University of Otago graduands - 1pm ceremony - May 16th

About 240 people will graduate in person from the University of Otago with qualifications, mainly in arts, education, music, teaching and theology, in a ceremony at the Dunedin Town Hall at 1pm today. About 100 other people will graduate in absentia.

DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN PERSON

Doctor of Philosophy

Patricia Nicole Aaron, Mercy Ah Siu-Maliko, Hannah Jane Clark-Younger, Rosemary Helen Beatrice Crane, Mei Ding, Sally Jane Henderson, Katie Emma Sunley James, Joanna Joseph Jeyaraj, Justin James Maxwell, Donna Marie Smith, Bunjong Wall.

Master of Arts

Jade William Aikman-Dodd: anthropology, distinction, Rosemary Ellen Anderson: History, distinction, Genevieve Kate Scanlan: English, distinction.

Bachelor of Arts with Honours and Diploma for Graduates

Sally Ann McIntyre: Bachelor of Arts with Honours: art history and theory, and English, (combined), first class; Diploma for Graduates (endorsed art history and theory, and English).

Bachelor of Arts with Honours

James Brian Babb: philosophy, first class, Sarah Constance Fitzgerald: gender studies, second class (division I), Alexandra Louise Foot: French, first class, Emma Marguerite Gattey: history, first class, Megan Gladys McQueen Gattey: French, first class, Sophie Violet Gilmore: art history and theory, first class, Alice Adey Jackson: art history and theory, first class, Gurleen Khandpur: philosophy, second class (division I), Arabella Miranda Macdonald: Spanish, first class, Alexandra Susan MacKenzie Martin: politics, second class (division I), Anna Tess McLachlan: art history and theory, second class (division I), Thomas Joseph Osborne: communication studies, first class, Aimee Elizabeth Ryan: psychology, first class, Tayla Jade Shepherd: psychology, first class, Baylee Ann Smith: anthropology and statistics (combined), first class, Kathryn Marie Tall: English and linguistics (combined), first class, Lisa Mary Thomson: Japanese and Spanish (combined), first class.

Bachelor of Arts and Bachelor of Commerce

Abby Alexander, Hitaua George Arahanga-Doyle, Renee Jordan Brown, Kirsten Ashliegh Craig, Amelia Elizabeth MacDiarmid, Anna Marie McDonald.

Bachelor of Arts and Diploma in Language

Louise Joy Miller: Diploma in Language (endorsed French).

Bachelor of Arts and Diploma for Graduates

Chelsea May Joyzelle Boyle: Diploma for Graduates (endorsed communication studies), Amy Elizabeth Dalziell: Diploma for Graduates (endorsed advertising), Alexia Gene Foster-Bohm, Amy Rebecca Rapley: Diploma for Graduates (endorsed psychology).

