Queen's Birthday Honours 2019 - National recipients

Roger Hall.
Sir Roger Hall.
The New Zealand Order of Merit

DNZM Dames Companion

Dr Susan Nicola Bagshaw, Christchurch, (services to youth health).

Yvette Winifred Corlett (deceased), Te Aroha, (services to athletics).

Areta Koopu, Auckland, (services to Maori and community).

Frances Rosemary Walsh, Wellington, (services to film).

KNZM Knights Companion

Paul Hunter Adams, Tauranga, (services to philanthropy and community)

Roger Leighton Hall (services to theatre).

Graham Michael Lowe, Silverdale, (services to youth and education).

CNZM Companions

Dr Judith Estranna Aitken, Paekakariki, (services to local government, community and education).

Roma Cherry Balzer, Hamilton, (services to family violence prevention).

Scott Ronald Dixon, United States, (services to motorsport).

Prof Charles Thomas Eason, Nelson, (services to science and wildlife conservation).

Rev John Alexander Marsden, Leigh, (services to Maori and community).

Elizabeth Jane Prichard, Auckland, (services to women).

Ewan Francis Smith, Cook Islands, (services to Cook Islands business and tourism).

Associate Prof Susan Margaret St John, Auckland, (services to social policy).

Gary Vernon Taylor, Henderson, (services to environment and resource management).

Yvonne Mignon Willering, Auckland, (services to netball).

ONZM Officers

Arthur Robert Ashan Amputch, Auckland, (services to engineering).

Beryl Jean Anderson, Porirua, (services to women).

Dorothea Ashbridge, Auckland, (services to ballet).

Kenneth Charles Clearwater, Kaiapoi, (services to male survivors of sexual abuse).

Jeffrey Edward Connell, Nelson, (services to conservation).

Dr Candy Louise Ramarihi Hera Cox, Rotorua, (services to health, particularly suicide prevention).

David John Gapes, Auckland, (services to broadcasting).

Major-general Peter Te Aroha Emile Kelly, Wellington, (services to New Zealand Defence Force).

Michael King, Auckland, (services to mental health awareness and suicide prevention).

Ivan Kwok, Wellington, (services to the State).

Prof Charles Ninian McGhee, Auckland, (services to ophthalmology).

Gordon William McLauchlan, Auckland, (services to historical research).

Dr Marie Claire McLintock, Auckland, (services to haematology and obstetrics).

Rodney Bruce Morris, Dunedin, (services to documentary filmmaking, natural history and conservation).

Cletus Maanu Paul, Whakatane, (services to Maori).

Dr Christine Mary Roke, Auckland, (services to sexual and reproductive health).

Dr Lynn Christine Sadler, Auckland, (services to maternal and perinatal health).

Donald Hewitt Thompson, Albert Town, (services to people with intellectual disabilities).

David Geoffrey Trubridge, Havelock North, (services to design).

Mafaufau Sita Tua (David Tua), Auckland, (services to youth, boxing and community).

MNZM Members

Snr Sgt Bruce Robert Adams, Wainuiomata, (services to New Zealand Police and community)

Claire Elizabeth Aitken, Dunedin, (services to rehabilitative programmes).

Edith Amituanai, Auckland, (services to photography and community).

Phylesha Brown-Acton, Auckland, (services to Pacific and LGBTQI+ communities).

Ruth Busch, Auckland, (services to domestic violence prevention and the State).

Ian William Coard, Riverton, (services to Coastguard).

Margaret Gwenneth Cook, Invercargill, (services to community).

Dr Fiona May Cram, Auckland, (services to Maori health and education).

Dr Robert John Mackay Crawford, Hanmer Springs, (services to mental health and addiction services).

Patricia Jane Dance, Featherston, (services to New Zealand Kennel Club).

James Columba Davis, Blenheim, (services to Maori art, Catholic Church and community).

Tane Craig Davis, Otatara, (services to conservation).

Rachael Kathleen Dean, Masterton, (services to governance and community).

Allison Muriel Dobbie, Auckland, (services to library and information management and arts).

Jan Elizabeth Dowland, Wellington, (services to people with intellectual disabilities).

Dr Hinemoa Elder, Waiheke Island, (services to psychiatry and Maori).

Tunumafono Avaula Colenso Fa'amoe, Auckland, (services to Pacific community and health).

Marie Jane Fitzpatrick, Wellington, (services to community).

Susan Leigh Gardiner, Auckland, (services to arts).

Dr Briar Elizabeth Roycroft Gordon, Wellington, (services to law and the State).

