Otago Polytechnic graduation

A record 789 students will graduate from Otago Polytechnic today. Of those, 447 will be graduating in person with degrees, diplomas or certificates at the ceremony being held in the Dunedin Town Hall.

The remaining 342 will graduate in absentia.

The polytechnic holds two graduation ceremonies annually, one in March and the other in December.

The graduands are.-

POSTGRADUATE DEGREES, DIPLOMAS AND CERTIFICATES

Master of Fine Arts
Blue W. Black; Bridget Ann Inder (distinction); Simone Ann Montgomery; Marie Strauss.

Bachelor of Visual Arts (Honours)
Anna Ivy Patricia Bates; Catherine Ann Butler; Janeen Gail Greig; Drew Christian Earl Nesbit.

Bachelor of Visual Arts (Honours) with Second Class Honours
Alida May Harris; Samuel Alexander Ovens; Marion Carla Wassenaar.

Postgraduate Diploma in Visual Arts
Kathleen Honor Mahoney; Flynn Morris-Clarke; John Paxie; Karen Maree Taiaroa.

Master of Midwifery
Deborah Jane Pittam (merit); Julie Ann Richards (distinction).

Postgraduate Diploma in Midwifery
Pamela Denise Harnden (merit).

Postgraduate Certificate in Midwifery Practice
Judith Mary Bruce (merit); Wilhelmina Esther Calje (distinction); Talei Vula Elaine Cummins (distinction); Susan Cunningham (merit); Joanne Rita Gordon (merit); Lorna Wilson Horsefield (merit); Erin Claire Mandeno (distinction); Adele Margaret Ellen McBride (distinction); Mary Ada McGrane (distinction); Tracey Jeanette Morris (distinction); Amanda Jane Rouse (distinction); Melanie Patricia Welfare (merit).

Postgraduate Diploma in Professional Nursing Practice
Raewyn Anne Frenguelli (merit).

Postgraduate Diploma in Professional Nursing Practice, Postgraduate Certificate in Professional Nursing Practice (Specialty)
Sarah Jayne Stokes (merit).

DEGREES

Graduate Diploma in Strategic Management, Bachelor of Social Services
Helen Marie Algar.

Graduate Diploma in Strategic Management, Bachelor of Social Services (Counselling)
Suzanne Katrina Mason.

Bachelor of Applied Management (Business Transformation and Change, and Innovation and Entrepreneurship)
Vicky Marie Hughes.

Bachelor of Applied Management (Human Resource Management, and Strategic Management)
Anita Leigh Guthrie; Paul Lesley Hooper.

Bachelor of Applied Management (Innovation and Entrepreneurship, and Strategic Management)
Michael William Helleur; Graeme Douglas Lauridsen.

Bachelor of Applied Management (Operations and Production Management, and Strategic Management)
Murray Allan Hyslop.

Bachelor of Applied Management (Sales and Marketing, and Strategic Management)
James William Urquhart.

Bachelor of Applied Management (Sport Management and Strategic Management)
Richard Paul Kinley.

Bachelor of Applied Management (Business Transformation and Change)
Judith Marie Bradley; Elizabeth Anne Gairdner; Charlotte Jessica Janssen; Henryka Louise Harriet Oskam; Donna Marie Stewart; Randolph William Waller.

Bachelor of Applied Management (Food and Beverage Management)
Jennifer Vilma Graham; Chanel Adair Lind; Lana Jane Murphy; Daniel Rene Pfyl.

Bachelor of Applied Management (Hotel Management)
Melissa Anne Pont.

Bachelor of Applied Management (Human Resource Management)
Juanita Amy Kinraid; Samantha Maree McPherson Lang; Alisha Marie Ross; Kevin James Sharpe; Courtney Rochelle Smith; Joanne Adele Stroud.

Bachelor of Applied Management (Innovation and Entrepreneurship)
Roger Gordon Baxter; Adrian Robert Woodhouse.

Bachelor of Applied Management (Sales and Marketing)
Phillip John Wallis.

