University of Otago graduands - 11 May 2013

More than 270 graduands, mainly in commerce, will graduate from the University of Otago at a single ceremony, at the Regent Theatre, Dunedin, at 3pm today.

More than 60 others will graduate in absentia.

DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN PERSON
Doctor of Philosophy

Timothy Adam Doering, Simon Hoermann, Andriy Kovalenko, Robert Wyndham Mitchell, Dax Fulton Roberts, Trudy Allison Sullivan.

Bachelor of Arts with Honours
Marissa Aimee Kirkham: Communication Studies, first class.

Bachelor of Arts, Bachelor of Science and Bachelor of Commerce
Alexander Jon Cooper Frere.

Bachelor of Arts and Bachelor of Commerce
Georgina Leonie Anderson, Kit James Baxter Bennett, Hannah Kate Bradley, Lucy Jane Mary Drake, Samual Peter Dunford Baker, Gina Leigh Elliott, Anna Leigh Flaws, Harry Disbrowe Forster, Tyson Haeora Grootjans, Timothy David Haden, Rebecca Insley Heer, James Richard Higgie, Melanie Diane Hutchinson, Anna Louise Leslie, Kaitlen Therese O'Connor, Alice Louise Paulin, Sophie Nancy Taylor, David John Wagner Thom, Antoni Josip Tisot, Alex Cody Walker, James Paul Walker, Tatiana Trusila Wijeyaratne, Lucinda Beth Williams.

Bachelor of Arts
Georgia Sally Boyce, Claire Anne Marshall, Kirstie Nisbett, Ella Jane O'Neill.

Bachelor of Music and Bachelor of Commerce
Samuel Richard van Dorsten.

Bachelor of Science and Bachelor of Commerce
Carine Bertram, Margot Elizabeth Corkill, Sheehan Leith Gilbert Burne, Kirsty Lynette Sclater, Matthew James Thomas.

Bachelor of Science and Postgraduate Diploma in Commerce
Paula Jane Cullen, postgraduate diploma commerce, economics, distinction.

Bachelor of Science and Diploma for Graduates
Nicholas Jay Casey, diploma for graduates (endorsed management).

Bachelor of Science
Rachel Marian Williams.

Bachelor of Applied Science
Nicholas Daniel Pinfold.

Bachelor of Consumer and Applied Sciences and Bachelor of Commerce
Sarah Jayne Moller.

Master of Commerce
Corey Stephen Allan, economics, distinction; Jessica Wray Davidson, marketing management, distinction; Scott Alexander Macshane, marketing management, distinction.

Bachelor of Commerce with Honours and Diploma for Graduates
Georgia York Birch, bachelor of commerce honours, accounting, first class; diploma for graduates (endorsed psychology).

Bachelor of Commerce with Honours
Kristin Elyse Borley, marketing management, first class; Alexandra Elizabeth Buczkowski, marketing management, first class; Alexandra Lee Coats, marketing management, first class; Emma Rose Cunningham, marketing management, first class; Charlotte Louisa Dyer, marketing management, first class; Thomas Paul Dyson, accounting, first class; Christopher Andrew Earles, accounting, second class (division I); Henry Victor Ellis, accounting, first class; James Lee Firman, marketing management, first class; Kirstin Elizabeth Harvey, accounting, first class; Daniel Levi Jonker, information science, first class; Morgan Rose Loveridge, marketing management, first class; Brooke Eleanor Pengelly, management, first class; Christopher David Rogers, accounting, second class (division I); Rachel Christina Somerville, marketing management, first class; Rachael Louise Elizabeth Walker, marketing management, first class; Sasha Ingkan Westropp, management, first class, Mitchell Oliver Will, accounting, first class.

Bachelor of Commerce and Diploma in Language
Angus John Rodwell, diploma in language (endorsed German); Thomas James Whittaker, diploma language (endorsed French).

Bachelor of Commerce and Postgraduate Diploma in Commerce
Christopher Conrad Alsweiler, postgraduate diploma commerce, accounting, credit; Jack Alexander Smithers, postgraduate diploma commerce, finance, credit.

Bachelor of Commerce and Diploma for Graduates
Tyler Michael Beaumont Orr, Samuel Lewis Bunge, diploma for graduates (endorsed accounting); Bridget Anna Cuming, Ilya Olegovich Demeshev, diploma for graduates (endorsed accounting); Hannah Therese Doyle, diploma for graduates (endorsed psychology); Kate Nicola Ecroyd, diploma for graduates (endorsed finance); Amelia Mary Greene, diploma for graduates (endorsed communication studies); Anthony Mark Jones, diploma for graduates (endorsed management); Ashleigh Rose MacDonald, diploma for graduates (endorsed accounting); William John McCallum, diploma for graduates (endorsed design studies); Kayla Anne McPherson, Alicia Gillian Murray, diploma for graduates (endorsed accounting); Hayley Janet O'Connell, diploma for graduates (endorsed marketing management); James Richard Orsbourn, diploma for graduates (endorsed management); Thomas Gregory John Stott, diploma for graduates (endorsed sports business); Joshua Michael Thompson, diploma for graduates (endorsed accounting); Mark Dennis Tourni, diploma for graduates (endorsed management); Sophie Maree Williamson, Caleb Henry Friend Wilson.

