University of Otago graduands – 3 May 2014

More than 330 graduands will graduate from the University of Otago with qualifications in science in a ceremony at the Dunedin Town Hall at 4pm today. About 110 others will graduate in absentia.

DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN PERSON
Honorary Degree of Doctor of Science

Alan Francis Mark.

Doctor of Philosophy and Postgraduate Diploma in Clinical Psychology
Eve Bridget Hermansson-Webb.

Doctor of Philosophy
Sonya Lynne Cameron, Catherine Jane Collins, Alexander Doronin, Jennifer Anne McDonald, Matthew William Sagar, Catherine Ann Smith, Isobel Jenny Maxwell-Cameron (posthumous award).

Master of Arts and Postgraduate Diploma in Clinical Psychology
Beatrix Thea Gardiner, master of arts: psychology, distinction, Samuel John O'Sullivan, master of arts: psychology, distinction.

Bachelor of Arts with Honours and Bachelor of Science with Honours
Judd Matthew Ormsby, bachelor of arts with honours: philosophy, first class; bachelor of science with honours: economics, first class.

Bachelor of Arts and Bachelor of Science
Mary Josephine Elizabeth O'Brien Argue, Shannon Daphne Holt, Alice Mary McRae, Leon Colin David Smyth, Matthew Charles Welson.

Bachelor of Music and Bachelor of Science
Peter Eli Yoo.

Bachelor of Music and Diploma for Graduates
Theresa Rose Parker, diploma for graduates (endorsed in psychology).

Master of Science and Postgraduate Diploma in Clinical Psychology
Joon Choi, master of science: psychology, credit, Lucy Alexandra Harrison, master of science: psychology, distinction, Natalie Kladnitski, master of science: psychology, distinction, Pene Muir, master of science: psychology, distinction.

Master of Science
Stella Hope Cameron, Anatomy, distinction, Ting-Chun Chang, microbiology, distinction, Hannah Lonika Gentle, human nutrition, credit, Sophie Maree Gibson, zoology, distinction, Oliver Sutton Linsell, pharmacology, credit, Kathryn Maurine Orr, chemistry, credit, Benjamin Charles Riordan, psychology, distinction, Harriet Thomas, zoology, credit, Joshua William Wakefield, chemistry, distinction, Sarah Lorraine Wells, clothing and textile sciences, distinction, Shuo Yang, food science, credit, Melanie Jane Young, wildlife management, distinction.

Bachelor of Science with Honours, Bachelor of Commerce and Diploma for Graduates
Griegan John Panckhurst, bachelor of science with honours: physics, first class; diploma for graduates (endorsed in computer science).

Bachelor of Science with Honours and Bachelor of Commerce
Anna Elizabeth Robinson, bachelor of science with honours: economics, first class.

Bachelor of Science with Honours
Lucy Anne Aitken, genetics, first class, Sophia Terese Buchanan, biochemistry, first class, Zoe Jane Buxton, chemistry, first class, Jessica Ellen Craig, biochemistry, first class, Louise Susan Daley, genetics, first class, Hannah Ellen Greenhough, microbiology, first class, Hannah Gretchen Hampton, microbiology, first class, Thomas Neil George Handley, genetics, first class, Rachel Frances Hannaway, microbiology, first class, Michaela Rose Hickey, psychology, second class (division I), Kieran Anthony Jongerius, microbiology, first class, Maureen Jean Lobo, chemistry, first class, Rebecca Elizabeth McKenzie, microbiology, first class, Samantha Marie McNeill, pharmacology, first class, Alexandra Lucy Morrison, microbiology, first class, Leila Jean Nicholson, microbiology, first class, Kenneth Jeremy Ortega, chemistry, second class (division I), Priyanka Nanubhai Patel, information science, first class, Adrian Glen Patterson, microbiology, first class, Ari Nathaniel Penberthy, food science, second class (division I), Calum James Rickard, mathematics, first class, Christopher Dimick Smith, psychology, first class, Andrew Walden Ross Soundy, physics, second class (division I), Harry Jack Stanley, biochemistry, first class, Samuel Joseph Taylor Wardell, genetics, second class (division I), Jessica Margaret Thomson, biochemistry, first class, Hannah Rachel Twigg, genetics, first class.