Bachelor of Arts

Elliot Lyall William Adamson, Ricki Joel Allan, Claudia Mary Allen, Rosa Anderson-Jones, Aaron Peta Thomas Askew, Madison Wade Baker, Herschel Brayton Barker, Emma Leigh Bauer, Nathan Henry Bee, Nicola Kate Beedie, Elese Victoria Berthold, Rosemary Jean Bingham, Kara Thea Blair, Lisa Jayne Blakie, Charlotte Catherine Blood, Leigh-Ann Marie Bogle, Geraint Arthur Breese, Anna Rachel Brewer, Katherine Sarah Broederlow, Kayla May Brooks, Kate Olivia Brown, Yasmin Sophia Campbell, Jessica Ashley Cartwright, Elizabeth Mae Clark, Hannah Louise Asta Clement, Riley David Corney, Jerome Charles Pascal Cousins, Erin Louise Cox, Brooke Amber Cull, Jennifer Elizabeth Currie, Georgia Louise Davies-Colley, Imogen Ann Davis, Sophia Charlotte Dawson, Benjamin Anthony John Deane, Mathew Mark Dell, Keryn Claire Dickson, Sylvie Therese Dickson, Chelsea Leigh Docking, Emily Joy Draper, Joshua Richard Dunn, Talia Marama Ellison-Collins, Clementine Julia Flatley, Christine Claire Forrest, Jacqui Renee Garlick, Gabrielle Maree Gatland, Violeta Linda Gilabert, Annabel Kate Cleland Gilchrist, Thomas Mark Goldfinch, Jessica Elizabeth Barrie Gordon, Tessa Ashleigh Grafton, Isabelle Mary Graham, Katherine Jean Graham, Imogen Kate Greenslade, Thomas James Halsall, Rose Ingham Hammington, Kelsey Hampson, Katherine Margaret Hay, Jamie-lee Hearfield, Sally Jane Hett, Hannah Lee Hilliam, Therese Grace Hilton-Ludwig, Brooke Louise Horrell-Morrison, Cameron James Hunt, Michael David Corley Jensen, Emily Esther Laing Jones, Olivia Laila King, Genevieve Elisabeth Joan Kirkby, Rebecca Jasmine Knowles, Marie-Christin Ursula Chantal Kuepper, Jayden George Ladkin, Charlotte Rose Leadbitter, Sara-Jayne Kathleen Ledgerwood, Karl Andreas Leisky, Ross Ian Lewis, Bobby Dean Christopher Lloyd, Alethea Honora Lock, Una Rose Madden, Stephanie Jane Marshall, Charlie Elizabeth McArtney, Gary John McAuslin, Ryan Thomas McCallum, Samuel John McComb, Kieran Eric McCormick, Courtney Maureen McGregor, Charlotte Olivia McIntyre, Kayla Isabella McLean, Hannah Rose McLeay, Emily Ruth McMillan, Shui Yung Sabrina Mok, Amanda Jane Monteith, Olivia Ashley Muir, Kimberley Nicole Murch, Abigail May Nielsen-Vold, Danielle Martina Norris, Sylvia Grace Orchard, Ella Patricia Berntsen Pearce, Amber Patricia Lili Pemberton, Fallon Jane Pullar, Sarah Annabel Garvan Rayner, Julie Alice May Reichenbach, Charlotte Marcella Ritchie, Nicole Gaynor Ross, Sarah Jane Rouse, Oscar William Salmond, Dirk Schruba, Madeline Isabel Alice Sherwood King, Charlotte Patricia Smith, Esther Rosalind Smith, Anna Mariebel Sutherland Stevens, Kate Paula Sutherland, Ruth Silivia Tae'iloa, Stephanie Marie Taylor, Jessica Kate Tothill, Charlotte Mary Towle, Madeleine Marie Walton, Miranda Beatrice Grace Waterworth, Victoria Louise White, Harriett Ellen Whiting, Natalie Michiko Willoughby-Graham, Sharnahea Sally Wilson, Lai Yan Wong, Elizabeth Mary Zandbergen, Holly Lorraine Zanders.

Master of Peace and Conflict Studies

Daniel Francis Benson-Guiu, distinction, Chloe Louise Rose Brown, distinction, Keri-Ina Angela Eketone-Kelly, credit, Olive Price, credit, Alexander Gordon Scott, distinction.

Master of Planning

Bronte Elizabeth Linkhorn, distinction.

Bachelor of Music with Honours

Sophie Katarina Morris: musical performance, first class, Joshua Ryan Romero: composition, second class (division I), Sophie Alice Sparrow: musical performance, first class.

Bachelor of Music

Jedidiah Stuart Bensemann, Greta Louise Bull-Crossan, Clinton Yik Fung, Dylan Peter Hanna, Daniel William Kelly, George James Palmer, Nicole Elise Petrove.

Bachelor of Social Work with Honours

Sophie Barton Spencer, first class.

Bachelor of Social Work

Sarah Ann Callander, Cherie Elaine Whitehead.

Bachelor of Social and Community Work

Lorraine Anne Gemmell.

Master of Theology

Deborah Louise Broome, distinction, Samuel Andrew Fletcher Fernando, distinction.

Bachelor of Theology with Honours

Samuel James Hartwich: biblical studies, first class.

Bachelor of Theology

Bruce Earl Billington, Veronica Renee Gearhart.

Master of Ministry

Heather Joy Kennedy (nee Neil).

Master of Indigenous Studies

Faapopo Tupolo-Tauaanae.

