New Year Honours 2015

THE NEW ZEALAND ORDER OF MERIT

GNZM (Knight Grand Companion)
Prof Murray Frederick Brennan, United States, services to medicine.

DNZM (Dames Companion)
Ellen Adrienne, Lady Stewart, ONZM, QSM, Christchurch, services to the arts and business; Tariana Turia, Wanganui, services as a member of Parliament.

KNZM (Knights Companion)
Ian Charles Athfield, CNZM, Wellington, services to architecture; Paul David Collins, Martinborough, services to sports governance; Neville Jordan, CNZM, Lower Hutt, services to business, science and the community; Br Patrick Joseph Lynch, QSO, Wellington, services to education; Graham Ken Panckhurst, QC, Christchurch, services to the judiciary; Donald David Rowlands, CBE, Auckland, services to business and rowing; Peter Aldridge Williams, QC, Auckland, services to the law.

CNZM (Companions)
Paul Hunter Adams, Tauranga, services to business and philanthropy; Prof Emeritus John Talbot Boys, Auckland, services to science; Robert Laurence Cameron, Wellington, services to business; Michael Jonathan Chunn, ONZM, Auckland, services to music and mental health awareness; Robin John Cooper, Auckland, services to Maori health; Theresa Gattung, Auckland, services to business and philanthropy; Dr Martin Douglas Heffernan, Auckland, services to the electricity industry; Murray Stuart McCully, MP, Wellington, services to foreign policy; Christopher John David Moller, Lower Hutt, services to business and sport; Beverley Jean Morris, QSO, Auckland, services to early childhood education; Anthony Boyd Williams Ryall, Ohope, services as a member of Parliament; Emeritus Prof Patrick John Walsh, Wellington, services to tertiary education.

ONZM (Officers)
Nona Aston, Gisborne, services to the community; Joseph Frank Babich, Auckland, services to the wine industry; Robyn Jane Baker, Wellington, services to education; Fleur Una Maude Beale, Wellington, services to literature; William Leslie John Begg, Timaru, services to speed skating; Annette Elizabeth Black, Wellington, services to legal education; Ross Trevor Blanks, Christchurch, services to animal welfare; James Boult, Queenstown, services to tourism and the community; Raelene Castle, Australia, services to sport and business; Raymond Noel Cook, Rotorua, services to tourism and the community; Elizabeth Mary Evans, JP, Blenheim, services to rural women; Lisa Harrow, United States, services to the dramatic arts; Prof Emeritus Gary Leroy Hermansson, Palmerston North, services to sport psychology; John Murray Hunn, Wellington, services to business and philanthropy; Inspector Anne-Frances Mary Jackson, Wellington, services to the New Zealand Police and the community; Bryan Ewart Johnson, Wellington, services to business and philanthropy; Richard John Lucas, Christchurch, services to agriculture; Edward Colin Manson, Auckland, services to urban redevelopment; Gary Bevan Monk, JP, Auckland, services to the seafood industry and the community; Dr Kevin Moran, Auckland, services to water safety; Susan Marie Paterson, Auckland, services to corporate governance; Dr Christopher John Pugsley, Waikanae Beach, services as a military historian; Dr Monty Glyn Soutar, Gisborne, services to Maori and historical research; Associate Prof Kathryn Mary Stowell, Palmerston North, services to biomedical science; Kukupa Tirikatene, Auckland, services to Maori and education; Superintendent David Edward Trappitt, Wellington, services to the New Zealand Police and the community; Colleen Elizabeth Urlich, JP, Dargaville, services to Maori art; Janette Lawrence Wills, Matamata, services to the beef industry; Dr Sai Woh Wong, Auckland, services to mental health and the Chinese community.