Bachelor of Science and Bachelor of Applied Science
Katie Rademaker.

Bachelor of Science and Bachelor of Commerce
Phillip Nathaniel Craig, Laura Dana Gray, Matthew David Garner McKenzie, James Michael Sawers, Glen Robert Taylor.

Bachelor of Science and Postgraduate Diploma in Wildlife Management
Victoria Kate McKenzie, postgraduate diploma in wildlife management, credit.

Bachelor of Science and Diploma for Graduates
Sam Wil Burton, diploma for graduates (endorsed in environmental management).

Bachelor of Science
Cameron James Abbey, Chloe Adams, Erin Elizabeth Adams, Lexia Mercedes Alvina Audrey Ah Kit, Ali Maki A Al Sadah, Sarah Hashim A Al Sadah, Sulami Vae Aleni, Kimberly Laraine Alexander, Joshua Jesse David Anastasi, Lance Ryan Andresen, Allan Peter Andrew, James Arthur Ngararoa Aoake, Jacob Brian Arahill, Monica Jane Archibald, Toby Martin John Ashby, Megan Awhina Kara Askew, Lianne Emma Atkinson, Christopher Michael Attwood, Stephanie Claire Baddock, Christopher Craig Baldwin, Stefanie Barak, Rand Yousef A Barnawi, Michael Edward Barr, William McLauchlan Barton, Caroline Natalie Beamish, Charlotte Jayne Bell, Jeremy Lonsdale Bell, Anna Catherine Helena Bennington, Jayshree Anita Bhana, Gregory John Bishop, Michael James Blackman, Nicola Angela Blackmore, Chelsea Grace Blair, Thomas Hayward Blennerhassett, Bethany Mary Elizabeth Bowers, Alexander McKenzie Brinded, Jessica Sian Bromell, Catrin Rachel Kay Buchanan, Katie Rose Buchanan, Paul Donald Buchanan, Thomas William Burcher, David Hewlett Burton, Lisa Jayde Lange Caldwell, Emma Louise Carran, Emily Rose Smith Cartmell, Jonathan Michael Casey, Sarah Louisa Castle, Cecilia Racquel Chambers, William Thomas Granby Charlton, Ana Briony Clarke, Nicole Clarkson, Ashleigh Jane Cleverley, Amanda Ellen Clifford, Stephanie Vanessa Commins, Zak Ryan Cook, Jamie Cooper, Ashley John Cowlishaw, Bradley Ian Croft, Kit Peter Croxford, Gregory Holland Cumming, Briar Jean Davies, Brittany Kathleen Davison, Stephanie Jane Littledale de Hamel, Mohammed Fawzan Khan Dinnunhan, Ethan James Dodds, Stacey Brogan Edwards, Luke Alan Erickson, Laura Johanna Facoory, Michael Justin Fairhurst, Jakob Robert Falloon, Jean Elizabeth Feary Mckenzie, Nicole Marguerite Felts, Rebecca Jane Ferris, Ben Allen Fielding, Gabrielle Margaret Rose Fifield, Joshua Tahu Firmin, Penelope Elizabeth Fredrickson, Heath Louden Friedlander, Sneha George, Grace Katherine Gibson, Innes Gratton Gilbertson, India Rose Harker Gilmore, Charlotte Aimee Glover, Ben Michael Goldsworthy, Tammy Sarah Grace, Adam Gordon Pieter Graham, Danyon O'Neill Graham, Samuel Haru Grainger, Cameron Robert Grant, Courtney Emma Greenheld, Ella Mary Gunn, Cassandra Lillian Halfacre, Matthew John Hall, Timothy Matthew Hall, Liam Karl Harold, Nicola Racheal Jean Harrison, Nicola Amy Hay, Kelly Wanda Henderson, Joel Clarence Hernandez, Shaun Michael Higgins, Alice Olivia Lorna Holman, Eve Elizabeth Hopping, Hayley