Master of Teaching and Learning

Frances Louise Allan (endorsed secondary education), distinction, Gabrielle Selesa Clydesdale-Huch (endorsed secondary education), credit, Stephanie Vanessa Commins (endorsed secondary education), distinction, William Alexander Fairgray (endorsed secondary education), distinction, Samantha Mere Feeney (endorsed secondary education), credit, Claudia Evelyn Gray (endorsed primary education), distinction, James Edward Allan Guthrie (endorsed primary education), credit, Emma May Halkett (endorsed primary education), distinction, David Christopher Harding (endorsed secondary education), distinction, Alexander Jordan Horrell (endorsed secondary education), credit, Emily Alexandra Hay McCarthy (endorsed primary education), distinction, Margaret Allison Pearl McGarry (endorsed primary education), distinction, Morgan Le Fay Pullein (endorsed secondary education), credit, Danielle Frances Rieter (endorsed secondary education), distinction, Sentain Brooke Robertson (endorsed secondary education), distinction, Brad Lee Simpson (endorsed secondary education), distinction, Kimberly Jane Vernall (endorsed secondary education), credit, Matthew Robert Reynell Wilson (endorsed secondary education), credit.

Bachelor of Teaching

Lauren Ruth Elsom (endorsed primary education), Heron Koa Phyllis Futter (endorsed early childhood education), Warwick Ronald King (endorsed primary education), Grace Ann Lloyd-forrest (endorsed primary education), Gemma Kate Lynch (endorsed early childhood education), Kate McAnelly (endorsed early childhood education).

Bachelor of Education Studies and Graduate Diploma in Education and Teaching

Alexandra Judith Louise Munro: Bachelor of Education Studies (endorsed physical education); Graduate Diploma in Education and Teaching (endorsed primary education).

Master of Education

Katherine Emma Gibbs, distinction.

Bachelor of Laws

Harriet Duncanson Enright.

Bachelor of Science with Honours

George David Stewart: anatomy, first class.

Bachelor of Science

Thea Rose Garard, Anna Louise Margaret Nesbit, Emma Anne Power, Sarah Margaret Robb.

Bachelor of Applied Science

Guy Jonathan Aharoni, Poppy Frances Kate Kelt.

 Bachelor of Commerce

Zainab Abubakar, Elizabeth Katherine Caughey Drake, Romy Eichholz, William Wakefield Mcdougall Ferrier.

Master of Higher Education

Suzanne Justine Bartlett, distinction.

Postgraduate Diploma in Social Welfare

Denise Joan Robins, distinction.

Graduate Diploma in Teaching

Jessie Lee-Ann Miriama Long: secondary education.

Diploma for Graduates

Elsie Freeman (endorsed Pacific Islands studies).

DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN ABSENTIA

Doctor of Philosophy

Erica Lee Anderson, Ashley Cook, Marsa Ann Dodson Stokman, Cornelia Gessner, Tiffany Mahalia James-Lee, Patrick Karanja Mbugua, David James Paterno, Kirsten Elise Walsh, Eran Zohar.

Doctor of Education

Jane Jennifer Tilson (nee Hodgkinson).

Master of Arts

Arthur James Batson: peace and conflict studies, Gillian Penelope Howard Connolly: peace and conflict studies, distinction, Megan Sarah Lawrence: anthropology, distinction, Joseph William Llewellyn: peace and conflict studies, distinction, Angelina Mukono Mnyanyi: peace and conflict studies, Holly Frieda Andrew O'Connor: Spanish, distinction, Phra Kiattisak Ponampon: religious studies, Bonnie-Jean Scarth: anthropology, credit, Felicity Claire Topp: geography, distinction.

Bachelor of Arts with Honours

Joerg Daniel Bendt: philosophy, first class, Tracy Anne Finlayson: history, first class, Freya Lisette Haanen: English, second class (division I), Magnus Lachlan Hunt Holding: politics, second class (division I), Julian Gordon Real: English, first class.