MNZM (Members)
Bruce Anstey, United Kingdom, services to motorsport; Henry Walter Bell, Motueka, services to the mining industry; Alan Norman Bickers, JP, Tauranga, services to the community; Robert Henry Bickerton, Nelson, services to music; Craig Alexander Elliott Brown, JP, Whangarei, services to the community; Scott Jonathan Carter, Auckland, services to sport; Irene Mavis Cooper, Hamilton, services to education; William Robert Day, JP, Wellington, services to health and the community; Simon Deng Li, Auckland, services to New Zealand-China relations and the arts; Gregory John Dickson, Tauranga, services to the cargo logistics industry; John Anthony Fallon, Dunedin, services to people with mental illnesses; Geraldene Barbara Glanville, Auckland, services to the blind community; Rosemary Gordon, Wellington, services to legal education; The Rev Dr Vincent Jonathan Hartfield, Wanganui, services to health; Dr Susan Jane Hickey, Auckland, services to people with disabilities; Roma Ruruku Hippolite, Australia, services to Maori and health; Dr Susan Haas Jacobs, Naiper, services to nursing education; Dr Elizabeth Anne Limbrick, Auckland, services to education; Phillippa Margaret Mahood, Hamilton, services to local government and the community; Victoria Manning, Wellington, services to the deaf and disabled communities; Iain Bruce McKay, United States, services to New Zealand-United States relations; Avenal Beryl Elizabeth McKinnon, Wellington, services to the arts; Prof Jens Helmut Friedrich Mueller, Tauranga, services to business and education; Sergeant William John Nicholson, Palmerston North, services to the New Zealand Police and Search and Rescue; Emmet Bede O'Sullivan, Ashburton, services to polo; Thomas McNeil Pryde, Queenstown, services to sport and the community; Penelope Jane Ridings, Wellington, services to the State; Barbara Anne Robson, Feilding, services to health; Joanna Mary Seagar, Oxford, services to the community; Janine Laurel Smith, Auckland, services to corporate governance; Jonathan Smith, Auckland, services to people with HIV/Aids; Susannah Adair Staley, Dunedin, services to governance; Cecilia Sullivan-Grant, Mosgiel, services to the community; Ben Penita Taufua, Auckland, services to the Pacific community; Geraldine Barbara Leslie Travers, Hastings, services to education; Ivan Robert Vicelich, Auckland, services to football; Pele Walker, Wellington, services to the Pacific community; Patrick David Willock, JP, Gisborne, services to agriculture and the community; Stewart Craig Wilson, Auckland, services to cricket; Blair Winton Wingfield, Auckland, services to health and sport; Thomas Neil Wolfe, New Plymouth, services to sport, education and the community; Stan Carl Wolfgramm, Auckland, services to the arts and Pacific community.

Honorary Member
Marie Urbain Harold Michel Yow Koon Liu Man Hin, Mauritius, services to New Zealand-Mauritius relations.

QSO (Queen's Service Order)
Companions

Adrian Peter Dance, Roxburgh, services to Land Search and Rescue; Judge Anthony David Ford, Wellington, services to Tonga and the judiciary; Brian Edward Hayes, Wellington, services to the land tenure system; Judge Bernard John Kendall, Auckland, services to the judiciary; Harold Valentine Ross Robertson, Drury, services as a member of Parliament; Eric Wilbur Roy, JP, Windsor, services as a member of Parliament; Dr Warren Arthur Young, Wellington, services to the law.