Bachelor of Commerce
Ben Michael Adams, Jessica Johanna Ah Kuoi, Carl David Aiau, Hamish Deverick Allan, Philippa Jane Allen, Jared Brodie Anglesey, Harriet Claire Arbuckle, Andrew Michael John Falvey Baird, Emma Jane Ballantyne, Jack Alexander Barr, Alexander Francis Barr Brown, Georgia Rose Bramble, Ashley Phillip Brough, Gillian Kay Brownlie, Elyshia Leslie Bruyn, William Robert Arnold Buchanan, Jonathan David Campbell, Isobel Anne Childs, Anna Choie, Richard Thomas Clouston, Rebecca Jane Conlan, Matthew George Dalley, Laisiane Lakai Daunivalu, Matthew David De La Mare, Francesca Louise Olsen Delany, Emily Jane Douglas, Nicholas Stephen Dyer, Jessica Elizabeth Eastwick, Christopher David William Edward, Dalton Alexander Ellis, Yuanjie Fan, Garth Donald Fechney, Peter Michael Harrison Findlay, Chelsea Rebecca Foley, Maria Margarida Fonseca de Almeida Guerra, Anthony Leopold Footner, Samuel Edward Forrest, Aleisha Grace Forsyth, Fiona Cameron Foster, Jason Michael Fraser, Matthew John Fraser, Cameron Marc Frear, Irina Freilekhman, Jennifer Alice Gale, Michelle Jane Gallagher, Justin Douglas Gardner, Penelope Margaret Rohan Garty, Jesse William Worthington Gibbs, David James Goddard, Jenna Frances Goodall, Samuel Stuart Grant, Timothy Bruce Grant, Ashley Jane Grieve, Ella Alice Elizabeth Hanna, Thomas Rowley Hanning, Alexander Ralph Harper, Mark Heginbotham, Kelly Peter Henderson, Harry James Hewitt, George Thomas Hickmott, Stephanie Jane Holland, Lauren Ann Humphrey, Ella Louise Gracie Hutchings, Charl Jacobs, Timothy Paul Jeffries, Matthew Peter Jensen, Oliver Hanlin Johnstone, Jonathan David Judge, Narinderjit Kaur, Simon Lee Kopruch, Maria Rose Kubala, Tom Andrew Latty, Ashleigh May Lawson, Nicole Ann Le Roy, Jesica Ellen Lee, Jesse Te Pere Leonard Paenga, Matthew Campbell Lester, James Thomas MacIntosh, Pippa Jane Urquhart Mackay, Thomas Alexander Mackay, Temaeva Arii Tekao Enua O Avaiki MacKenzie, Tyler William Maindonald, Michael John Mandis, Bianca Vicki Manley, Logan Charles Marshall, Margaret Mata'afa, Thomas Stefan May, Liam Alexander McBride, Natalia Jane McCall, Bella Audrey McCallum, Alyse Charlotte McDonald, Paul Bennett McHoull, Ashleigh Maree McKenna, Shaun Marcus McKone, James Prentice McPhail, Nicholas Oliver Charles Meo, Nicholas John Milward, Stacey Heather Mitchell, Olivia Daisy Moore, Moses Mwamba Lyandulu Mpandamabula, Anthony Daniel Murphy, James Robert Neemia, Matthew Lemm Nelson, Lara Jane Newlands, Madeleine Jane O'Donnell, Sian Abby O'Donnell, Bridget Emma O'Toole, Sarah Lee Osborne, Oliver John Mullins Palmer, Alexandra May Pannett, Brittany Marie Pannett, Lydia Ellen Parr, Allan Joseph Paterson, Lucy Ellen Paterson, Claire Alice Philipsen, Matthew Keith Plowman, Kurt William Purdon, Amy Lee Radka, Samuel Brian Ready, Kurt William Reid, Libby Alice Richards, Travis Laird Robertson, Brett Thomas Robinson, Sarah Isabella Robinson, Emma Maureen Rooney, Jordan Antony Rosenbrook, Nicholas George Elliot Rust, Daniel Murray Sanson, Kristine Kaye Santos, Oliver William Scott, Andrew David Scotts, Daniel Craig Sinclair, Kevin Craig Smith, Reagan Thomas Smith, Ly Sambo Sok, Jonathan Nayan Speedy, Sophie Caroline Spiers, Matthew Jack Maelen Tagg, Guy Nicholas James Taylor, James Robert Taylor, Matthew Ian Taylor, Kane Walter Templer, Finn Matthew Templeton, Callum Paul Thompson, Richard Graham Elliott Thompson, Alexandra Louise Thornton, Thomas Haumaewa Tindale, Andre James Trotter, Hamish Mark Turley, Emmah Jayne Ussher, Nicholas Van Der Heyde, Allanah Maryse Vaudrey, Kris Alan Walker, Sean Thomas Wallace, Halamehi Ellen Weatherall, Adrian Lesley Whatford, Ryan David Whineray Smith, Dean Alexander White, Georgia Rose Wilcox, Samuel Gus Wild, Ala Gordon Williams, Jessica Kate Wills, Dean Alexander Willson, Jana Louise Wilson, Jayden Scott Withington, Thomas William Woods, Paul Gerald Wyber, Georgia Elizabeth Wyeth, Phoebe Catherine Wylie, Tom Huw Wynne Lewis.

