University of Otago graduands

About 430 graduands will graduate in person from the University of Otago in commerce, tourism and law at a ceremony at the Dunedin Town Hall at 3pm today.

About 70 others will graduate in absentia.

 


DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN PERSON


Doctor of Philosophy

- Micael Lee Johnstone, Kerry Frances Kirkland, Geoffrey Harvey Tanakinjal, Andrea Valentin.

Bachelor of Arts with Honours and Bachelor of Laws with Honours
- Rebecca Kate Thomson, bachelor of arts with honours, philosophy and politics (combined), first class; bachelor of laws with honours, first class.

Bachelor of Arts with Honours and Bachelor of Laws
- Gregory Winston Ambler, bachelor of arts with honours, English, first class; Pia Mary Andreassen, bachelor of arts with honours, history, first class; Alexandra Edith Falvey Baird, bachelor of arts with honours, history, first class; Tim Andrew Cochrane, bachelor of arts with honours, philosophy, politics and economics, first class; Thomas Paul Refoy-Butler, bachelor of arts with honours, politics, first class.

Bachelor of Arts with Honours
- Jennifer Louise Anderson, philosophy, politics and economics, first class; Raukura Te Atatu Maxwell, politics, first class.

Bachelor of Arts, Bachelor of Commerce and Diploma in Language
- Susan Frances Roche.

Bachelor of Arts and Bachelor of Commerce
- Abdi Ahmed Aden, Samuel Guy Belton, Tom Eugene Burge, Julie Nell Cox, Louise Charlotte Earles, Carolyn Louise Jackson, William Martyn Lewis, Hope McCrohon, Clinton Gregory Mellsop, Peter William Millar, Timothy James Norman, Thomas Robin Stanley Redford, Nicola Susan Russell, Karena Louise Sew Hoy, Hadleigh Rex McGill Sinclair, Tamra Classina Steens, Daniel Paul van Praagh, Sam Cacala Wallace.

Bachelor of Arts
- Michaela Anna Fenton, Sophie Jane Freear, Samuel Paul Herrick, Alexandra Elizabeth Little, Jessica Halina May.

Bachelor of Music with Honours
- Christopher Douglas Bull, second class (division 1).

Master of Science
- Angelina Wong, biochemistry.

Bachelor of Science with Honours and Bachelor of Commerce
- Jane Anne Oliver, bachelor of science with honours, food science, first class.

Bachelor of Science, Bachelor of Commerce and Diploma for Graduates
- Anna Michelle Clemo.

Bachelor of Science and Bachelor of Commerce
- Alexandra Louise Burrell, Thomas Harper Scott Fitzgerald, Melissa Saputri Muljadi, Katrina Leonie Newton, Nathan Huntly Rose, Stephanie Louise Odile Sherriff, Sarah Jane Smith, Timothy Ian Suggate, William Terrence Sugrue.

Bachelor of Science
- Alexandra Louise Lines.

Bachelor of Consumer and Applied Sciences, Bachelor of Commerce and Postgraduate Diploma in Commerce
- Andrew David Kinnersley, postgraduate diploma in commerce, marketing management, credit.

Bachelor of Consumer and Applied Sciences and Bachelor of Commerce
- Jessica Loren Waterhouse.

Bachelor of Consumer and Applied Sciences
- Jacqueline Elizabeth Fisher, Sophie Louise Shea Smith.

Bachelor of Commerce with Honours and Bachelor of Science
- Nicholas Stuart King, bachelor of commerce with honours, economics, first class.

Bachelor of Commerce with Honours and Bachelor of Laws with Honours
- Annalise Jane Vucetich, bachelor of commerce with honours, economics, first class; bachelor of laws with honours, second class (division 1).

Bachelor of Commerce with Honours
- Craig John Baker, marketing management, first class; Thomas Charles Benington, accounting, first class; Celia Clare Burnett, marketing management, first class; Allyson Sarah Clark, management and tourism (combined), first class; Martin David Clarke, accounting, first class; Sarah Helene De La Mare, marketing management, second class (division 1); Ella Nadine Douglas, accounting, first class; Lauren Gemma Ellis, marketing management, second class (division 1); Frederick Alexander Claudius Gibson, economics, second class (division 1); Elizabeth Melanie Jane Jackson, marketing management, first class; Erin Lee Jackson, marketing management, first class; Rosemary Ann Jackson, marketing management, first class; Sarah Kay Jones, management and marketing management (combined), first class; Joseph Stuart Lanham, marketing management, first class; Kate Emma McClune, accounting, first class; Brianne Margaret Mathieson, marketing management, first class; Kelsi Jane Nalder, marketing management, first class; Juliet Elizabeth Pierce, marketing management, first class; Rebecca Suzanne Polson, accounting, first class; Nicole Stephanie Roling, marketing management, first class; Aimee Louise Ross, economics, second class (division 1); Angela Kaye Watson, accounting, first class; Christiane Wong, marketing management, first class; Madeleine Tui Wright, management and tourism (combined), first class; Emma Ann Wyeth, marketing management, first class; Michael David Young, economics, first class.