Laurence Roy Gordon, Kaitaia, (services to wildlife conservation).

Sarah Hirini, Papamoa, (services to rugby).

Faye Claire James, Palmerston North, (services to New Zealand Cancer Society).

Stephanie Patricia Johnson, Auckland, (services to literature).

Janet Joye Kelly, Motueka, (services to education).

Yvonne Margaret Loader, Christchurch, (services to sport of gliding).

Allyson Sarah Lock, Masterton, (services to people with rare health disorders).

Robyn Jane Malcolm, Auckland, (services to television and theatre).

Dr Jacqueline Diane Miller (Jackie Blue), Rotorua, (services to women and the State).

Rose Mary Hine Wairangi Morgan, Hamilton, (services to victim support).

Jonathan William Mosen, Wellington, (services to blind community).

Nicole Dione Murray, Wellington, (services to community).

Shila Nair, Auckland, (services to ethnic communities and women).

Neville Ernest Phillips, Hawera, (services to youth).

Ewen Robert Pirie, Wyndham, (services to clay target shooting).

Pango Mary-Anne Pitman, Napier, (services to Maori and family violence prevention).

Prof Devon Leigh Logan Polaschek, Hamilton, (services to criminal psychology).

Anjum Rahman, Hamilton, (services to ethnic communities and women).

John Spencer Russell, Porirua, (services to education).

Naomi Kathleen Shaw, Lower Hutt, (services to softball).

Evan Trevor Smith, Christchurch, (services to community).

Prof Karen Alison Smith, Wellington, (services to education and volunteering).

Celia Ann Stewart, Christchurch, (services to music education).

Linda Dawn Surtees, Lower Hutt, (services to children and the State).

Laine Leata Tipi, Waitakere, (services to Pacific communities and education).

Janice Ann Tofia, Dunedin, (services to education).

Beverley Turner, Auckland, (services to women, particularly Pacific women).

Bryan Alexander Waddle, Porirua, (services as a sports broadcaster).

Dr Benjamin Williams, Porirua, (services to theology and community).

Nicola Jean Williams, Taupo, (services to arts governance).

Dr Andrea Maxine Wilson, Paraparaumu, (services to wildlife conservation).

Margaret Alison Wilson, Auckland, (services to women).

Sally Ann Wilson, Auckland, (services to midwifery).

Philippa Anne Evelyn Wright, Clive, (services to wool industry and sustainability).

Susan Jean Wynyard, Auckland, (services to midwifery).

QSO The Queen's Service Order

Helene Elizabeth Quilter, Wellington, (services to the State).

Patricia Anne Seymour, Gisborne, (services to local government and community).

QSM The Queen's Service Medal

Gary Mathew Aitken, Auckland, (services to Fire and Emergency New Zealand and community).

Roger Alexander, Napier, (services to conservation and community).

Pare Anderson, Auckland, (services to Maori language education).

Tiwana Riwai Aranui, Napier, (services to Maori and education).

Robert William Bartley, Whanganui, (services to community).

Joanna Margaret Beetham, Masterton, (services to community and arts).

Adrienne Elizabeth Begg, Darfield, (services to sport and community).

Maree Helen Bernasconi, Pukekohe, (services to netball).

Andrew Paul Bicknell, Wellington, (services to music).

Eric William Bodell, Ashhurst, (services to broadcasting).

Janferie Bryce-Chapman, Auckland, (services to seniors).

Roy James Buckley, Waiuku, (services to craft of woodturning).

Christine Carol Bygrave, Mangawhai Heads, (services to community).

Fraser Logan Cameron, Opotiki, (services to community and theatre).

Diane Marcelle Celliers, Auckland, (services to community).

Dorothy May Charles, Murchison, (services to community).

Shirley Lorraine Christie, Whanganui, (services to community).

Garth William Cowley, Auckland, (services to Fire and Emergency New Zealand and community).

Peter Antony Cox, Christchurch, (services to sport, particularly hockey).

Mervyn John Cranefield, Dunedin, (services to Scouting and community).

Carol Anne Dickson, Drury, (services to community).

Bronwyn Tracey Dobson, Whakatane, (services to Fire and Emergency New Zealand and community).

Edward Colban Fawcett, Masterton, (services to sport of woodchopping).

Fala Haulangi, Auckland, (services to Pacific community and workers' rights).

Leonard Russell Hoggard, Auckland, (services to athletics).

Valmai Joyce Horlor, Christchurch, (services to community).

Anne Lorraine Howell, Auckland, (services to community and education).

Neville Thomas Jack, Hamilton, (services to community).