Bachelor of Arts

Laura Emily Anderson, Zachariah Kyle Ashton, Edward John Bridgman, Maximillian Eugene Callister-Baker, Michael MacCormick Cawte, Matthew Thomas Chestnut, Michael Keith Clark, Francesca Sarah Crutchley, Oliver Rory Dearnley-Smith, Georgina Elizabeth Dooley, Brigit Emma Eder, Anna Elizabeth Fielding, Caitlin Elliot Fitchett, Hannah Margaret Fleming, Beth Alyce Hawkins, Jordan Te Roanga Hoerara, Alexandra Kay Holyoake, Lucy Rose Hunter, Khalisah Binte Ishak, Tristan Thomas Keillor, Felix Peter Steven Keys, Benjamin Joseph Lorimer, Jens Andrew Moller, Jessica Claire Clapshaw Neutze, Lucy Heather Northwood, Zara Anne Overton, Harriet Frances Philpott, Charles Radclyffe, Alan Denzil Richardson, Casey Alana Scott-Campbell, Alice Rose Maureen Sowry, Samantha Leah Kate Steel, Alexandra Jane Stevenson, Melissa Marie Stojanovich, Eiren Chariss Sweetman, Cameron Charles Taylor, Fraser Patrick Thompson, Stephanie Jane White, Jeanie Louise Winter.

Bachelor of Music with Honours and Bachelor of Music

James George Allan Butler: Bachelor of Music with Honours: musical performance, first class, Andrew James Macfarlane: Bachelor of Music with

Honours: musical performance, second class (division I).

Bachelor of Music

Tecwyn Calder King, Peter John MacKinnon, Jordan Felipe Wilson.

Bachelor of Social Work with Honours

Amanda Jane Kennedy, first class.

Bachelor of Social Work

Johanne Whitmore.

Master of Theology

Karen Davinia Taylor, credit, Roland Adrian Van Noppen, distinction.

Bachelor of Theology with Honours

Glen Norman Ashworth: biblical studies, first class, Tamsyn Maria Rangi Kereopa: biblical studies, first class, Robert Edward Montgomery: Christianthought and history, first class.

 Bachelor of Theology

Matthew Peter Coyle.

Master of Teaching

Stephanie Anne Ashton, distinction, Sara Jane O'Hare, distinction.

Master of Teaching and Learning

Davina Rae Hunt (endorsed primary education), distinction, Kate Louisa McColl (endorsed primary education), credit, Victoria Kate McKenzie (endorsed secondary education), credit, Jason Nicholas Thurlow (endorsed secondary education), credit, Amanda Beth Townsend (endorsed primary education), distinction.

Bachelor of Education

Craig Jeffrey Dalzell.

Bachelor of Laws and Bachelor of Arts

Nerida Beth Kelly.

Postgraduate Diploma in Theology

Vivien Jennifer Whimster: pastoral studies, distinction.

Diploma in Language and Culture

Eloise Hope Callister-Baker (endorsed Chinese).

Postgraduate Diploma in Teaching

Kate Suzanne Louise Hodson, credit.

Graduate Diploma in Teaching

Calvin Ernst Bopp: secondary education, Victoria Rose Chandler: secondary education, Cameron Dean Hollamby: secondary education, Anthony Jonathan Denzil How: secondary education, Jane Alexa Clare McEntyre: secondary education, Mahirah Binti Mohd Zaini: early childhood education, Alice Faye Sutherland: secondary education, Jacob Ivor Wiringi: secondary education.

Diploma for Graduates

Paul Jeffery Bowers-Mason (endorsed biblical studies), Wynne Campbell Bowers-Mason (endorsed biblical studies), Maria Theodora Francisca van 't Klooster (endorsed psychology).

Postgraduate Certificate in Teaching

Jonathan Cuninghame Churchill Davies, Emma Lee Serna.

Postgraduate Certificate in Higher Education

Amy Kirsten Koskela (endorsed clinical education), Susan May McKinnon, Nadia Gwen Smith (endorsed clinical education), Earlene Rae Wood.

Add a Comment

Local journalism matters - now more than ever

As the Covid-19 pandemic brings the world into uncharted waters, Otago Daily Times reporters and photographers continue to bring you the stories that matter. For more than 158 years our journalists have provided readers with local news you can trust. This is more important now than ever.

As advertising drops off during the pandemic, support from our readers is crucial. You can help us continue to bring you news you can trust by becoming a supporter.

Become a Supporter