(QSM (Queen's Service Medal)
Hazel Askew, Auckland, services to the community; Alison Attwell, Palmerston North, services to the speech impaired; Thomas Howard Baker, JP, Kerikeri, services to the community; Christopher Barfoot, Auckland, services to the environment and the community; Miriam Alvez Batucan, Auckland, services to the Filipino community; Oscar Pioquinto Batucan, JP, Auckland, services to the Filipino community; Heather Flora Bongers, Cambridge, services to senior citizens; Joy Edna May Boniface, Warkworth, services to the community; Colin Clive Boyden, Woodville, services to the community; Geoffrey John Brann, Te Puke, services to forestry and the community; Gillian Margaret Brann, Te Puke, services to forestry and the community; Douglas Maxwell Lovelace Bull, JP, Whakatane, services to dairy farming and the community; Aroha Dawn Geraldine Campbell, Rotorua, services to Maori; John Gary Clarke, Christchurch, services to sport and philanthropy; Edward Laurence Collins, Blenheim, services to the fishing industry and the community; Maria Elizabeth Caroline Collins, Auckland, services to the community and music; Mary Isabel Corbett, JP, Christchurch, services to the community; Leonie Ellen Corry, Leeston, services to the community; William Ross Duncan, Wanganui, services to pipe bands and the community; Alister David Eade, Stewart Island, services to the community and aquaculture; Helena Wanda Ellis, Auckland, services to the Polish community; the Rev Tom Etuata, Wellington, services to the Pacific community; Dr Mustafa Mohammed Farouk, Hamilton, services to the Muslim community; Raymond Gardner, Fairlie, services to the New Zealand Fire Service; Heather Mackness Gladstone, Christchurch, services to music; Marjory Jean Goldschmidt, Wellsford, services to the community; Peter Vaughan Hallagan, Waipukurau, services to the New Zealand Fire Service; Colin John Hallett, Te Aroha, services to Search and Rescue and outdoor recreation; John Kellick Harding, Taihape, services to agriculture and aviation; Margaret Patricia Hayward, Waikanae, services to the community; Christine Joan Hill, Takaka, services to healthcare; James Alexander Scott Howard, Marton, services to conservation and the community; Wayne Buckston Hurunui, Shannon, services to the New Zealand Fire Service and the community; Archdeacon Emeritus Andrew Joseph, Nelson, services to the community; Margaret Rose Knight, Te Awamutu, services to music and the community; John Wayland Logan, Gisborne, services to the community; Afa'ese Manoa, Auckland, services to the Pacific community; Hinetaina McIlroy, Tolaga Bay, services to the community; Devon William McLean, Nelson, services to conservation; Teariki Derrick Mei, Wairoa, services to Maori; Alexandra Jocelyn Ann Midgley, Christchurch, services to the arts and the community; Toni Ann Millar, JP, Auckland, services to the community; Prabodh Kumar Mishra, JP, Lower Hutt, services to the community; Tereapii Moetaua Russell, Upper Hutt, services to the Pacific community and sport; Janet Ruth Morgan, JP, Takaka, services to healthcare; Glenn Robert Mottram, JP, Auckland, services to the community; Paddianne Wallace Neely, Wellington, services as an archivist; Ian Alexander Noble, Katikati, services to farming and the community; Keith Arthur John Norton, Christchurch, services to the New Zealand Fire Service and Urban Search and Rescue; Marie Maude Palmer, JP, Hastings, services to the community; Nooareauri Pare, Auckland, services to Pacific culture and the community; Beverly Dawn Patterson, Wellington, services to the community; Bruce John Patterson, Wellington, services to the community; Valerie Jean Payne, Auckland, services to the community; Hoana Pearson, Auckland, services to Maori and education; David Bruce Poppelwell, Auckland, services to the community; Raman Ranchhod, JP, Auckland, services to the Indian community; Frances Reynolds, Auckland, services to the State; Jean Valentine Rockel, Auckland, services to early childhood education; Berys Marie Ross, Te Puke, services to the community; Major Barbara June Sampson, Christchurch, services to the community; Neill Campbell Simpson, Queenstown, services to conservation; David Neil Sinclair, Ashburton, services to philanthropy and the community; Klara Marta Szentirmay, Wellington, services to the Hungarian community; To'alepai Lui Tautolo, Auckland, services to sport and the Samoan community; Hai Tong Too (deceased. Award took effect on November 12, 2014; Queen's approval signified before the date of death), JP, Napier, services to the Chinese community; Jennifer Anne McKinlay Vanstone, Te Puke, services to the community; Bruce Ross Warren, Manukau, services to the community; Shirley Elizabeth Warren, Manukau, services to the community; Alan Scott Watson, Auckland, services as a magician; Brian Stephen Watters, Morrinsville, services to the New Zealand Fire Service; Miss Janice Diane Webb, Auckland, services to music; Jeremy Forbes Whimster, Tauranga, services to music; Peter Humphrey Willsman, Queenstown, services to conservation and the community; Coralie Diane Winn, Christchurch, services to the arts.

The New Zealand Antarctic Medal
Lewis Vernon Sanson, Wellington, services to Antarctic science and conservation.

The New Zealand Distinguished Service Decoration
Warrant Officer David Tale Hamill, Auckland, services to the New Zealand Defence Force; Captain Andrew Ross McKinlay, Wellington, services to the New Zealand Defence Force; Serviceman B (name withheld for security reasons), services to the New Zealand Defence Force; Major Michael Nochete, Christchurch, services to the New Zealand Defence Force; Flight Sergeant Murray John Thomson, Auckland, services to the New Zealand Defence Force.

The New Zealand Bravery Medal
Daniel James Rockhouse, Australia, for an act of bravery.

Add a Comment

Our journalists are your neighbours

We are the South's eyes and ears in crucial council meetings, at court hearings, on the sidelines of sporting events and on the frontline of breaking news.

As our region faces uncharted waters in the wake of a global pandemic, Otago Daily Times continues to bring you local stories that matter.

We employ local journalists and photographers to tell your stories, as other outlets cut local coverage in favour of stories told out of Auckland, Wellington and Christchurch.

You can help us continue to bring you local news you can trust by becoming a supporter.

Become a Supporter