St Kevin’s College junior prizes

Junior prize list for St Kevin's College

Class prizes

Year 9

9S: Alyssa Colina, English; Jessie Kelland, science, diligence award; Annie Metcalfe, mathematics, religious studies; Hyrum Kaufana, physical education, music, material technology, diligence award; Lewis Weatherly, social studies; Niveek Wilson, drama, art; Sarah Jones, music; Millie Coutts, design and visual communication; Ellen Swanson, diligence award.

9K: Bethan Ardouin, English, science, religious studies, drama, music, art; Carl Alegado, mathematics; Max Yanzick, physical education; Maria Wallace, social studies, diligence award; Brooke Te Maiharoa, design and visual communication, art, diligence award; Eliza Baster, art, diligence award; Paige Powell, material technology; Brooke McHoull, diligence award; Georgia Sanderson, diligence award.

9C: Penny Keeling, English, science, social studies; Jose Bucane, mathematics; Hannah Bond, religious studies; Marshall Palmer, physical education, diligence award; Clark Ewing, drama; Jayden Hetet-Morris, music; Katana Cropley, art; Alexander Houston, art, materials technology; Nina Dickie, design and visual communication, diligence; Scarlett Smith, diligence award; Destiny Jabagat, diligence award; Madeleine Neal, diligence award, Christian Baillie, diligence award.

9T: Kazsandra Cuaresma, English, religious studies; Lucila Mino Zubiri, science; Rebecca Kinney, mathematics, drama, diligence award; Ben Cullimore, physical education; Abigail Jenkinson, social studies, art, diligence award; Jaimee Trainor, music; Emily McCoy, design and visual communication, diligence award; Laura Mather, material technology.

Year 10

10S: Lucy Hellewell, English, diligence award; Josh Gibson, science, social studies; Duncan Watt, mathematics, diligence award; Nicholas Plieger, religious studies; Brendan Tiffen, physical education, design and visual communication; Jharlie Blake, Cambridge English; Jonte Kydd Law, digital art, music; Amy Coutts, drama, digital technology; Tiana Mansfield, design and visual communication, material technology; Anna Taylor, diligence award.

10T: Cara Anderson, English, digital technology; Rata McMullan, science, religious studies, social studies, Cambridge mathematics; Marc Boardman, physical education; Seth Humphries, drama, financial literacy; Abbey Mabon, music, diligence award; Sophia Silva-Netto, visual art; Breidy Johnson, design and visual communication, diligence award; Ashton Stuart, design and visual communication; Henry Guerin, materials technology; Ben Sew Hoy, diligence award; Meghan Shea, diligence award.

10K: Serena OBrien, science, religious studies, mathematics, physical education, social studies, music, art; Gabrielle Stringer, digital art; Jayden Murphy, drama; Jharlie Blake, English; Tessa Blakley, diligence award; Laura OBrien, digital technology, design and visual communication, diligence award; Noelle Brew, design and visual communication, diligence award; Sophie Fox, financial literacy.

10C: Lily Hill, mathematics, art, digital technology, diligence award; Faraz Hussain, English, science, social studies; Kayleigh Gill, religious studies; Hannah Cunningham, physical education, material technology; Socrates Catapang, digital art, diligence award; Ryan Kennedy, drama, diligence award; Max Johns, music; Joel Klenner, financial literacy.

Special awards

Junior cultural female (Keep Family Cup): Bethan Ardouin. Junior cultural male (Musical Theatre Oamaru 60th Jubilee Cup): Jonte Kyyd Law. Junior sportswoman (Camellia Cup): Brylee More. Junior sportsman (Boyle Cup): Ben Cullimore. Daniel Gillies Memorial Cup for diligence and determination: Serena OBrien. SKC Plate for service to the college: Anna Taylor.

Add a Comment

Our journalists are your neighbours

We are the South's eyes and ears in crucial council meetings, at court hearings, on the sidelines of sporting events and on the frontline of breaking news.

As our region faces uncharted waters in the wake of a global pandemic, Otago Daily Times continues to bring you local stories that matter.

We employ local journalists and photographers to tell your stories, as other outlets cut local coverage in favour of stories told out of Auckland, Wellington and Christchurch.

You can help us continue to bring you local news you can trust by becoming a supporter.

Become a Supporter