Bachelor of Applied Management (Strategic Management)
Judith Anne Boylan; Murray Grant Crossett; Lindsay Ian Davis-Goff; Daniel Gordon Farrington; John Alexander Findlay; Jane Louise Gomez; John Alistair Gualter; Mark William Rex King; Ross James Lawrence; Michel Willy Marchand; Hamish John McCrostie; Darryl James McCurdy; Sharon June McGuire; Joshua Pene Ngatai; Jackie Marie O'Callaghan; Stephen Andrew Swindells; Sherilyn Hilda Thomson; Carol Ann Voshaar; Irene Margaret Wallace.

Bachelor of Applied Management (Tourism Management)
Julia Barbara Bain; Katie Margaret Brown; Sarah Maree Rose.

Graduate Diploma in Fine Arts (Level 7)
Tessa Rose Barringer; Laetitia Marie Violaine Campe; Sarah Joan Lawrie; Jane Ann McLeod; Donald Christopher Reid; Lucy Joy Walsh.

Bachelor of Fine Arts
Rachel Hope Allan; Maria Michaela Brett; Yu-Wen Chen; Catherine Leonelle Latu Cocker; Mark Thomas Currie; Michelle Pamela Dickson; Anthony James Keenan; Katherine Paula Kovacs; Sacha Anne Lauchlan; Alexander John Lovell-Smith; Kimberley Anne McAlevey; Jasmine Amy Middlebrook; Peter Gregory Murphy; Phebe Bath-Sheba Nicholson; Bronwyn Nau Robson; Susan Helen Taylor; Amanda Jane Thomas; Carolyn Jane Townsley; Vicki Lorraine Urquhart; Kate Micaela Van Der Drift; Oliver Jasper Van Der Lugt; Roshni Elizabeth Walsh-Lal; Sarah Jessica Weaver; Edward Andrew Whitaker.

Bachelor of Visual Arts
Judith Patricia Dobson; Kaye French; Lucy Harriet Fulford; Thomas Lobb Garden; Kelly Olivia Leonard; Bridie Rose O'Leary; Jessie Lee Robertson; Joanne Lee St Baker; Rachel Gay Tideman; Angela Mary Trolove; Matthew Rex Wilson.

Graduate Diploma in Design (Fashion)
Mellissa Kathleen Coulter.

Bachelor of Design (Communication)
Robyn Amy Adamson (merit); Alice Zoe Berry (merit); Hannah Amelia Boyle (merit); Felicity Jane Christmas; Trudy Elizabeth Lois Cockroft (merit); Alice Rose-Anne Cox; Liam Tomas Dakin; Zoe Basye Dale (merit); Hannah Mary Harnett; Henry Ronald Humphries Hewat; Lisa Jayne Hodges (merit); Nicola Jillian King (merit); Chun-Nan Lai; Letitia Jan Margalski (merit); Charlotte Anne Fisher McLachlan (merit); Lucinda Emma McMeeken (merit); Leanne Karen Preston (distinction); Kelly Marie Sperling (merit); Priya Ashwini Stewart (merit).

Bachelor of Design (Fashion)
Elise Caroline Barnes; Amelia Rose Boland (merit); Charlotte Dawn Carr; Kimberley Marie Clarke; Georgia Jay Davison (merit); Sara Joyce Dooley (merit); Alice Joy Giblin; Natasha Anne Johnston; Tracey Ann Klemick; Yue Hui Ma (merit); Kate Rebecca Martin (merit); Karen Robyn McDonnell; Shannan Grace Miller; Stephanie Jane Miller; Michiko Oba; Tamara Louise Rossiter; Elizabeth Ung (merit); Olivia Joy Wardell (merit); Rochelle Marie Warwood; Joanna Grace Watson; Rachel Lee Webb (merit).

Bachelor of Design (Interiors)
Rebecca Julie Karen Collier; Alyse Jade Cooper (merit); Joanna Marie Hart (distinction); Freya Kathryn Healey (distinction); Natalie Crane Houlihan; Penelope Jane Leith (merit); Julie Amber Lyttle; Sara-Jane McKenzie (merit); Liza Maria Neime (merit); Kate Frances Thacker (merit); Sharon Ruth van Kampen (merit).

Bachelor of Design (Product)
Anna Mae Bulling; Samantha Lee Cadzow; Daniel Allan Hermann (merit); Alexander Anson Smith (distinction).