Sarah Horne, Bailey Rita-Joyce Humphrey, Tessa Jane Hunter, Ashleigh June Jackson, Timothy Douglas Girvan Jacomb, Maxwell David Jardine, Sarah Joy Jenkin, Megan Philippa Johnston, Melissa Jane Johnston, Stuart Raymond Johnston, Kaitlin Louise Keyzer Jones, Rebekah Airlie Jones, Sahildeep Singh Kakar, Rory Joseph Palliser Kelly, Emma Margaret Kelman, Michelle Louise Kendall, Matthew Robin Kerr, Christopher Ki Rim Kim, Michael Anthony Krause, Chris Shih-Yuan Kuo, Georgina Ramsay Laery, Sophie Elizabeth Lamain, Amanda Elisabeth Su-Fei Lamb, Salamasina Puletasi Vaiola Mary Leilua, Jennifer Anne Leslie, Ashton John Lovell, Kai Wei Low, Bridget Alison Lysaght, Ma Ju Jue Su Wai Phyo, Hamish Martin MacArthur, Leia Manewell, Derryn Jayne Kathy Manga, Lisa-Marie Alice Manson, Samuel Henry John Martin, Elizabeth Rose Maunsell, Anna Kate Maxwell, Samantha Huntly Mayer, Joshua Adam McCarthy, Kendall Erin McCowatt, Marianna Elizabeth McEwan, Regan Paul McGillicuddy, Hollie McGovern, Timothy Paul McLennan, Damien Michael McMaster, Rebecca Mary McMullin, Alice Mary McSweeney, Ayana May Fonacier Menorca, Catherine Louise Midgley, James Cameron Duncan Miller, Salome Molano Rodriguez, Simote Ma'u Hoa-'O-Falemaama Puniani Molitika, Lucy Alison Moore, Jaishri Anita Morar, Zoe Morris Trainor, Kimberley Joy Morrison, Mercy Rose Lang Moxham, Conan Patrick Peter Moynihan, Jonathan Donald Munro, Hannah Marcella Newbould, Ryan Bradley Newsome, Sharne Dominique Newsome, Olivia Margaret Nicholson, Alexandra Jacqueline Kiri Noble, Georgina Beth Norrie, Dianne Margaret Nyhof, Jordan Elizabeth O'Neill, Shayla Parshottam, Benjamin Charles Edward Parsons, Benjamin John Parsons, Elliot Cameron Parsons, Ella Rose Patterson, Dayle Thomas Pearson, Kira Jayanthi Polonowita, Elizabeth Georgina Prentice, Matthew John Prouse, Ellyce Marie Rolfe, Jack Anthony Rolfe, Jan-Dawid Roodt, Kate Emily Roscoe, Emma Jane Ross, Greger John Merton Rough, Alexander Heinrich Schwertheim, Mc Alvin Obedoza Sembrano, Rose Shaw, Shirley Shen, Chi Ling Sarah Shum, Lavan Sivaraja, Olivia Louise Mason Smeele, Samuel Alexander Snowden, Daniel Joseph Spence, Matthew Murray Stace, Shenan Alice Stanton, Isabelle Florence Nathalie Stewart, Justin Adriaan Strik-Van der Velde, Elizabeth Kate Stuart, Natasha Alyce Taylor, Roland Alexander Neufville Taylor, Olivia Paula Thame, Ei Myat Thwe, Olivia Rose Annecy Tidswell, Luke Shaun Trainor, Bethany Rose Trigger, Jack William Tuffery, Alexandra Helen Tully, Lolita-Maria Dolores Vallyon, Charlotte Maria Verstappen, Simon Peter Owen Visser, Matthew Laurence von Veh, Nathan James Wakefield, Christina Aurapin Walker, Jana Mary Walshe, Matthew Roy Ward, Hannah Olivia Watson, Hilary Joan Watson, Sara Jayne White, Thomas James Wiggins, Cameron James Wilkinson, Elliot Russell Wilks, Esther Julie Williams, Genevieve Abigail Wilson, Merenia Rebecca Wai Iti Wright, Siew Lee Yeo, Jae Yeon Yu, Yuhan Zhang, Haili Zhou.