Bachelor of Commerce and Bachelor of Tourism
- Sophie Catherine Black.

Bachelor of Commerce and Diploma in Language
- Julian Thomas Darlison, Elizabeth Jane Watt.

Bachelor of Commerce, Postgraduate Diploma in Commerce and Diploma for Graduates
Finley Ross Hunt, postgraduate diploma in commerce, management, credit; diploma for graduates (economics).

Bachelor of Commerce and Postgraduate Diploma in Commerce
- Thomas William Batterbury, postgraduate diploma in commerce, entrepreneurship, distinction; Kieran Leigh Mills, postgraduate diploma in commerce, accounting, distinction; Rachel Jill Murtagh, postgraduate diploma in commerce, marketing management, distinction; Hayden Eric Saunders, postgraduate diploma in commerce, management, credit; Rosemary Patricia Short, postgraduate diploma in commerce, marketing management, distinction.

Bachelor of Commerce and Diploma for Graduates
- Nicholas Andrew Zencic Browne, diploma for graduates (management); Samuel Neil Cameron, diploma for graduates (accounting); Mitchell Jamie Dallimore, diploma for graduates (accounting); Philippa Maree du Mez; Paul Dominic Fabian; Matthew John Harris, diploma for graduates (accounting); Benjamin John Harvie, diploma for graduates (accounting); Scott James Jackson, diploma for graduates (accounting); Samuel James Lewis, diploma for graduates (food science); Craig Graeme McCallum, diploma for graduates (accounting); Ryan Gary McKenzie, diploma for graduates (accounting); Christopher Michael Oldham, diploma for graduates (accounting); Cory Jon Pearson, diploma for graduates (accounting); David Peter Sainsbury, diploma for graduates (accounting); Alice Elizabeth Smillie, diploma for graduates (accounting); Jared Maurice Smith, diploma for graduates (economics); Rory Donovan Stumbles, diploma for graduates (finance); Darin Karl Trounce, diploma for graduates (accounting); Dreke Michael Verkuylen, diploma for graduates (marketing management); Ryan Douglas Watt.