Graduate Certificate in Tertiary Learning and Teaching (Level 7)
Matthew Ross Blair; Alan Ferguson.

Graduate Diploma in Information Technology
Daniel Durie Copeland; Julie Kristine McMahon.

Graduate Certificate in Information Technology (Level 7)
George Varghese Arakal; Gibin George; Lichelle Sano Jadulan; Sreejith Kodapanakal Chandrasekharan; Albin Antony Mathirappilly Lawrence; Pradeep Rajan Tensingh Rajan.

Bachelor of Information Technology
Min Oo Aung; Mark Thomas Bennett; James Nicholas Bird; Shiyu Cheng; Alexandru Mihai Erdelyi; Ashley Alexander Evans; Adam John Frame; Allen William Kannewischer; Joshua Callum Lowry; Michael Richard MacKenzie; Perrin Donald McKenzie; Adon Christian Michael Moskal; Hayden James Parata; Morgan David Pickford; Julian Campbell Robinson; Kris Mark Seque; Scott Alexander Simister; Lisa Kathleen Taylor; Glenn Andrew Tocher; Glenn Adam Todd; Brantyn Alan Yates.

Bachelor of Midwifery
Bethany Kate Ayers; Carissa Jane Beatson; Renee Marie Boland; Melissa Renee Clark; Peta Elizabeth Dagg; Alicia Grace Ferguson; Nikita Marie Freeman; Lucy Vivienne Juliet Griffiths; Amy Heather Le Compte; Sacha Patrice Lloyd; Victoria Willemien MacDonald; Megan Frances Pigou; Rebecca Jade Robertson; Megan Scott; Fleur Marie Scurr; Beverley Ann Smith; Andrea Christine Wallace.

Bachelor of Nursing
Katherine Abbott; Annalise Mary Cherise Appleby; Samantha Eliza Beel; Gina Maria Berry; Clare Olwyn Brennan; Wanqing Butt; Sarah Jane Ferguson; Melanie Karen Fraser; Richelle Louise Gardner; Luisa Hakai; Virginia Wendy Harrex; Lucy Jane Harris; Sandi Louise Holden; Ailie Elspeth Jaine; Emily Mary Jenkins; Lyndsey Karen Johnston; Belinda Jane Jones; Megan Emily Kerse; April Jayne Lancaster; Stacey Nicole Lancaster; Alice Elizabeth L'Hommedieu; Zoe Elizabeth Urquhart Mackay; Debra Jane Marshall; Shannon Caitlin Mayhew; Anna Louise McGhee; Lauren Marie McKay; Siobhan Erin McNab; Anna Millar; Laura Therese Monaghan; Katherine Sevilla Montuya; Jenna Tralee Morton; Alison Mary Norman; Gemma Louise Notman; Katie Rose O'Byrne; Lauren Elizabeth Oliver; Natalie Jane O'Sullivan; Victoria Alyssa Paul; Courtney Ann Pearce; Kelly Jane Pulley; Ellen Margaret Richardson; Rhian Gwyneth Roberts; Judith Margaret Robertson; Alana Courtney Ross; Hayley Margaret Una Scott; Jennifer May Scott; Amanda Jane Sewell; Carla Anne Seyb; Ileanna Sim; Serena June Smith; Katherine Rose Sneddon; Natalie Elizabeth Soper; Vera Blanche Spurr; Charlotte Helen Stevens; Vernie Subramoney; Jessica Knowles Summers; Jenny Margaret Taylor; Michaela Suitafa Annette Temita; Joanna Olwyn Warren; Emma Fay Waugh; Rebecca Sarah Weatherburn; Jennifer Mary Wheldale; Rosemary Claire Whibley; Belinda Jesse Williams; Esther Xiao Hui Wong; Ashleigh May Wright; Zhenyi Zhou.

Graduate Diploma in Physical Conditioning (Level 7)
Nathan Scott Baxter (merit); Cherie Robyn Boucher; Kate Marion Dirkzwager (merit); Jon Ngahere James Goodin (merit); Michael Benjamin Jacobs (distinction); Michael John Lawrence.

DIPLOMAS AND CERTIFICATES

New Zealand Diploma in Business, Diploma in Accounting (Level 5)
Phillipa Margaret Hannah; Kerry-Anne McMillan.