Master of Business
Auren Alexander Clarke, economics, distinction; Timothy James Eric Coker, finance, distinction; Gregory Mark Georgel, accounting, distinction; Pavithar Singh Gill, economics, credit; Briar Morgan Hocking, marketing management, credit; Anna Jocelyn Larson, marketing management, credit; Ngaire Lynne Malcolm, management, credit; Jacob James Rooney, finance, distinction; Daniel Josef Schmid, economics, distinction.

Master of Business Administration
Tama Charles Wallace.

Master of Entrepreneurship and Bachelor of Commerce
Shane Frederick Turner, master of entrepreneurship, distinction.

Master of Entrepreneurship
Chirag Ahuja, distinction, Victoria Anne Blake, distinction; Robin James Gardner, credit, Jack Jason Keogh, credit; Timothy Nicholas Murray Leslie, credit, Robynne Louise Ross, distinction.

Diploma for Graduates
Charlotte Mary Baddeley (endorsed management), Jonathan Shelton Bull (endorsed economics), Ryan John Feely (endorsed information science), Clare Maree Fraser (endorsed management), Kate Helene Williams (endorsed management).

DEGREES TO BE CONFERRED AND DIPLOMAS TO BE AWARDED IN ABSENTIA
Doctor of Philosophy

Mark Anthony Avis, Marcos Antonio De Oliveira, Carla Michelle Jellum, Aurelia Sonia Lepine.

Bachelor of Science and Bachelor of Commerce
Tobias Archibald McLachlan.

Bachelor of Commerce and Diploma in Language
Emily Grace Craghill, diploma language (endorsed Spanish).

Bachelor of Commerce
Elizabeth Sarah Anderson, William Paul Bayly, Priya Bhasin, Jock David Buckthought, Felix William Hugh Campbell, Jessica Mary Coughlan, Fernando De Zavala Carvajal, Hannah McPherson Falconer, Sebastian Alexander Gehricke, Joshua Michael George, Michael Auberon Giampietro, Richard Austin Haworth, Samantha Grace Haworth, Bryan Tao Kit Hew, Abbe Frances Hampton Hyde, Hayden Grant Kerrisk, Grace Elizabeth Leadbetter, Avory Hope Him Leung, Hannah Mary Love, Angela Heather Meiklejohn, Amy Lauren Proudfoot, Zachary Peter Erle Rathbone, Preeyadarshani Reeta Reddy, David James Robertson, Anthony John Ruddenklau, Briar Tui Sutherland, Miles Roger Topping, PengFei Wang, John Matthew Wards, Christopher Ross Wilkinson.

Master of Business Administration
Ali Hamza Almakky, Angus Joseph Beattie, Ratish Ravindran Nair, Sanchit Sharma, Beale Te Ua Stainton.

Master of Entrepreneurship
Steven David Breen, credit; David Gavin Cameron, distinction; Chih Kai Fang, credit, Daniel Fredrick O'Leary.

Postgraduate Diploma in Commerce
Xi Chen, tourism, credit; Ata Riwai Mitchell, management, credit; Shona Ann Powell, entrepreneurship, distinction, Jianxue Zhao, management.

Diploma in Business Administration
James McIntosh McEwan, Aaron Zimba.

Diploma for Graduates
Amina Mohamed Abdi (endorsed marketing management), Laura Anne Olivia Billyard (endorsed sports business), Jarid Marc Bradley (endorsed sports business), Monique Elena Esplin, Nicholas Anthony Gavigan (endorsed accounting), Michael James McHugh (endorsed tourism), Bridie Rose O'Leary (endorsed marketing management), Rebecca Jan Roderique, Paul Kenji Scott, Alysha Jay Stewart (endorsed management).

Postgraduate Certificate in Executive Management
David John Adams, Roger John Davidson, Rebecca Joy Withnall.

Add a Comment

Our journalists are your neighbours

We are the South's eyes and ears in crucial council meetings, at court hearings, on the sidelines of sporting events and on the frontline of breaking news.

As our region faces uncharted waters in the wake of a global pandemic, Otago Daily Times continues to bring you local stories that matter.

We employ local journalists and photographers to tell your stories, as other outlets cut local coverage in favour of stories told out of Auckland, Wellington and Christchurch.

You can help us continue to bring you local news you can trust by becoming a supporter.

Become a Supporter