Master of Dietetics
Catherine Rachel August, credit, Olivia Teresa Boniface, Elizabeth Anne Brown, credit, Sophi Maryke Buddo, Melissa Lee Butt, Claire Linda Cannon, credit, Thomas Chung, credit, Lisa Daniels, distinction, Reishma Joseph Edward, credit, Olivia Clare Edwards, credit, Carly Nicole Fry, credit, Elain Furter, credit, Kate Daisy Harington, credit, Nicola Kate Hartley, distinction, Catherine Anne Luey, credit, Stacey Lee McCoy, credit, Laura Jane McPike, credit, Kendall Lee Parkinson, credit, Katherine Roberta Pearson, credit, Magdalene Joanna Radich, credit, Caleb James Robinson, credit, Claire Julia Schramm, distinction, Kirsten Margaret Sim, distinction, Rebecca Jane Mason Smeele, distinction, Robin Lee Spencer, credit, Petra Isabella Teufl, credit, Fiona Maria Van Loon, credit, Nicole Marie Walker, credit, Helen Margaret Watson, credit, Nicola Lauren Winter, distinction, Charlotte Amelia Yarnton, credit, Jacqueline Chi Yan Yip, credit, Jannie Yi Fang Yuan, credit.

Bachelor of Physical Education and Bachelor of Science
Christopher Robert Max.

Bachelor of Commerce
Matthew James Ross Soundy.

Postgraduate Diploma in Science
Lucy Elizabeth Apse Driver, Energy Studies, Kirsten Amanda Ward Hartstonge, microbiology, distinction.

Postgraduate Diploma in Wildlife Management
Cameron David Knox, credit.

Diploma for Graduates
MD Abdul Mannan (endorsed in Statistics).

DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN ABSENTIA
Doctor of Philosophy

Khalid Mohd Abdulla Al Sho'aily, Russell Nathan Bisset, John Randolph Cubanski, Bastian Jan Christopher Egeter, Sheetal Krishna Jadhav, Mohd Hafiz Bin Jamaludin, Paul Simon McNabb, David Ivor Weller.

Bachelor of Arts and Bachelor of Science
Anna Louise McDrury.

Master of Science and Postgraduate Diploma in Science
Melanie Rachel Trotman, master of science: anatomy, distinction; postgraduate diploma in science: anatomy and structural biology, distinction.

Master of Science and Postgraduate Diploma in Clinical Psychology
Stephanie Jane Kennerley, master of science: psychology, distinction.

Master of Science
Basheer Ali H Al Daif, microbiology, distinction, Eman Hejji S Alhassan, mathematics, distinction, Frazer Paul Coutinho, microbiology, distinction, Abigail Jean Dawson, psychology, distinction, Kenneth George Hughes, physics, distinction, Kai Lun Lee, anatomy, credit, Jeremy Sein Ong Lee-Hand, computer science, credit, Shivanjali Jotishma Lingam, Physiology, credit, Lucy Rose Macfarlane, psychology, distinction, Rowan Kenneth Richard Moore, Ecology, distinction, Emma Jane Shaw, wildlife management, Elvira Skoko, psychology, Suliana Elizabeth Teasdale, botany, distinction, Yu Zhao, food science, credit.

Bachelor of Science with Honours
Hannah Jane Burden, Genetics, first class, Joseph Collins, chemistry, first class, Rotem Edwy, mathematics, second class (division II), Ashley Penman Gillon, neuroscience, first class, Christopher Steven Jenks, Botany, first class, Hannah Kendall Lumley, neuroscience, first class, Mohd Zaini Bin Md Dhazam, anatomy, second class (division II), Callum Charles Tanner, genetics, first class, Michael James Yung, psychology, first class.