New Zealand Diploma in Business, Diploma in Human Resource Management (Level 6)
Kathryn Valentine Bennett.

New Zealand Diploma in Business
Rhys James Elphingston-Jolly; Lee-Anne Ford; Bernhard Samual Graf; De-Anne Kathryn Heaslip; Adiba Ahmed Khan; Rex John Miller; Ji Hyeon Yang.

Diploma in Accounting (Level 5)
Rajeswari Periayasamy.

Diploma in Human Resource Management (Level 6)
Ashley Kate Fraser; Joann Erin Nesbitt.

Diploma in Applied Travel and Tourism (Level 5), National Certificate in Tourism and Travel (Core Skills) (Level 3)
Renelle Yvas Angeles; Lucy Clare Eder; Miki Ehara; Rebecca Sharon Gray; Alisha Jane Henderson; Sharon Lee McNeill; Jessica Rose Miller; Reina Mary Pihama; Olivia Pearl Rizzi; Helen Charlotte Clare Robertson; Paolo Antonio Mercado Timajo.

Certificate in Applied Travel and Tourism (Level 3), National Certificate in Tourism and Travel (Core Skills) (Level 3)
Tangitamaine Ngaruaine Rouvi.

Certificate in Applied Travel and Tourism (Level 3), National Certificate in Tourism (Core Skills) (Level 3)
Renee Jean Anderson.

National Diploma in Business Administration (Level 5)
Lisa Carolyn Snell.

Certificate in Business Administration (Level 4), National Certificate in Business Administration (Level 4), National Certificate in Business Administration and Computing (Level 3)
Jared Haig Beever; Isabelle Rose Betts; Jenna Elizabeth Dale; Jenna-Rae Ferguson; Karla Marie Lukey; Karen Bernadette Mary Martin; Sharon H.
Merritt; Jazmin Christine Mitchell; Hannah Sarah Moore; Rie Morimoto; Ashley Marie Morris; Aaron Henry Ravenwood; Shelley Jade Stevenson; Melissa Jane Tackney; Helen Mahelisarah Taoneahi Loseligi Talagi; Jade Krystie Watt.

Certificate in Business Administration (Level 4), National Certificate in Business Administration (Level 4)
Lisa Dawn Flaws; Angela Louise Lawson; Richard Leonard Martin; Jamila Omedi; Kathryn Ellen Rutledge.

National Certificate in Business Administration (Level 4), National Certificate in Business Administration and Computing (Level 3)
Shaylah Corrine Cuttriss; Raylene Patricia Wilson.

National Certificate in Business Administration (Level 4)
Trudie Maree Aicken Davies; Fiona Margaret Crombie; Gemma Jayne Muldrew; Angie Symon.

National Certificate in Business Administration and Computing (Level 3)
Shanae Maree Andrews; Zivana Andrews; Jessica Marie Clamp; Jessica Rose Day; Sophie Rhianne Deeley; Sheryl Lynne Dickson; Adelle Rywn Hancock; Jessica Grace Harrex; Hannah Katherine Heazlewood-Mowat; Ashleigh Shirley Helm; Juscinda Helen Ann Kemp; Megan Macaulay; Andrea Louise MacNee; Megan Mary Catherine McCarthy; Amelia Ngaire McDonald-Nairn; Tanya Leanne McKenzie; Marlia Katey Morris; Laura Charlotte Mulder; Sophie Maree Newburry; Tania Marie Oakes; Nicole Rose Olds; Rottana Sem; Champa Jayapani Siriwardene; Megan Jane Anne Stewart; Sharland Lynnett Thom; Aysha Chhiba Thomas.

National Diploma in Architectural Technology (Level 6)
Juan Ignacio Puricelli.

National Diploma in Building Control Surveying (Medium and Large Buildings), National Diploma in Building Control Surveying (Small Buildings)
Vanessa Jane Beavon; Alastair John Couper; Aaron Donald Haymes; Cory Alan Lang; Colin Edward Pickering; Peter Edward Sparrow; Christian Vandenbosch; Taylor Anthony Wong.