Bachelor of Commerce
- Matthew Edgar Abbott, Christopher Martin Alexander, Terri Jayne Anderson, Erica Eliana Arriagada, Kate Innes Asher, David Martin Bell, Joshua Michael Bennett, Amanda Jane Bergstrom, Georgia Alexandra Birch, Cameron James Blair, Jonathon Leslie Botting, Jessie Monique Bradshaw, Kevin John Breen, James Peter Dennison Brickland, Michael Douglas Brierley, Jeremy Bruce Burton, Timothy Richard Burton, Timothy John Cafe, Giselle Norma Cameron, Scott Samuel Cardwell, Andrew Timothy Wallace Carnachan, Charles John McAndrew Chrisp, Wing Chung Chu, Benjamin Edward Forbes Clarke, Stephanie Maria Clarke, Matthew James Clutterbuck, Lucy Morgan Cole, Michael Martin Courian, Brodie Douglas Craig, Rachel Francis Craig, Elliot Henry Alexander Daniel, Sarah Joy Davies, Greer Isabella Jay Davis, Jessica Jane de Court Onderwater, Andrew Buchanan Dewar, Nicholas James Donald, Michael James Draper, Warren Tennant Durling, Penelope Ellis, Thomas James Fastier, Anna Louise Field, Campbell John Fleming, Greer Alison Fogarty, Mark John Gasson, Michael James Gibb, Anna Rose Gilbert, Samuel Malcolm Grayling, Taylor James Ashby Green, Campbell Ryan Grieve, David John Hanson, Sean George Alexander Harrison, Lauren Anne Hart, Kate Elizabeth Hatfull, Bayly Rose Heptinstall, Luke Christopher Heyhoe, David Brian Hogue, David Thacker Holmes, Sarah Lane Holmes, Oliver George Hood, William John Alexander Horton, Courtney Margaret Rose Hughes, Lyndon Francis Hutton, Chelsea Anne Jenkins, Amy Marjorie Johnson, James William Kean, James Gemmell Keen, Olivia Charlotte Kennedy, Matthew Francis Leitch Knarston, Renee Helena Kraakman, 'Ema Bernice Latu, Allister Derek Laurent, Toby William Leadbetter, Thomas James Leese, Chris Siu Hung Li, Matthew James Lyon, Andrew James McDonald, David Arthur McDonald, Simon James McGrath, Sam William McKelvey, Kieran Michael McMaster, Cameron Alexander McRae, Michelle Rae Martin, Anthony Leo Matsopoulos, Kimberley Gay Mayhead, Hailey Julie Menzies, Jenna Lillian Menzies, Scott Michael Milat, Aimee Claire Morison, Nicholas James Murray, Esther Ruth Neill, Dex Joseph Newland, Dominic Michael Newman, Brylin Jack Toa Nichols, Maximilian Oliver Keith Norton, Stacey Louise Offen, Penelope Helen Oliver, Thomas Michael Palmer, Sumukh Shreekrishna Paranjpe, Lucy Heather Partridge, Steven Jeffrey Payne, Michael George O'Sullivan Pettit, James Colin Pivac, Thomas Rex Hamilton Pole, Tabitha Margarita Polson, Fabrice Jess Pradel, Andrew Warren Priest, Seleni Emeresone Johnny Pua, George William Bedingfield Purcell, Charlotte Louise Radford, Andrew Grant Robinson, Nicole Ruth Robinson, William Thomas Lancelot Rolleston, Wiremu Gordon Ruru, Nicole Maree Ryan, Georgina Mary Sandston, James Samuel Sherson, Daniel Joseph Sim, Leroy Smith, Logan Thomas Smith, Lucy Alice Snedden, Elizabeth Mary Southall, Brandon Colin Stanaway, Samantha Rae Stretton, Hayden Philip Stubbing, Samuel Joel Tarver, Julia Mary Taylor, Nathaneil Tobias Thorp, Chun Tian, Duncan Keith Todd, Hayley Sheree Todd, Amy Lee Townsend, Joshua Peter Townsend, Harry Luke Collingwood Turner, Rebecca Jane Turner, Jontelle Hollie Turvey, Nicholas Millar Tyler, Alice Clare van Hecking Colenbrander, Melissa Hope Venter, Loreley Alexa Wait, Michelle Anne Watson, Alan David Watts, Brooke Stephen Weck, Richard Reid West, Adam Jonathan White, Nicholas Taylor Whitmore, Alexander David Whitta, Annabelle Meredith Wiley, Barbara Elizabeth Wilkes, Anna Nicola Williams, Andrew Robert Wilson, William Fenwick Wilson, Rachel Louise Woods.

Master of Business and Bachelor of Commerce
- Brad Anthony Caldwell, master of business, finance, distinction.

Master of Business
- Rebecca Margaret Johnson, management, distinction; Gretchen Angela Low, marketing management, distinction; Andrew Paul Robert Moore, marketing management, distinction; Anika Nafis, marketing management, credit; Amy Jane Quinn, marketing management, distinction; Salman Mahmood Siddiqi, finance, distinction; Kate Louise Smith, management, credit.

Master of Business Administration
- Chung Hyun Nam.

Master of Entrepreneurship
- Cedric Victor Magic, distinction; Crystal Skye Magic, credit.

Bachelor of Tourism
- Ryan James Beck.

Bachelor of Laws with Honours and Bachelor of Arts
- James Robert Dalgleish, bachelor of laws with honours, second class (division 1); Richard Ramsay Hann, bachelor of laws with honours, first class; Matthew John Harrop, bachelor of laws with honours, first class; Sandra Jungen, bachelor of laws with honours, first class; Alexander Maile Latu, bachelor of laws with honours, first class; Cecilia May Noble Milne, bachelor of laws with honours, first class; Kate Rose-Anne Muirhead, bachelor of laws with honours, first class; Emma Nicola Louise Peart, bachelor of laws with honours, first class; Russell John Calder Weir, bachelor of laws with honours, second class (division 1).

Bachelor of Laws with Honours and Bachelor of Science
- Holly Anne Hedley, bachelor of laws with honours, first class; Megan Susan Roberts, bachelor of laws with honours, first class.

Bachelor of Laws with Honours and Bachelor of Commerce
- Peter Robertson Barnett, bachelor of laws with honours, first class; Daniel Basil Simmons Weakley, bachelor of laws with honours, first class.