Bachelor of Science and Bachelor of Commerce
Scott Geoffrey Lee.

Bachelor of Science and Diploma for Graduates
Victoria Ann Hall, diploma for graduates (endorsed in microbiology).

Bachelor of Science
Christopher James Albrey, Saif Assaf, Benjamin David Atkins, Robert Otto Burnie, Jie Yu Cai, Sang Min Chae, Haoyu Chen, Yung Ching Chuang, Hannah Ellen Coutts, Steven Joshua Cromb, Emma Douma, Elsie Jane Dunkley, Anna Georgia Eade, Brett Braden Eades, Larnee Blaise Flannery, Emily Hannah Flett, Charles Ian Hugh Forsyth, Arthur Ashton Grigg, Kyuduck Han, Adelaide Frances Hopkins, Po-Hsiang Hsu, Kate Marie Huddleston, Bridget Jeanette Huitema, Ji Won Hwang, Kyung Ho Jang, Shan Jing, Jaskaran Singh Kamboj, Hyong Joon Kim, Sara Sushmitha Kothapally, Seunglyul Lee, Regan Joseph McEntyre, Adrienne Mae Dinglasan Morales, Zachary Tyler Morris, Scott Robert Morrison, Tyler Jon Northern, Kirstie Jean Morrison O'Hare, Michael Marcus Klaus Oellinger, Raj Kirankumar Patel, Andrew George Pauling, Nickolas Brett Pease-Stuhlmann, George Taiaroa Maskell Poulter, Buaphrao Raphiphatthana, Trent Kevin Rasmussen, William John Sanson, Nicholas David Hamilton Scott, Sam Sherman, Emma Alexandra Urquhart, Sidney Joseph Wales, Max Edward Wilkinson, Toby James Ward Yuretich, Zhidan Zhang.

Master of Science Communication
Rowena Megan Baines (endorsed in science and natural history filmmaking), credit, Gareth Micheal Barton (endorsed in creative non-fiction writing in science), credit, Susan Elizabeth Odlin (endorsed in popularising science), credit, Marika Margot Tait (endorsed in creative non-fiction writing in science), distinction.

Master of Dietetics
Lucy Frances Carey,credit, Megan Meng-Hsin Chang, credit, Brigit Emma Eder, credit, Areege Hassan Hussein, credit, Jessica Kane, credit, Laura May Walker, credit.

Postgraduate Diploma in Science
Georgia Moana Bell, microbiology, credit, Alicia Louise Berry, telecommunications, Jun Cui, information science, distinction, Tanvi Tushar Damani, microbiology, distinction, Emma Jane Folkard Kearney, marine science, credit, Wen Jiun Lee, Microbiology, distinction, Wanying Li, food science, Susan Odele MacDonell, human nutrition, distinction, Melanie Gretchen Margison, genetics, credit, Andrew Michael Moore, physiology, credit, Tanyaradzwa Emmanuel Mungure, food science, credit, David Jonathon Richards, chemistry, Ranasish Roy Chowdhury, marine science, Nicholas Henare Secker, botany, distinction, Melissa Jayne Zehnder, pharmacology, distinction.

Postgraduate Diploma in Wildlife Management
Rebecca Louise Sewell, credit.

Diploma for Graduates
Kirstie Sara James (endorsed in psychology), Leo G La Dell (endorsed in psychology), Libby Alice Stott (endorsed in microbiology).

 

Add a Comment

drivesouth-pow-generic-1.png

 

Advertisement

postanote_header_620_x_80.png

postanote_620_x_25.jpg

Our journalists are your neighbours

We are the South's eyes and ears in crucial council meetings, at court hearings, on the sidelines of sporting events and on the frontline of breaking news.

As our region faces uncharted waters in the wake of a global pandemic, Otago Daily Times continues to bring you local stories that matter.

We employ local journalists and photographers to tell your stories, as other outlets cut local coverage in favour of stories told out of Auckland, Wellington and Christchurch.

You can help us continue to bring you local news you can trust by becoming a supporter.

Become a Supporter