National Diploma in Building Control Surveying (Small Buildings)
Mara-Marie Joubert; Craig Douglas White.

National Diploma in Engineering (Level 6) Mechanical Engineering
Phillip Alexander Gallagher.

Diploma in Art (Specialty)
Nicola Sheree Gilmore; Lynda Beatrice McNamara; Donald Burton Myers.

Diploma in Ceramic Arts (Level 7)
Jacqueline Helen Brown; Elizabeth Airy Fea.

Diploma in Ceramic Arts (Level 6)
Emily Jane Bolton; Suzanne Emslie; Adele June Foster; Bridie Elizabeth Henderson; Norio Kobayashi; Samuel Joseph Rodgers; Susan St Lawrence; Clare Lo Wimmer.

Diploma in Horticulture (Level 5)
Susan Grace Barker; Wayne Alfred King.

Diploma in Viticulture (Level 5)
Michael Lawrence Wing.

National Certificate in Horticulture (Level 4)
Cindy Christele McLean; Christopher Edward Morris; Rebbeca Joe Iris Paton; Suzette Mary van den Boom.

National Certificate in Horticulture (Level 4) Viticulture
Sally Allman; Emma Louise Nichol.

Certificate in Professional Cookery (Level 4), National Certificate in Hospitality (Professional Cookery) (Level 4) Pasta and Rice, National Certificate in Hospitality (Professional Cookery) (Level 4) Patisserie
Alvin Dolosa Bataque; Carlo Noel Dayanghirang Buenaventura; Maria Alyssa Lim Cachuela; Godfrey Mercado De Belen; Raphael Edgardo Benedicto Doromal; Fatima Caren Baroquillo Flor; Emily Susan Johns; Luke Lewis Knight; Wilfred Norberte Laysico; Janet Marie Lucas; Reginald Anthony Madarang Mendoza; Nicole Kate Morrison; Christelle Sio Sy Peng; Wilson Sy Uy; Ma Daphne Jenna Lim Vano; Kayleigh Elizabeth Waite; Trevor John Wolfe.

National Certificate in Sports Turf Management (Level 4)
Yuki Waga.

Certificate in Avalanche Safety Management and Snowsport Instructing (Ski)
Tyler Clifford Beange; Owen Anthony Braye; Finn Christy Gallagher; Dalelah Suzanne Hameed; Michael David Harrison; James Nicholas Huffadine; Henry Robert Francis McFadden; James Samuel Phillips.

Certificate in Avalanche Safety Management and Snowsport Instructing (Snowboard)
Daniel Anthony Adamson; George Richard David Beattie; Struan Andrew Keith Collins; Dougal James Bentley Davison; Laine Dee Evans; Michael Andrew Finlay; Cameron Cody Flatt; Nathaniel Johnson Proctor; Jared Michael Sean Reynolds; Stephen James Roys; Aaron Michael Taylor; Matthew John Young.

Certificate in Snowsport Instructing (Ski), National Certificate in Snowsport (Snowschool) (Level 3)
Robert Tarn Marsden Barry; Thomas James Gill; Kellie Eva Haggitt; Cristy Yonetani.

Certificate in Snowsport Instructing (Ski)
Benjamin Ezra Beilby; Todd Robert Burnett; Sebastian Jack Silva; Jacob Peter Wieblitz.

Certificate in Snowsport Instructing (Snowboard), National Certificate in Snowsport (Snowschool) (Level 3)
Tyler Duncan; Felix Folsche; Ethan Kevin Holland; Daryl Gordon Kingsford; John Gavin Lange; Julian Matthew Mariani; Gareth Chad Noble; Michael Timothy Quilty; William Robert Stagg; Caleb John Watts; Andrew John White.

Certificate in Snowsport Instructing (Snowboard)
Matthew James Bobsien Macdonald.

National Certificate in Snowsport (Snowschool) (Level 3)
Elizabeth Janet Maria Vermunt.

Diploma in Design (Communication) (Level 6)
Adam David Murray.

Diploma in Design (Fashion) (Level 6)
Sarah Louise MacDonald.

Diploma in Design (Interiors) (Level 6)
Brigitte Anastasia Nohl.