Sydney Tamou Kershaw, Patea, (services to Maori performing arts and community).

Joyce-Rewa Kolk, Tuatapere, (services to conservation).

Bak Fong Lee, Oamaru, (services to horticulture and community).

Dugald Ian Dunlop MacTavish, Moeraki, (services to conservation and environment).

Sagaa Malua, Auckland, (services to Tuvaluan community).

Christopher Bailey Marjoribanks, Ohope, (services to youth and community).

Deborah Jane Martin, Nelson, (services to conservation).

Alastair Gordon Mason, Warkworth, (services to philanthropy and community).

Tina Mataiti, Auckland, (services to Pacific community and health).

Roderick Andrew McLeay, Auckland, (services to music and education).

Julia Margaret Milne, Lower Hutt, (services to community).

Josephine Hinehou Mortensen, Opotiki, (services to Maori and arts).

Martyn John Norrie, Rotorua, (services to community).

Gary Joseph O'Brien, Levin, (services to youth and community).

Kathryn Jane Orbell, Hamilton, (services to music).

Marjorie Elizabeth Orwin, Christchurch, (services to community).

Lynette Pellow, Auckland, (services to netball).

Lois Lee Perry, Auckland, (services to art and governance).

Hilda Lorraine Mary Pipes, Auckland, (services to community).

Dawn Frances Preston-Thomas, Auckland, (services to counselling and victim support).

Lyndsay Neill Price, Kaiapoi, (services to community).

Lyndsay Arthur Rackley, Dunedin, (services to broadcasting).

Evelyn Nukumai-te-Mangai Ratima, Hastings, (services to Maori and community).

Philip Ivan Redmond, Christchurch, (services to community).

Graeme William Reid, Christchurch, (services to mental health support).

Kathryn Lesley Reid, Christchurch, (services to palliative care).

Michael George Rutherford, Oxford, (services to philanthropy and community).

Ernest Patrick Sansom, Auckland, (services to community and engineering).

Ann-Marie Searle, Invercargill, (services to badminton and community).

Mupopo Siaosi, Auckland, (services to health and Pacific community).

Martin Sloman, Paraparaumu, (services to mental health).

Christine Puarata Smith, Auckland, (services to Maori art).

Edith Carolyn Smith, Ashburton, (services to conservation).

Rev Tui Fakafotu Sopoaga, Porirua, (services to Tokelauan community).

Grant Bruce Stevenson, Otaki, (services to arts).

Rae Elizabeth Storey, Auckland, (services to folk dancing and arts).

Bryan Edward Styles, Carterton, (services to United Fire Brigades Association and community).

Margaret Joan Swinburn, Greymouth, (services to athletics).

Alan Charles Tapp, Milton, (services to Fire and Emergency New Zealand and community).

Rose Mary Mailee Kuluimotu Tauetule, Auckland, (services to women and Niuean community).

Elizabeth Barbara Thomas, Oxford, (services to equestrian sports and community).

Juanita Whitiaera Timutimu, Gisborne, (services to criminal justice programmes and community).

Martha Mahuri Tipene, Hawera, (services to Maori).

Kenneth Henry Tobin, Hastings, (services to pipe bands).

Vaha Tuielu, Rotorua, (services to Tokelauan community).

Rachel Ada Underwood, Wellington, (services to community).

Allan Leonardie Francis Va'a, Auckland, (services to youth and sport).

Leutu Vaovasa, Porirua, (services to Tokelauan community).

Gaylene Marie Vivian, Palmerston North, (services to family support and health).

Nigel Edward Weeks, Nelson, (services to music).

Ida Willamina White, Auckland, (services to Maori art).

David Findon Wight, Whitianga, (services to community).

Sonia Wilson, Rotorua, (services to victim support and community).

Grant Albert Windsor, Christchurch, (services to broadcasting and sport).

Susan Maureen Winters, Rotorua, (services to education).

Denise Mary Veronica Wood, New Plymouth, (services to community).

Peter John Woodward, Paraparaumu (services to Coastguard).

Honorary QSM

Perenise Tapu, Auckland, (services to education and Samoan community).

DSD The New Zealand Distinguished Service Decoration

Daniel Lawrence Broughton, Upper Hutt, (services to New Zealand Defence Force).

Dr Peter Rodd Hurly (services to New Zealand Defence Force and aviation medicine).

Capt Richard Alan Walker (services to New Zealand Defence Force).


 

Add a Comment

 

Advertisement

postanote_header_620_x_80.png

postanote_620_x_25.jpg