Otaki

For services to the community

Stephen William Baggs, Waitakere

For services to the New Zealand Customs Service

Wikitoria Suvia Baker, Temuka

For services to Maori, music and the community

Robert Ames Bettison, Waiuku

For services to the community

Jeanette Lesley Blackadder JP, Christchurch

For services to country music

Donald Gilmour Brash, Oakura

For services to the community

Ereti Taetuha Brown, Waitakere

For services to Maori and youth

Judith Anne Bruce, Christchurch

For services to the community

Squadron Leader Wayne Leslie Buckingham, Paekakariki

New Zealand Cadet Forces

For services to the New Zealand Cadet Forces

Laurel Beatrice Burdett, Taupo

For services to the community

Monica Teresa Burns, Invercargill

For services to netball

Mary Elizabeth Busch JP, Wellington

For services to education and the community

Dr Eleanor Margaret Carmichael, Hamilton

For services to the community

Dennis Paul Clarke, New Plymouth

For services to the community

Joseph Cochrane, Upper Hutt

For services to the community

Glenn William Cockburn, Rolleston

Chief Fire Officer, Rolleston Volunteer Fire Brigade

For services to the New Zealand Fire Service

The Reverend David Allan Connor, Auckland

For services to prisoner welfare

Ashley Ralph Day JP, Dunedin

For services to education

Irwin Lloyd Esler, Invercargill

For services to the community

Dr Michael John Seaborn Floate, Cromwell

For services to conservation and mountaineering

Patricia Ellen Flynn, Featherston

For services to the community

Robin John Frederick Frahm JP, Oxford

For services to the community

Gina Garcia, Kerikeri

For services to music

Professor Russell Garcia, Kerikeri

For services to music

Kalwant Singh Gill, Palmerston North

For services to ethnic communities

Benjamin Wallace Goddard, Ohakune

Chief Fire Officer, Ohakune Volunteer Fire Brigade

For services to the New Zealand Fire Service

Detective Inspector Bruce Leonard Good, Auckland

For services to the New Zealand Police

Bridget Margaret Graham, Auckland

For services to the community

Anthony James Haggerty JP, Waitakere

For services to the New Zealand Fire Service

Malia Toa Filimoe'unga Hamani, Auckland

For services to the Pacific Islands community and senior citizens

Frederick Robert Hamer, Wellington

For services to the railways

Dr Brahmavar Ramanna Sadananda Hegde, Lower Hutt

For services to community medicine

Athol John Herbert JP, Papamoa

For services to the community

Susan Sui Wei Hou, Dunedin

For services to the Chinese community

The Reverend Dorothy Howard, Lower Hutt

For services to the community

Marie Elizabeth May Hull-Brown, North Shore

For services to the Mental Health Foundation

James Brian Hulton, Kaiapoi

For services to football

Noel Alfred Jones, Whakatane

For services to sport

Brian Desmond Joyce JP, Papakura

For services to Maori and the community

Dr Frank Yet Keong Liaw, Turangi

For services to community medicine and the community

Heather Elizabeth Lindauer JP, Russell

For services to the community

Thangaratnam Mahasivam, Auckland

For services to the Tamil community

Lindsay Mitchell Malcolm, Oamaru

For services to the community

Anna Marshall, Whangarei

For services to the Pacific Islands community and the community

Pamela Yvonne Marama Marshall JP, Palmerston North

For services to the community

The Reverend Albert Martin, New Plymouth

For services to Maori

Lyneve Constance Maxwell, Paeroa

For services to music

Gordon Douglas McDowell, Taupo

For services to returned services personnel

Samuel Peter Moeke, Hastings

For services to Maori

Kevin Ronald Moseley, Blenheim

For services to brass bands

Janet Patricia Paku, Napier

For services to the Department of Corrections

Nellie Waimatatini Paratene, Masterton

For services to the community

Dr Kantilal Naranji Patel, Manukau

For services to community medicine and the Indian community

Ranjna Patel JP, Manukau

For services to the Indian community

Lynne Renwick, Te Aroha

For services to theatre and youth

Fraser Bell Ross, Timaru

For services to conservation

Ernest Thomas Rouse, Napier

For services to entertainment

John Richard Edward Ryan JP, Cambridge

For services to Maori and the community

Taime Pareanga Samuel, Hastings

For services to the Pacific Islands community

Mary Ann Selwyn, Manukau

For services to Maori and the community

Gary Ross Severinsen JP, Napier

For services to the community

Granby Ray Siakimotu, Manukau

For services to the Pacific Islands community

Maureen Smith, Motueka

For services to the community

Dr Margaret Rose Southwick, Porirua

For services to the Pacific Islands community

Sergeant Kevin James Stewart, Napier

For services to the New Zealand Police

Homer Geoffrey Stubbs JP, Waihi

For services to the community

Graeme Stuart Tait, Huntly

For services to the community

Tupou Here Tamata-Manapori, Manukau

For services to the Pacific Islands community

Archdeacon Richard Rangi Wallace, Hokitika

For services to Maori

Constable John Howard Ward BEM, Porirua

For services to the New Zealand Police

Rodney Dean Waterhouse, Te Puke

Senior Firefighter, Maketu Volunteer Fire Brigade

For services to the New Zealand Fire Service

Kenneth Ivan Williamson JP, Hamilton

For services to the community

Gerald Joe Wong, Palmerston North

For services to the Chinese community

Mary Woods, Christchurch

For services to volunteering

Susan Valerie Wright, Coromandel

For services to the community

THE NEW ZEALAND DISTINGUISHED SERVICE DECORATION (DSD)

NEW ZEALAND DEFENCE FORCE

Gunner Phillip John Manning, Palmerston North

Royal Regiment of New Zealand Artillery

Warrant Officer Stores Accountant Neil Andrew Roberts, Upper Hutt

Royal New Zealand Navy

Colonel George Sean Trengrove, Nelson

Colonel's List, New Zealand Army (Territorial Force)

Warrant Officer Class Two John Francis Weel, Palmerston North

Royal Regiment of New Zealand Artillery

Add a Comment

 

xmas_banner_620_x_95.jpg

See more great gift ideas !   For Her  |  For Him  |  For Families  |  For Kids  | 

xmas_banner2.jpg