Certificate in Creative Studies
Tracey Courtney Louise Bell; Georgina Lorrine Bridgman; Sung Ook Cha; Matthew Darren Chalmers; David Eyre Cohen; Tracey Lee Cook; Jessica Samantha Dore; Amelia Margaret Dougherty; Eden Olivia Ellmore; Zara Patricia Finnie; Melanie Joyce Gilles; Carrie Leigh Hodges; Cheryl Joy Hooper; Allison Launa Hamilton Hurley; Cody Keith David Knox; Mathew Robert Kohey; Catherine Margaret Mann; Christopher Stephen Matthews; Aaron Gordon McMillan; Emma Dawn Morgan; Stefanie Mary Mortimer; Sarah Louise Nicholas; Lisa Candace Obbeek; James Peter Ormiston; Joseph John Papps; Natalie Claire Paterson; Patrick Andrew Spiers; Stuart Colin Stoddart; Jennifer Mary Sutherland.

Certificate in Foundation Studies (Level 4) (ESOL), Certificate in Foundation Studies (Level 3) (ESOL)
Eun Ah Kim.

Certificate in Foundation Studies (Level 4) (ESOL)
Salah Sadiq Mohammed Ali; Jin Hyung Jung; Rintaro Minatoya; You Jin Park; Shengnan Xu; Jiying Xue.

Certificate in Foundation Studies (Level 3) (ESOL), Certificate in Foundation Studies (Level 2) (ESOL)
Runjie Gao.

Certificate in Foundation Studies (Level 3) (ESOL)
Xiaoqing Hu; Yejin Jang; Jun Duck Kim; King Sang Leung; Selina Xiuli Ling; Yu Liu; Ayumi Satozaki; Narongsak Wachirapoka.

Certificate in Foundation Studies (Level 2) (ESOL)
Meng Pau Sok.

Certificate in Foundation Studies (Level 1) (ESOL)
Uili Ahokovi; Jongsook Lee; Miguel Alejandro Molina Lagos; Yat Laam Ng; Zhiwei Pan; Hyun Doo Shin.

Certificate in Foundation Studies (Level 3) (Trades)
Jamie Reece Christie; Andrew Zac Dillon-Ross; Zane Joseph Hogeboom; James David Kirkham; James Joseph Andrews Knowles; Joshua John Leckie; Joshua Te Runa Mangai; Bradley John Still; Arisa Chantelle Tuffery; Andrew James Weatherston.

Certificate in Foundation Studies (Level 2) (Trades)
Kathleen Louise Crosbie; Warren James Daley.

Certificate in Foundation Studies (Level 3)
Latu Elone; Taramai Zoana Muliau; Eleanor Dawn Russell; Joanne Lee Souquet.

Certificate in Foundation Studies (Level 2)
Luana Teresa Louise Agnes Boel; Janelle Isobel Booth; Nikki Julia Burke; Richard Wailaki Daly; Teri-Anne McPherson; Carl Rangi Tainui.

Certificate in Health (Level 4)
Jessica May Barker; Linda Maree Batchelor; Anita Marie Bennett; Christie Grace Keren Bennett; Susan Dorothy Blackledge; Dayna Lorraine Blair; Rebecca Wendy Buchan; Kelly Jo-Ann Burnett; Erika Faith Butterfield; Camilla Mary Irene Cavanagh; Sharon Ashmita Chand; Philippa Jane Conroy; Deborah Louise Cox; Jessica Louise Dawson; Stephanie Jane Finnie; Debbie Louise Flintoff; Rochell Anne Fox; Laura Anne Fraser; Karina Zoe Gardner; Sarah Nicole Greig; Bronwyn Leigh Hancock; Hiedi Ma-Hinerangi Hapi; Aisha Danielle Harris; Whitney Grace Holmes; Melanie Sara Idour; Olivia Tracy Jenkins; Jessica Maree Kelly; Jane Veronica Lay; Suzanne Carol Leader; Casey Marie Linklater; James Kevin Loretan; Ngaire Leith MacAskill; Tania Maree MacColl; Emma Jane Machen; Sherryl Elizabeth Mackay; Katie Josephine MacLeod; Anna Leisha Shana Mahe; Gemma Eloise Manning; Laura Josephine Marshall; Andrew Garry McCormack; Jordan Ian McGregor; Kelly Rose McKenzie; Natalia Mendoza; James William Morris; Nadine Joy Morrison; Tammy May Musgrove; India Theresa O'Kane; Rebecca Kelly Page; Sarah Kathleen Pearson; Amy Ruth Philip; Julie May Pilley; Geoffra Adriana Richards; Michelle Anne Rush; Olivia Jane Rush; Elaine Marie Schmack; Kylie Maree Shaw; Natalie Lorraine Sinclair; Christina Margaret Slattery; Amanda Sarah Tait; Sarah Katherine Taylor; Maia Isabel Maggie Thompson; Michelle Elizabeth Thomson; Jaime Frances Tikey; Rochelle Frances Todd; Saroeub Tra; Victoria Paige Van Loenhout; Carolyn Faye Vincent; Rosemarie Jane Wallace; Lynette Ellen Weatherall; Eloise Grace Wheeler Neroj; Karlene Renee Wieringa; Amy Charlotte Williams; Nicola Marguerite Williams.

