Roxburgh Area School prizes

Dux Briana Forbes.
Dux Briana Forbes.
Roxburgh Area School's prizegiving was held recently.

Year 9Merit, diligence/citizenship awards: Steve Black, maths, science, materials tech, drama, food tech, ICT, diligence, citizenship; Sarah Bourke, social studies, PE, graphics, diligence; Liana dance, graphics, dance, languages, diligence; Shanae Forbes, English, social studies, diligence, citizenship ; Caitlyn Johnston, health, diligence, 1st year 9 speech competition; Ethan Kitto, PE, diligence; Samuel Lennon, diligence; Oshin Mahathir, English, social studies, art, diligence; Taylah Matehe; health, diligence, Rowan McGann; maths, science; Dion Muir, PE, drama, diligence; Joshua Reid, science; Paige Robb, PE, graphics, languages, ICT, diligence, citizenship; Danae Wales, materials tech, art, food tech, languages, ICT, diligence; Emma Buchan, English, maths, science, materials tech, health, art, drama, food tech, dance, languages, ICT, diligence, top scholar year 9.

Year 10 Merit awards diligence/citizenship: Daniel Arnesen, science; Aiden Jeffery, graphics, art, diligence; Reggae Matchitt, health, graphics, art, languages, diligence; Tiaan Mckinnel, social studies, maths, materials tech, PE, ICT, food tech, diligence, citizenship; Jesse Orchard, English, science, drama, food tech, diligence; Mykayla Robert, health, languages; Brooke Johnston, English, social studies, maths, science, materials tech, dance, diligence, citizenship; Erin Vernon, science, PE, health, dance, diligence, citizenship; Alex Darling, English, social studies, science, maths, materials tech, PE, health, graphics, ICT, drama, food tech, languages, diligence, citizenship, 1st year 10 speech competition, top scholar year 10.

Year 11 Excellence awards, merit awards, diligence/citizenship: Zac Botting, diligence; Jordan dance, English, diligence, citizenship; Caileigh Forbes, maths, science, PE & lifeskills, diligence, citizenship; Bridget Hayes, PE & lifeskills, home economics, diligence, citizenship; Lauren Kitto, English, PE & lifeskills, science, geography, diligence, citizenship; Mara McCurdy, PE & lifeskills, geography, NCEA L2 PE, English, diligence, citizenship; Blaine McGann, maths, science, diligence, citizenship; Kaela Muir; English, maths, science, PE & lifeskills, home economics, geography, diligence, citizenship.

Year 12 Excellence awards, merit awards, diligence/citizenship: Tegan Jeffery, diligence; Joshua Johnston, citizenship; Jonty Mckinnel, English, diligence; Zoe Moore, home economics, food technology; Scott Muir, English, geography, diligence, citizenship, gateway achievement award; Ashlyn Reid, English, maths, diligence, citizenship.

Year 13 Excellence awards, merit awards, diligence/citizenship: Sophie Duncan, English, diligence, citizenship, memento of school, excellence distance learning, leadership

40HF and SADD, Briana Forbes, PE, VLN excellence L3PE, VLN top of class L3 statistics, English, chemistry, diligence, citizenship, memento of school; Sean Levien, memento of school, leadership PB4L, excellence engineering technology; Brody Lovell-Arnesen, English, geography, chemistry, diligence, memento of school; Liana Matehe, memento of school; Josh McDougall, memento of school; Ruby Parker, English, VLN top of class L3 statistics, chemistry, diligence, citizenship, memento of school; Amelia Pasco, PE, VLN excellence L3PE, diligence, citizenship, memento of school; Tylah Sunderland, memento of school, tourism and travel; Rory Vernon, English, geography, diligence, memento of school; Lucas Yorston, diligence, memento of school, special programmes award.

Sports, special awardsYear 9: Steve Black, rugby; Liana dance, year 9/10 girls badminton; Ethan Kitto, rugby, bowls; Josh Reid, rugby.

Year 10: Daniel Arnesen, golf, year 9/10 boys table tennis; Brooke Johnson, netball, year 9/10 girls table tennis, year 9/10 girls tennis; Jesse Orchard year 9/10 boys badminton; Tiaan McKinnel, multi-sport, bowls; Erin Vernon, netball (NZAS).

Year 11: Jordan Dance, senior boys badminton; Caileigh Forbes, netball; Lauren Kitto, netball, volleyball; Mara McCurdy, football, netball (NZAS), senior girls badminton; Jesse Moore, triathlon.

Year 12: Toby Grice, volleyball; Taylor Hair, taekwondo; Jack Lennon, volleyball, triathlon; Jezreel Matchitt, taekwondo; Jonty McKinnel, volleyball, multi-sport, rugby (NZAS), senior boys athletics; Zoe Moore, rugby - NZAS sevens; Ashlyn Reid, netball (NZAS).

Year 13: Briana Forbes, football, netball, senior girls athletics; Sean Levien, taekwondo; Ruby Parker, senior girls tennis; Amelia Pasco, basketball, netball, volleyball, triathlon, senior girls table tennis; Rory Vernon, senior boys table tennis. Sports awardsSummer sports: Cricket, best cricketer, Ethan Kitto; senior girls swimming, Amelia Pasco; senior boys swimming, Jonty Mckinnel.

Winter sports: Netball, attitude and improvement, Erin Vernon; Rooney excellence and achievement, Mara McCurdy; hockey trophy, Neleah Manderson; cross-country, senior girls, Ashlyn Reid; senior boys champion, Jonty Mckinnel; rugby, outstanding achievement, Jonty Mckinnel, Zoe Moore; NZ area school team, basketball, excellence and effort; Amelia Pasco.

Premier awards: Year 9-10 best all-round sportswoman, Brooke Johnston; year 9-10 best all-round sportsman, Tiaan Mckinnel; contribution to sport, Amelia Pasco; best all-round sportsperson, Jonty Mckinnel, Amelia PascoLeadership awardsHead pupils, Briana Forbes, Ruby Parker; student representative on BOT, Briana Forbes; leader of school council, Brody Lovell-Arnesen; most appreciated student, Briana Forbes; senior public speaking, Briana Forbes; leadership, Briana Forbes; contribution cultural activities, Ruby Parker; debating contribution and achievement debating, Ruby Parker; recognising bicultural involvement, Sarah Bourke; all-round participation, Amelia Pasco.

 

Add a Comment

Our journalists are your neighbours

We are the South's eyes and ears in crucial council meetings, at court hearings, on the sidelines of sporting events and on the frontline of breaking news.

As our region faces uncharted waters in the wake of a global pandemic, Otago Daily Times continues to bring you local stories that matter.

We employ local journalists and photographers to tell your stories, as other outlets cut local coverage in favour of stories told out of Auckland, Wellington and Christchurch.

You can help us continue to bring you local news you can trust by becoming a supporter.

Become a Supporter