Bachelor of Laws with Honours
- Honor Mary Zara Lanham, first class; Genevieve Sarah Martin, second class (division 1); Elizabeth Claire Rutherford, first class; Sarah Jean Watson, first class; Joshua Michael Williams, first class.

Bachelor of Laws and Bachelor of Arts
- Alice Marjorie Barclay, Grace Elizabeth Brown, Samantha Jane Buckley, Madeline Polly Butler-Munro, Rachel Louise Byrne, Emily Jean Cameron, Sarah Louise Cameron, Jaya Francis Chittenden, Thomas Sebastian Elvin, Rochelle Louise Figgest, Cowan Paul Fairfax Finch, Jean Elisabeth Cordelia Fletcher, Alexandra Waimarie Fraser, Kate Elizabeth Fraser, Madelaine Sophie Gilmour, Alastair Ross Holland, Anna Elizabeth Holland, William Patrick Hunt, Anna Adele Jacobs, Jessica Clare Jeffries, Esther Rosalyn Jones, Andrew John Kirk, John Alexander Lang, Matthew Joseph Linehan, Kieran Ian McAlpine, Suzanne Claire McMillan, Kirsten Marie McMullen, Alexandra Eileen McRae, Bede Patrick Maher, Hannah Jayne Mason, Stephanie Grace Mullally, Cameron James Munro, Clare Frances Murphy, Jack Michael Nicol, Katie Rose Shanks, Alannah Elizabeth Adele Shaw, Emily Jane Shelton-Agar, Bridget Alice Thompson, Charles Dominic Knowles Thompson, Philip Thomas Thomson, Nicholas Ross Wynton Valentine, Natalie Therese van Peer, Courtney Louise Walker, Laura Francis Weaver, Jessica Clare Halpin Willis, Jonathan James Max Willis, Simon John Wilson, Kate Helen Woods.

Bachelor of Laws and Bachelor of Science
- Esther Charlotte Franks, Morag Venus Haliburton, Samuel Douglas William Hutchings, Blake Paulin Lepper, Clifford Francis Robinson, Renee Yolande van de Wetering.

Bachelor of Laws and Bachelor of Biomedical Sciences
- William David Perriam.

Bachelor of Laws and Bachelor of Commerce
- Timothy Sydney Atama Agar, Samuel Francis Anderson, Deborah Ann Bell, Myles William Bowker, Emerald Rayner Cagney, Amy Maree Croft, Kane Lionel Edwards, Lisa Marie Fitzpatrick, Thomas Michael Gillespie, Thomas Wynn Goddard, Harriet Jean Gordon, Maxwell Alexander Hood, Hamish Hogan Johnstone, Steffan Stewart Kelly, James Patrick Kevany, Geneva Sarah Lowe, Sophie Macara, Andrea Lee McCheyne, James Anthony Marriner, Ian Hugh Miller, Christopher Manwarring Noakes, Rebecca Elizabeth Osborn, Guy Edward Polson, James Thomas Ravlich, John Phillip Macintosh Scott, Simon Thomas Simmers, Andrew James Tringham, Ben Andrew Hendrik van Velthooven, Samuel George Vivian, Sophie Paterson West.

Bachelor of Laws and Bachelor of Physical Education
- Henry Fenwicke Eisdell-Moore.

Bachelor of Laws
- Alexander Michael David Beattie, Julia Jean Zita Brook, David Milton Browne, David William Ernest Burroughs, Adam James Cahill, Peter John Cairns, Thomas Andrew Clark, Melissa Mary Clarke, Penelope Helen Down, Charlotte Jane Duncan, Hannah Jane Finnigan-Walsh, Joseph Tony Glucina, Jessie Elizabeth May Greer, Christopher Cecil Gullidge, Lydia May Hodgson, Brooke Laura Martin, Christopher James Menzies, Katie Nina Mortimer, Johnny Nu'u, Emma Jane O'Connell, Timothy James O'Neill, Sophie Elizabeth Parker, Karl Ryan Potter, Thomas Mark Falkner Powell, Philippa Jean Roberts, Rihi Akima Puhi Salter, Daniel Henri Peter Schellenberg, Patrick Jon Seeley, Jessica Kate Shaw, Mitch Singh, Kai Morgan Sinor, Braeden James Smith, Sian Thorburn, Larissa Grace Bonnie Wall, Donna Karen Wingham.

Bachelor of Physical Education and Bachelor of Commerce
- Callum Donald Fry, Kieran David Harrison.