Certificate in Professional Cookery (Level 4), National Certificate in Hospitality (Professional Cookery) (Level 4) Patisserie
Sean O'Neill.

Certificate in Professional Cookery (Level 4)
Jiarui Zhou.

Certificate in IT Service and Support
William Joseph Brook; Shane Christopher Clayton; Brenton James Duncan; John Robert Foster; Richard Bruce Horne; Logan Scott Mabbett; Bevan Alan Scott; Luke David Tippet.

Diploma in Applied Sport and Exercise Leadership (Level 5) (Personal Training and Exercise Prescription)
Angela Rosalie Jean Carey (merit); Kelly Jane Connell (merit); Daniel Alan Frederick Cowan (merit); Timothy James Dunn; Jeremy Nathan Edmund Hall; Nicole Maree Hollamby; Hannah Elizabeth Mitchell (merit); Kale Panoho (merit); Alice Helen Richards; Lisa Elizabeth Robin (merit); Terry Aaron Saunders (merit); Megan Ngaire Eileen Seyb (merit); Bridget Anne Simpson (merit); Philippa Frances McKellar Smith; Tai Kevin Nathaniel Strange (merit); Daniel James William Templeman (merit).

Diploma in Applied Sport and Exercise Leadership (Level 5) (Sport Management and Coaching)
Shinay Marie Archer (merit); Lewis William Benseman; Glen Stuart Eunson; Michael Kruger; Lydia Jane Langley; Ngatamaine Tara Ruta Rosalie Mareko; Benjamin Gibson Millar (merit); Ryohei Miyazaki; Anthony Peter Staples (merit).

Diploma in Applied Sport and Exercise Leadership (Level 5) (Sporting Performance)
Coel Anthony James Mahoney (merit); Monique Catherine Nees-Kairua (merit).

Diploma in Outdoor Leadership and Management (Level 5)
Samantha Jayne Barkman; Nicola Anne Crawford; Immanuel Zebulun Feci; Ian Fitzpatrick; Harrison Athol Jack Greer; Rawiri Ropata Begg Harper; Gina Mary Holland; Joshua Graham Loft; Christan Robert Long; Daniel James Lynton; Elena Rose Piere; Craig Robert Rouse; Harry Fletcher Tompkins.

Certificate in Applied Sport and Exercise Studies (Level 4) (Personal Training and Exercise Prescription)
Allana Rhea Morrison; Jessica Rose Mulcahy; Joanne Lea Ovens; Virginia Shavannah Pile; Hayley Sheree Todd.

Certificate in Outdoor Pursuits (Level 4)
Tasse James Austin Walker; Briar Leigh Elliston; Sean Patrick Lowe.

Certificate in Personal Training and Exercise Prescription (Level 4)
Daniel Robert Dylan James Heperi; Geoffrey William Knox.

Certificate in Sporting Performance (Level 4)
Aimee Te-Arohanui Mahuta.

Diploma in Advanced Therapeutic Massage (Level 6), Certificate in Stress Management and Spa Therapies (Level 5), Certificate in Relaxation Massage (Level 4)
Suzanne Althea Cunningham (merit); Jennifer Ann Fraser; Sophie Nicole Halkett; Tania Helen Hamilton; Hannah Kate Howley; Barbara Anne Newton; Samuel John Steven; Melissa Jessie Watkins.