Postgraduate Diploma in Commerce
- Alycia Ann Edmonds, marketing management, distinction; Harry John Ellis, marketing management, distinction; Imogen Margaret Matoitoi Inglis, marketing management, distinction; Jae Yong Jung, management, credit; Guy Kingston Lemon, marketing management, credit; Bivin Baby Mathew, management, credit; Kate Mary Ann Mulholland, management, credit; Samuel Maurice Schuurman, marketing management, distinction; Emma Jane Wadworth, marketing management, distinction.

Diploma in Business Administration
- Shane Geoffrey Atherton.


DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN ABSENTIA


Doctor of Philosophy

- Ahmet Onur Koska, Brenda Carleigh Randall.

Bachelor of Arts and Bachelor of Commerce
- Charlie Benares Hanna, Allan Michael Cowden Steele, William George Wilson.

Master of Commerce
- Danilo Attilio Norbert Bartoli, marketing management, credit; Oyvind Fredstie, information science, distinction.

Bachelor of Commerce and Diploma in Language and Culture
- Emily Cameron Close.

Bachelor of Commerce and Diploma in Theological Studies
- Naomi Rumbold.

Bachelor of Commerce and Postgraduate Diploma in Commerce
- Samuel James Tongareva Ellis, postgraduate diploma in commerce, marketing management, credit.

Bachelor of Commerce
- Blake Anthony Clendon Atkins, Caroline Miriama Batley, Peter Ross Bayne, George John Bostock, Joell Hartley Brown, Brett Michael Carrington, Qin Chen, Hung-Pang Chou, Mark Johnathon Conroy, Charley Ricks Crasborn, Lisa Thomasine Crawford, John David Culverhouse, Alastair Cureton-Griffiths, Dana Anne Dwyer, Timothy David Fitzgerald, Angeline Mei Yen Foo, Andrew Michael Garvie, Nicola Jayne Harpur, TaeYeon Kim, Katy Rebekah Knight, Hui Li, Gregory Patrick Lynch, Ewen Bruce MacDonald, Claire Elizabeth Mackay, Katherine Elizabeth McKenzie, James Andrew David McWilliam, Cameron Ben Murphy, Edward Anthony Richard Norbert-Munns, Anjali Chandrakant Patel, Kate Elizabeth Spencer, James William Grigg Thomas, Keith Alan Vincent, Timothy John Watson, Conrad Scott Wong, Yonggui Wu, Khoon Kuan Yap.

Master of Entrepreneurship
- Jaspal Singh Dosanjh, credit.

Master of Laws
- Bettina Brandt, distinction; Wiebke Bettine Hederich, credit.

Bachelor of Laws and Bachelor of Arts
- Nicholas William Latty, Albany Waioko Lucas, Matthew James Taine.

Bachelor of Laws
- Malcolm James Irvine, Laura Caroline Jenkins, Nicola Laura Kaye.

Postgraduate Diploma in Commerce and Diploma for Graduates
- Mingyang Wang, postgraduate diploma in commerce, economics; diploma for graduates (economics).

Postgraduate Diploma in Commerce
- Jenna Marie Anderson, marketing management, credit; Blair Michael Campbell, finance, distinction; Kael Jordi De Herrera, finance, credit; Yoshitaka Kurihara, entrepreneurship; Kate Elizabeth Nixon, marketing management, distinction; Luke Julian Price, management, credit; Stevenson Graham Reid, finance, distinction; Laszlo Szollosi-Cira, economics.

Postgraduate Diploma in Tourism
- Elizabeth Anne Schibig-Edgar, credit.

Diploma for Graduates
- Chantelle Louise Dodd (accounting); Claire Margaret Gordon (accounting); Nicholas Healy (economics); Xi Wang (management); Yi-Chuan Yang (marketing management).

Postgraduate Certificate in Executive Management
- Chanel Catherine O'Brien, Edilberto Lingatong Tadulan.


 

Add a Comment

 

drivesouth-pow-generic-1.png

Our journalists are your neighbours

We are the South's eyes and ears in crucial council meetings, at court hearings, on the sidelines of sporting events and on the frontline of breaking news.

As our region faces uncharted waters in the wake of a global pandemic, Otago Daily Times continues to bring you local stories that matter.

We employ local journalists and photographers to tell your stories, as other outlets cut local coverage in favour of stories told out of Auckland, Wellington and Christchurch.

You can help us continue to bring you local news you can trust by becoming a supporter.

Become a Supporter