Certificate in Stress Management and Spa Therapies (Level 5), Certificate in Relaxation Massage (Level 4)
Christopher Ian Mansfield (distinction); Kara Janet Ross (distinction); Blanche Wylie Sturgess (distinction); Erna Van Der Merwe (merit).

Diploma in Applied Social Services (Level 6) (Career Practice)
Anne Elizabeth Potter.

Diploma in Applied Social Services (Level 6) (Counselling), National Diploma in Counselling (Level 6)
Barbara Crooks; Dianne Elizabeth Elliott; Nicolas Albert Kruize; Judith Anne MacKay; Sarah Caroline McDougall; Stephanie Maree Roddick; Shona Margaret Waterhouse.

Diploma in Applied Social Services (Level 6) (Mental Health Support Work), National Diploma in Mental Health (Mental Health Support Work) (Level 6)
Mary Patricia Tregilgus.

National Diploma in Youth Work (Level 6)
Alan John Ameye; Andrew Duncan Janusz Balcar; Shona Hazel Ballinger; Rodney David Baxter; Kim Michelle Boyce; Sarah Elizabeth Britton; Matthew Graham Button; Jonathan Fraser Campbell; Louis Henry Davis; Sharon Ruth Davis; Margaret Ann Earney; John Fredrick Hannam; John Leslie Harrington; Emily Amber Harrop; Nolan John Hill; Tane John Keepa; Hone John Stevens; Alison Jeanette Stewart; Christine Janne Tamihana; Philip John Trotter; Terry Watts; Angela Jane Williams; Roger Bleddyn Williams; Shirley Jane Zintl.

Certificate in Applied Social Services (Level 5)
Ewan Cameron Duff.

Certificate in Social Services (Level 5)
Stephanie Anne Sullivan.

Certificate in Human Services (Level 4) (Diversional Therapy), National Certificate in Social Services (Level 4), National Certificate in Diversional Therapy (Level 4)
Nicole Leigh Aitken; Michelle Elizabeth Bantang; Maree Ann Buckby; Julie Anne Culpitt; Mary Joycelyn Eades; Teremaki Minora Taana; Jammie Marie Will.

Certificate in Human Services (Level 4) (Social Services), National Certificate in Social Services (Level 4)
Dianna Alexander; Nicole Algie; Flame Rosetta Patsy Fleur Callanan-Sullivan; Kim Marie Fleming; Jeyanthi Ganesan; Philippa Kate Leckie; Sean Patrick Lowe; Jennifer Lee McDowell; Peter John McMurdo; Alicia Ann Miller; Robert Michael Gary Richards; Shelley Raye Smith; Anita Jane Taylor; Hayley Dorothy Wright.

National Certificate In Mental Health (Mental Health Support Work) (Level 4)
Nicola Isabella Adam; Jamie Samuel Tawera Addison; Norhayati Binti Ahmad; Tenniell Marie Anderton; Gordon Patrick Burch; Sandra May Craik; Jacob Mark Fisher; Murray Stuart Gall; Tania Vicky Graham; Christine Janet Kelly; Angus MacArthur; Nathan Brian Malcolm; Kristine Minnie McCorkindale; Shona May McCrorie; Anselme Nsongan; Michael William Prestney; Patricia Marlene Mary Quensell; Christine Marie Robertson; Donna Dorothy Rodger; Olanrewaju Ibrahim Shittu; Megan Rose Faye Te Amo; Rebecca Sandra Tupu; Hannah Marie van der Zanden.

Add a Comment

 

suv-updated-banner_1.jpg

Our journalists are your neighbours

We are the South's eyes and ears in crucial council meetings, at court hearings, on the sidelines of sporting events and on the frontline of breaking news.

As our region faces uncharted waters in the wake of a global pandemic, Otago Daily Times continues to bring you local stories that matter.

We employ local journalists and photographers to tell your stories, as other outlets cut local coverage in favour of stories told out of Auckland, Wellington and Christchurch.

You can help us continue to bring you local news you can trust by becoming a supporter.

Become a Supporter